ČO MÁ NOVÉ ERIC CLAPTON

 

Kde začať? Myslím, že tohto gitaristu, skladateľa a v neposlednom rade speváka netreba nijako zvlášť predstavovať. Zameriam sa preto na to, čo sa deje okolo jeho osoby v poslednom čase. Neprešli ani dva roky od jeho vyhlásenia, že končí s koncertovaním po celom svete, pretože je starý a unavený. K tomu sa pridali problémy s nervovou sústavou a hranie mu spôsobuje veľké bolesti. Napriek tomu vydal 20. mája tohto roku nový album s názvom I Still Do, venovaný pamiatke jeho tety, ktorá sa o neho v detstve starala. Album je Ericovým štandardom, ktorý dokazuje, že to stále vie. 

Okrem dvoch autorských vecí stavil na covery svojich obľúbencov ako Robert Johnson, JJ Cale, Bob Dylan, Skip James a ďalší. Veľmi mysteriózne sa objavilo medzi kreditmi meno Angelo Mysterioso pri skladbe s názvom I Will Be There, čo je duet Erica Claptona s Edom Sheeranom. Tento pseudonym použil George Harrison pri nahrávaní skladby Badge na albume Goodbye skupiny Cream z roku 1969, a to z kontraktuálnych dôvodov. (Okrem toho, že k nej napísal text, je zaujímavé to, ako vznikol samotný názov. George na papier s textom napísal „bridge“, Eric to prečítal dolehlavou ako Badge a bolo...) V súvislosti s použitím vyššie spomenutého pseudonymu sa spustila vlna fám, že sa na skladbe I Will Be There zo záhrobia podieľal George Harrison. Tieto fámy samotný Clapton vylúčil a priznal, že chcel vniesť trochu tajomna do nového albumu, preto vybral tento pseudonym pre iného umelca, ktorý z rovnakých dôvodov nemohol byť v kreditoch menovaný. Celý album I Still Do rozhodne stojí za vypočutie.

 

Okrem toho E.C. plánuje koncom septembra vydať 2CD Eric Clapton Live In San Diego so špeciálnym hosťom JJ Caleom a jeho už starými dobrými známymi Doyle Bramhallom II, Robertom Crayom a výborným Derekom Trucksom. Album je live záznam koncertu z roku 2007 v San Diegu, ktorý má vyjsť aj ako limitovaná edícia 3LP na 180g vinyle. Ďalšie dobré správy sú, že Rolling Stones sa chystajú vydať štúdiový album, okolo ktorého robili veľké tajnosti, nakoniec to však Keith Richards nevydržal a potvrdil, že album bude obsahovať cover verzie starých bluesových vecí od velikánov ako napríklad Howlin Wolf alebo Little Walter, plus nový autorský materiál a vyjadril sa, že Eric Clapton sa ako hosť bude podieľať na niekoľkých skladbách. A hoci, ako som už spomínal, E.C. tvrdil, že končí s turné a bude hrať len menšie koncerty vo svojom okolí, stihol v apríli tohto roku jeden veľký koncert v Tokiu v známom Nippon Budokane. Či je to všetko na tento rok sa nedá s istotou povedať, lebo zasvätení vedia, že 31. júla ubehlo presne 50 rokov od prvého vystúpenia legendárnej superskupiny Cream na šiestom Národnom Jazz & Blues Festivale v Royal Windsor Racecourse. Necháme sa prekvapiť.
 

MARIÁN LUCKÝ

 

 

Článok patrí k časopisu: