CRAFTER GAE 698

Crafter dnes pre mňa nie je neznáma značka, jednu mám doma a preto túto gitarku beriem do ruky so zvedavosťou, aké nástroje produkuje pán Hyukwon Park vo svojej kórejskej továrni dnes. Tvar Grand auditorium je ten, ktorý aj ja mierne preferujem, rovnako ako smrek Sitka (pochádzajúci z lesov na západnom kanadskom pobreží). Skusmo počítam letokruhy na vrchnej doske. Prichádzam k číslu okolo 150. Minimálne toľko rokov rástol tento smrek, ktorý dnes rezonuje v mojich rukách pretvorený na gitaru.

Prvý dojem z nástroja je prekvapivo dobrý: zdravý zvuk akustickej gitary s bohatými alikvotami a dlhým trvaním tónu. Na začiatku si iba trošku znižujem dohmat, jemne dolaďujem a hrám. Prekvapuje ma príjemne citlivá reakcia na dynamiku tónu i celkovo slušná vyrovnanosť tónov hraných na prázdnych strunách s tónmi hranými po hmatníku. Jemný rozdiel cítiť až od 13 polohy, kde je už hlasitosť a sýtosť tónu máličko nižšia. Akordy v spodných i vyšších polohách bezchybne ladia, pri otvorených akordoch sa tóny pekne rozlievajú. Pri pozornom počúvaní jednotlivých tónov môžeme zachytiť a odlíšiť už jednotlivé harmonické zložky tónu, ktorý síce je menej ohybný a ochotný ísť „za rukou“, ako pri mojej Dowine, ale predsa len je to aj rozdiel dvoch tried nástroja. Vybrnkávané party sú krásne farebné a dostatočne dynamické pri hre prstami, rovnako ako brnkátkom. Intonácia je vylepšená kompenzáciou na vložke kobylky, ktorá je rovnako ako nultý pražec odliata z tvrdeného plastu. Pražce sú dokonale vyleštené, pri vibráte po nich struna nehlučne kĺže. Polohy sú vyznačené perleťovými krúžkami zasadenými do palisandrového hmatníku, pričom dvanásta poloha je ozdobnejšie zladená s výložkou na hlave gitary. Krk, laminované luby a masívna zadná doska gitary sú z mahagónu. Hlava aj pätka sú ku krku prilepené. Spoje sú takmer neviditeľné, povrchová úprava matným lakom je príjemná aj praktická.

Crafter je ozaj vhodne vybrané meno pre nástroj takejto konštrukcie. Mám osemročnú skúsenosť s modelom Crafter CT 125 N, táto gitarka so mnou precestovala veľkú časť sveta po moriach i pevnine, v roku 2007 mala dokonca odlomenú hlavu. Napriek maximálnej záťaži, ktorú musela zvládnuť odhadujem, že až 80 percent mojich projektov a koncertov som doteraz odohral práve na nej. Jedným z hlavných dôvodov bola aj kvalitná elektronika (snímač aj predzosilňovač), ktorá sa s malými vylepšeniami vyrába a dodáva dodnes.

Testovaný model je osadený vyrovnane a spoľahlivo fungujúcim snímačom L.R. Baggs Element a predzosilňovačom LR TDX. Tento je zabudovaný do vrchného lubu gitary. Má štvorpásmové korekcie - basy, stredy, výšky a filter Presence. Otočný ovládač hlasitosti je z pogumovaného plastu, nemal by kĺzať. Rovnakého prevedenia je aj ovládač filtra spätnej väzby, (Notch), ktorý v prípade potreby znižuje hlasitosť úzkeho pásma väzbiacej frekvencie. Prepínač fázy je praktickým doplnkom na pódiu, ktorý veľmi oceníte pri vyššej hlasitosti. A farebne podsvietenú ladičku pri ladení na tmavom pódiu oceníte taktiež. Trošku ma znepokojil iba počuteľný lupavý zvuk pri jej zapínaní. Puzdro s baterkou je umiestnené hneď pri vývode kábla, podobne ako na gitarách Taylor. Veľmi oceňujem tvar kobylky, vhodný pre opretie dlane pri vybrnkávaní. Vrchnú hranu by som uvítal ešte nižšiu a menej ostrú.
 

Ladica mechanika má krásne kľúče v tvare fazuliek, chodí hladko a pri ladení si ju ani neuvedomíte. Celé finálne prevedenie je na veľmi vysokej úrovni a keby človek hľadal nejakú nedokonalosť, ani veľmi nemá príležitosť. Krk má moderný tvar plochého oválu, dobre padne do ruky a ak máte väčšiu ruku, umožní vám pohodlne hmatať aj palcom. Na perkusívnu hru po tele doska reaguje trošku menej, čo sa však môže ešte zmeniť po rozohratí smrekovej dosky nástroja.
Spoj lubov s vrchnou a spodnou doskou je krásne vykladaný.

Gitara sa tvári aj chová ako omnoho drahší nástroj. Kvalita zvuku aj prevedenia zabezpečuje spolu s usilovným marketingom a vytrvalosťou odbyt na celom svete, a ak si dnes vyberiete nástroj tejto značky, môže vám slúžiť rovnako dlho a dobre, ako mne moja CT 125 N.

 

Stano Počaji bandzone.cz/aftertee

 

 

 

Distribúcia: Fast+ * www.crafterguitars.com * Cena: 499 €

Na test požičané z bratislavskej predajne musicant (Music Ave 21) * www.musicant.sk

Článok patrí k časopisu: