Ceny ESPRIT za najlepšie jazzové albumy predstavujú nominácie

 

Ocenenie ESPRIT nominuje rekordný počet jazzových nahrávok slovenských umelcov

 

Piaty rok organizuje portál Jazz.sk ocenenia ESPRIT za najlepšie slovenské jazzové albumy roka. O víťazoch rozhoduje odborná porota, ale aj verejnosť internetovým hlasovaním. Slávnostný večer s odovzdaním cien a trojkoncertom nominovaných sa uskutoční 30. apríla 2017, v Divadle Aréna v Bratislave.

 

Profily spolu s ukážkami nominovaných albumov sú od 30. marca zverejnené na webstránke jazz.sk. Do súťaže sú zaradené albumy slovenských hudobníkov, ktoré spadajú do kategórie jazzu a boli vydané v roku 2016.

 

Za víťaza Ceny verejnosti ESPRIT je možné hlasovať do 21. apríla 2017

 

Nominovaných je dvadsaťdva nahrávok:

Bratislava Hot Serenades - Ja vodku rád pijem

Carpet Cabinet - Be Good, Stay Strong, Live Long

Erbetes Quartet Iveta Lišková - 7th day

Eugen Botos & Finally - Final Definition

Eugen Vizváry - For Jaco

Fats Jazz Band - That Old Feeling

Five Gentlemen - Five Gentlemen present Jimmie Noone

Funny Fellows - Happy Feet

Hana Šebestová - Utajená

Hanka G  Ondrej Krajňák - Twin Flame

Inside Group - One and Zero

Jakub Tőkőly - Different Directions

Ján Hajnal - Bartók's room

Kristína Prekopová - Úsvit

Ľubo Šamo Project - Good trip 1998 – 2016

Lukáš Oravec Quartet ft. Bob Mintzer - Ali

Miriam Bayle - Song

Pavol Bereza - Intuition

Peter Adamov - Portrait

Sisa Feher a Fehero Rocher - Cirrus

Swing Society Orchestra - Swing Society Orchestra

Valér Miko trio - Vibrations, states, emotions

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie porota zložená z hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu.

V medzinárodnej odbornej porote tento rok zasadnú:

 

Jo Aichinger - umelecký riaditeľ NÖ Festival und Kino GmbH, Easter Festival Imago Dei (Rakúsko), Ján Babič - riaditeľ festivalu Trenčiansky jazzový festival, Peter Baláž - redaktor portálu jazz.sk, Andreas Felber - jazzový hudobný publicista a redaktor Österreich 1 (Rakúsko), Dubi Lenz – moderátor Rádia IDF, umelecký riaditeľ festivalu The Red Sea Jazz Festival (Izrael), Peter Polanský - marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko), Matej Šálek - dramaturg koncertného cyklu City Sounds, György Wallner - riaditeľ jazzového hudobného centra The Budapest Music Centre (Maďarsko), Igor Wasserberger - hudobný redaktor a publicista, Viktor Zappner - jazzový producent a promotér (Tasmánia)

 

Slávnostný večer s odovzdávaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2017Divadle Aréna v Bratislave a počas neho odohrajú živé koncerty traja z nominovaných:

 

-Eugen Vizváry

-Hanka G & Ondrej Krajňák

-Eugen Botos Finally

 

Živý prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín, ktoré je partnerom podujatia. Koncert a slávnostná ceremónia bude zaznamenaná a odvysielaná televíziou RTVS.

 

Cena vstupenky v predpredaji je 15 €, cena na mieste v prípade voľných kapacít bude 20 €.

 

Pre priaznivcov jazzu predstavuje ocenenie ESPRIT jedinečnú šancu získať prehľad o tom najlepšom, čo za posledný rok vzniklo a vyjadriť svojim hlasovaním podporu a uznanie interprétom tohto žánru na Slovensku.

 

Hlasovanie na portáli jazz.sk je možné do 21. apríla a slávnostný večer s odovzdaním cien v Divadle Aréna bude 30. apríla 2017 o 20:00 hod.

 

Konferencia  JAZZ NA SLOVENSKU, JAZZ VO SVETE

Odovzdaním ocenení tento rok aktivity podujatia ESPRIT nekončia. 1. mája 2017 od 10h  sa v hoteli Devín uskutoční konferencia zameraná na tému Jazz na Slovensku, jazz vo svete. „Využívame účasť  zahraničných porotcov v ankete Esprit a vytvárame priestor na dialóg domácej scény a skúsených organizátorov z vonku. Témy sú zaujímavé a verím, že prvý ročník konferencie položí základ kvalitnej spolupráce.“  upresňuje hudobník a organizátor Boris Čellár

 

 

Cieľom výnimočnej konferencie je spojiť zahraničných organizátorov a slovenskú jazzovú obec, vytvoriť priestor na prezentáciu slovenského umenia a predstaviť zahraničiu to najlepšie, čo v jazzovom žánri máme. Zároveň zahraniční účastníci priblížia formou prednášok možnosti, ako sa slovenskí hudobníci môžu uplatniť aj na zahraničných pódiách.

Na konferenciu je možné prihlásiť sa na stránke jazz.sk a vstup je voľný.
 

 

 

O ocenení ESPRIT

Ocenenie Esprit za rok 2016 je piatym ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2015 je skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová za album Dream Rhapsody. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov boli basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012). Od roku 2014 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou projektu Esprit - udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Esprit ďalej nabáda k objektívnej konfrontácii názoru odbornej a laickej verejnosti, čo je prínosom nielen pre samotného autora diela. Ku každému z albumov zaujíma 10 členná odborná porota konkrétne stanovisko, na druhej strane verejnosť prejavuje svoj názor formou hlasovania za najobľúbenejší album.

Cieľom realizátorov ceny Esprit je z odovzdávania ocenení vytvoriť pravidelnú udalosť, ktorá tak raz ročne vytvorí priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojenú s vysoko hodnotným programom aktuálneho držiteľa ceny – koncertom so skladbami z oceneného albumu.

 

Sošky ocenení pre Esprit Cenu verejnosti a Cenu odbornej poroty v tvare kontrabasu vytvorila sklárska výtvarníčka Gordana GLASS, pričom jej prvý exemplár vlastní legendárny jazzový pianista a skladateľ Herbie Hancock, ktorú si odniesol ako darček po svojom bratislavskom koncerte v roku 2010.

 

Slávnostná ceremónia je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day, ktoré združujú jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.  www.jazzday.com

 

 

Dôležité linky:

Profily albumov s hlasovaním: http://www.jazz.sk/esprit/2016

Predpredaj vstupeniek: https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=40392

Facebook udalosť: www.facebook.com/events/1877230175892685/