CYMATIC uTRACK X32 * Rozširujúca karta pre nahrávanie a playback (test)

cymatic

 

Poznáte to - hráte koncert a tešíte sa z nádhernej atmosféry. V hľadisku sa nájde zopár kamarátov, čo s mobilmi v ruke snímajú atmosféru podujatia. Po koncerte vám pošlú video. A tu prichádza moment sklamania – všetky tieto videá majú spoločné jedno, nezrozumiteľný prehltený zvuk plný ruchov, ktorý je všetko možné, len nie dôstojnou reprodukciou toho, čo sa včera dialo na tej super showke. Smutne pozeráte na YouTube videá s koncertmi vašich idolov, každý z nich dokonalý vyvážený a čistý zvuk. A vy im ticho závidíte a snívate o tom, že možno raz...

Tajomstvo dokonalého zvuku na videách známych kapiel spočíva hlavne v postprodukcii. Každý vstup každého nástroja je osobitne nahrávaný priamo z pultu a výsledok je znovu zmiešaný. Je jasné, že inak sa posadia pomery nástrojov naživo v sále, kde sa ráta aj s ich akustickým znením (najmä bicie a hlasité pódiové aparáty) a o to menej idú do PA, a inak sa to mieša v štúdiu, kde sa pracuje iba so zaznamenanými signálmi. Čím je koncertná miestnosť menšia, tým je tento rozdiel pomerov väčší. Treba to teda zmiešať odznova po stopách. A tie potrebujem nahrať priamo na akcii.  Pre majiteľov obľúbených pultov série Behringer X32 (všetky varianty) a hardwarovo príbuzných Midas M32 (tiež všetky varianty) preto švajčiarska firma Cymatic pripravila multitrackový modul uTrack X32. Ten pult vylepší o možnosť priameho nahrávania na USB externý disk, bez potreby použitia nahrávacieho počítača či notebooku.

 

Prvé dojmy

Modul má podobu zásuvnej karty jasne oranžovej farby. Existujúcu kartu X-USB či X-UF je potrebné vymontovať z pultu. Potom sa do slotu ako náhrada umiestni nová karta. Po montáži je vhodné pripojiť kartu do rovnakého LAN routera ako pult, aby sa dalo nahrávanie riadiť diaľkovo (i keď sa dá aj priamo z panelu karty). A potom stačí nainštalovať na tablet, mobil či notebook riadiacu aplikáciu, do USB portu karty zapichnúť disk, naroutovať si výstupy kanálov do karty, a môže sa nahrávať. Hlavne na živých podujatiach človek ocení jednoduchosť ovládania a stabilitu riešenia. Už žiadne zamrznutie počas záznamu a žiadne laborovanie s kompom na pódiu!

cymatic_x32

 

Prax

Samozrejme našli sa drobné mušky, ktoré sa ale vyriešili. Na začiatku ma karta hnevala, objavovali sa občasné drobné výpadky vo zvuku a občasná neochota aplikácie reagovať. Pomohlo nahodiť na kartu najnovší firmware, a zrazu všetko dokonale poslúchalo. Proti výpadkom pomohlo sformátovať disk na karte, kde sa takto zaručí optimalizovaná veľkosť blokov súborového systému. Disk je tak možné bez problémov čítať v bežných počítačoch, ale je optimalizovaný na záznam a zápis prebieha bez dropoutov. Zvuk je čistý a verný, veď musí byť, keď je to vlastne zaznamenaný priamy dátový stream od prevodníkov pultu, bez akéhokoľvek opätovného A/D a D/A  prevodu. Proste, čo do pultu naberiem na vstupoch, to mi aj nasype do záznamu, do posledného bitu.

Výsledok sa ukladá do 32-kanálového wav súboru, ktorý po koncerte možno aplikáciou dodávanou výrobcom ľahko rozdeliť na jednotlivé wav súbory kanálov. Tie potom môžem importovať do svojho obľúbeného DAW  podľa vlastného výberu, a zábava môže začať. Zvuk samozrejme neobsahuje ekvalizáciu ani efekty, teda celú mixáž treba urobiť nanovo „s čistým stolom“. A nielen to. Je možné strihať, opravovať, doplňovať… proste vyčarovať super live záznam. Fantázii sa medze nekladú. Ak je to na akcii slušne zahraté aj nabraté, niet čo riešiť, dá sa takmer všetko.

 

cymatic_x32
 

Záver

Pre vlastníkov pultov Behringer X32 a Midas M32 tento výrobok vrele odporúčam! Za pomerne miernu cenu majú zo svojho pultu zároveň aj skvelý a spoľahlivý live multitrack rekordér. Ostatní záujemcovia ale nemusia smútiť, firma myslí aj na nich a vyrába samostatné multitrack recordery (jeden rackový a jeden desktopový model). Kvalitu, spoľahlivosť a profi výsledky možno samozrejme zaručiť aj u nich. Za mňa – kúpte to, oplatí sa.
 

MICHAL KYSEĽ

 

Distribúcia: DISK Multimedia * www.disk.cz * Cena: 6 090 Kč / 149 €

 

Článok patrí k časopisu: