Dashi Stardust cestou hudby a emóciami bystrého intelektu v dlho očakávanom EP Safety Match

dashi
 

 

Mladá talentovaná speváčka a skladateľka Dashi Stardust si podmaňuje svojím zamatovým hlasom slovenských aj českých poslucháčov a teraz prináša očakávané debutové EP Safety Match. Štyri skladby plné hlbín ľudských emócií sa nesú na vlnách neo-soulu a indie-popu, ktoré vnoria poslucháča do nenaplnenej lásky a vnútornej sily, nesúc sa výrazným feministickým podtónom.

 

Dashi Stardust, známa aj ako Dáša Horváthová, je tvorivou silou, ktorá stojí za textami a hudbou EP Safety Match. „Intuitívne som vychádzala najmä z toho, že najčastejšie vystupujem sólo s gitarou a chcela som, aby sa do skladieb, ktoré už väčšina mojich skalných fanúšikov pozná, premietol vibe z mojich koncertov,“ ozrejmuje Dashi Stardust čerpanie atmosféry pre EP, pričom spolu s producentom Geoffom Tysonom zostali verní prevažne akustickým nástrojom. „Zároveň som albumom chcela mojich fans pripraviť na koncerty, ktoré plánujem s kapelou. Viac prezradím v nasledujúcich mesiacoch.“

 

Na albume spolupracovali hudobníci zvučných mien, ako David Landštof, Tomáš Jochmann, Zack Slouka a Robert Skorpil, pričom celý album je prepojený nenahraditeľným gitarovým umom Geoffa Tysona. 

 

 

Safety Match voľne nadväzuje na témy, ktoré Dashi Stardust rozoberala už v rámci svojich singlov You a Once I Cut The Rose. Všetky skladby na albume prepája vhľad do toho, koľko protipólov sa skrýva v jednej ľudskej mysli. Časť EP je venovaná retrospektíve do období prežívania nenaplnenej lásky a tomu, ako sa s tým duša interpretky vyrovnávala. Na EP ako celku je cítiť túžba po vnútornej sile, navyše skladba Helen Of Troy nesie silne feministický podtón, ktorý sa zrodil v čase, keď spoločenské vnímanie žien výrazne ovplyvňovalo myšlienky speváčky.

 

 

„Inšpiráciou pre vydanie EP Safety Match bola rovnomenná skladba, ktorá popisuje moju vlastnú stagnáciu a také jemne trápne ľutovanie sa, ale zároveň vedomie, že ak sama neškrtnem zápalkou, tak sa žiadny oheň nerozhorí,“ s úsmevom opisuje Dashi Stardust tvorivý proces.

 

Nahrávanie skladieb sa stalo dobrodružstvom naprieč mestom a zahŕňalo rôzne pražské štúdiá. EP bolo uvedené do života v Sub Studio, Baracca Records a najväčšia časť práce prebiehala v Mango's Lair na Vinohradoch. Geoff Tyson sa zhostil úlohy producenta, mixu a masteru, čím zabezpečil dokonalý zvuk celého EP. Výrazný obal albumu vytvorila renomovaná ilustrátorka Barbora Idesová.
 

Link na album na Spotify
 

Zaujímavosťou je, že interpretka Dashi Stardust začala svoju umeleckú cestu ako tanečnica. Po dvojročnej spolupráci s vynikajúcim jazzovým klaviristom a skladateľom Jakubom Tokolym zdokonalila svoje hudobné schopnosti a vďaka vášni zo zážitku zo živého vystúpenia sa posunula do sveta hudby. V roku 2018 zdieľala pódium s fenomenálnym perkusionistom Hearnom Gadboisom, ktorý je známy spoluprácami s ikonami, ako Patti Smith a Suzanne Vega. Veľký úspech zaznamenala s divadelným soundtrackom v rámci svojho elektronického/ambient projektu Navel Radiation pre predstavenie Yes. tanečnej skupiny Pop Balet.

 

V budúcnosti Dashi Stardust plánuje pokračovať v tvorbe a kultivovať rozbehnuté hudobné vzťahy a zároveň viac experimentovať. „Myslím si, že mojou silnou stránkou je podmanivá atmosféra, ktorú sa mi darí vytvárať v rámci živých vystúpení. Verím, že sa mi aspoň zlomok z nej podarí ďalej pretavovať do nahrávok,“ uzatvára speváčka s jedinečným štýlom, prinášajúci podmanivý kontrast medzi snami a realitou, ako aj súhru nekonečnej melanchólie a ostrého intelektu.