Collegium Musicum „Speak, Memory“ vychádza na LP


2 LP, 180 gr vinyl
PAVIAN RECORDS 2017

V apríli tohto roku dostane okrem veľkého narodeninového koncertu čerstvý sedemdesiatnik Marián Varga ešte jeden špeciálny hudobný darček – po prvýkrát vôbec vychádza vinylová verzia koncertu jeho legendárnej skupiny COLLEGIUM MUSICUM z novembra 2009 - album Speak, Memory.

 

Koncertný záznam vznikol počas druhej krátkej doby „reinkarnácie“ Collegia Musica v rozmedzí dvoch večerov v bratislavskom Divadle Aréna. Skupina vtedy vystupovala takmer v pôvodnej zostave - Marián Varga (klávesy, hammond), Fero Griglák (gitara), Fedor Frešo (basgitara, spev), zmena je len na poste bubeníka, kde pôvodného člena Dušana Hájeka nahradil mladý Martin Valihora. Posledne menovaný nielenže skvelo zapadol (napriek generačnému rozdielu) do skupiny, ale priniesol aj mladícky drive a napriek mladému veku aj kus hudobného kumštu, čím skvelo doplnil „majstrov“. A tak i notoricky známe kusy znejú o niečo živšie a plnokrvnejšie ako ich štúdiové verzie a aj v živej podobe sa vryli do pamäte fanúšikov tejto originálnej skupiny.

 

Vinylová verzia, vychádzajúca v týchto dňoch, prináša skladby Mikrokozmos, Ulica plná plášťov do dažďa, Concerto in D, Strange Theme, Burleska, Suita po 1000 a jednej noci a Hommage á J.S.Bach, teda kompletný materiál pôvodnej CD verzie.

 

Album Speak, Memory vychádza pre audiofilov vo veľmi zaujímavom formáte na 180gr vinyle vo verzii 2 LP. Je tak po nedávno vydaných kultových a na vinyle dlhé roky nedostupných Konvergenciách, druhým albumom Collegia Musica v poradí, ktorý vychádza na vinyle pod hlavičkou Pavian Records.

 

V jednom rozhovore pred pár rokmi Fedor Frešo na otázku ako vidí budúcnosť Collegia Musica odpovedal lakonicky : no určite kratšiu ako minulosť... pokiaľ však budú aj naďalej znovu vychádzať skvelé veci z našej hudobnej histórie tak ako je tomu v tomto prípade, budúcnosť vyzerá veľmi optimisticky. Názov albumu Speak, Memory znamená v preklade Prehovor, pamäť. A pamäť v tomto prípade hovorí, že veci, ktoré - i keď vznikli pred mnohými rokmi - boli robené od srdca a poctivo skvelými muzikantmi, majú čo povedať aj roky po svojom vzniku svojim verným i stále novým a novým poslucháčom.