BRATŘI EBENOVÉ


 

So zaškatuľkovaním bratov Ebenovcov je to zložité. Najčastejšie sú považovaní za folkovú skupinu, ale aj to asi najmä preto, že nikto nevie, kam s nimi. Najznámejší člen Marek Eben je kultivovaný herec a šarmantný moderátor, starší z jeho bratov, Kryštof, je svojou profesiou matematik, najmladší David zas popredný český špecialista na gregoriánsky chorál a umelecký vedúci súboru Schola Gregoriana Pragensis. No a hudba tohto pozoruhodného tria ako na lekárnických váhach mieša už spomínaný folk (a folklór) s rockom, džezom, vážnou hudbou, swingom... Ak by sme mali jedným slovom definovať hudbu bratov Ebenovcov, asi najvýstižnejšie by bolo povedať, že je taká - ebenovská. V čomsi pripomína český film. Je nesmierne kultivovaná, prešpikovaná hudobným, ale najmä slovným humorom, ktorý nie je sarkastický ani pichľavý, ale skôr láskavý, s porozumením pre ľudské chyby a omyly. Kto pozná Marka Ebena z televízie, vie, že pri stretnutí s ním nemôže očakávať nič zlého, nič, čo by skazilo večer a zanechalo pachuť. Ani v televízii, ani v divadle a ani na platniach.

Skupina bratov Ebenovcov sa na pódiách objavila koncom sedemdesiatych rokov, vyhrala Portu a o pár rokov neskôr vydala aj svoj prvý album Malé písně do tmy. Ten bol nahrávaný ešte v komornom zložení a v duchu prevažne akustickej, folkovej hudby. Zato hneď nasledujúci album Tichá domácnost bol výrazným prekvapením. Jednak znamenal triumfálny návrat prakticky už neexistujúcej (a nekoncertujúcej) skupiny, impozantný však bol aj zoznam mien osobností, ktoré sa zúčastnili na realizácii – muzikanti z Etc..., Iva Bittová, Karel Plíhal či Zdeněk Vřeštál. Skôr folkrocková než akusticky folková nahrávka priniesla okrem iného aj zrapovanú verziu Slávy dcery staručkého klasika Ján Kollára.

V podobnom duchu sa niesla aj nasledujúca platňa Já na tom dělám. Opäť osvedčená pomoc Ivy Bittovej a kamarátov z Etc..., ebenovskú láskavosť tentoraz vyvažoval drsný Jiří Schmitzer. Album získal cenu akadémie populárnej hudby Anděl a na dôvažok aj platinový štatút.

Štyri albumy za bezmála tridsať rokov existencie nie je naozaj žiadna nadprodukcia, hociktorá superstarovská hviezdička dnes vydáva platne vyššou frekvenciou. Ten štvrtý, s názvom Chlebíčky, vyšiel v tomto roku, už teraz je však zrejmé, že na rozdiel od väčšiny superstarovskej produkcie ho budeme určite počúvať ešte o pár rokov.

 

MILOŠ JANOUŠEK

PS: Článok bol napísaný roku 2008. Medzi časom "Ebeni" vydali ďalší štúdiový album Čas holin (CD/LP 2014 100PROmotion), ktorý je však v kontexte okolitej hudobnej produkcie rovnako netuctový a so šesťročnou periodicitou aj dlhodozrievajúci a ebenovsky zrelý. (pozn.red.)

Najbližší koncert na Slovensku: 

12.03.2016 20:00 Sobota Nové Mesto nad Váhom (SK) - Blue Note

 

Článok patrí k časopisu: