Dan Bárta & Illustratosphere vydávajú nový album po siedmich rokoch

illustratosphere_dan_barta

 

Dan Bárta & Illustratosphere nahrali po dlhých siedmich rokoch štúdiový album. Pod titulom Kráska a zvířený prach vychádza dnes. Plánované turné, na ktorom chceli album predstaviť, museli bohužial odložiť.

Album Kráska a zvířený prach obsahuje jedenásť nových pôvodných piesní a celkovo trinásť trackov, ktoré vznikli pod aranžérskym dohľadom Filipa Jelínka alebo ako výsledok spoločného hráčskeho ohmatávania a napínania základnej štruktúry piesne. Žánrovo obtiažne zaraditeľný album s charakteristickým zvukom Illustratosphere – ktorý je nota bene tiež súčasťou autorskej práce, nakoľko sound design je dielom gitaristu Miroslava Chyška – je i napriek pestrosti jednotlivých aranžmá hutným a súdržným celkom postaveným na zmysle pre kompozíciu, citlivej intrepretácie, kreativite a sile hráčskeho umu jednotlivých členov a textov  Dana Bártu, ktoré sa vyznačujú jeho osobitou poetikou. Dve piesne v angličtine z pera Alžběty Plívovej a jedna autorská dokonca v slovenčine, české texty dobre doplňujú. Rytmika, „stálica“ Illustratosphere Robert Balzar a „supernova“ Martin Valihora, hraje na novom albume v mimoriadnej harmónii a rozpoložení. “Některé kusy jsou intimní až minimalistické, jiné košatější až rozmáchlé. Myslím, že jsme se vystihli zdařile, je to pevné, pěkný tvar, udělali jsme krok správným směrem a jsem si skoro jist, že fanoušky opět potěšíme a nedůvěřivce příjemně překvapíme”, hovorí o novom albume spevák Dan Bárta.

Štúdiová novinka vychádza digitálne aj na CD a dvojvinyle.

Pôvodně jednorázový projekt Illustratosphere, ventil autorského a hráčského pretlaku troch členov hudobnej skupiny J.A.R., Dana Bártu, Filipa Jelínka a Miroslava Chyška, doplnený Triom Roberta Balzara a vzniknutý na prelome tisícročia sa aj cez mnoho personálnych zmien ukázal ako mimoriadne životaschopný. Prvý album Illustratosphere (2000), zaznamenal solídny úspech, získal radu ocenení a ovplyvnil novú generáciu  českých a slovenských muzikantov. Nasledovali ďalšie štúdiové albumy Entropicture (2003), Animage (2008) a Maratonica (2013). 

V súčasnej dobe hrá kapela v zostave Dan Bárta (spev), Filip Jelínek (klávesy), Miroslav Chyška (gitara), Robert Balzar (kontrabas a basová gitara) a Martin Valihora (bicie).

 

illustratosphere