Dobrá hudba z Wegartu (jeseň 2018)

wegart
 

David BOWIE – David Bowie In Bertolt Brecht's Baal (Warner 2018)

EP album s nahrávkami piesní, zložených pre BBC verziu divadelnej hry Bertolda Brechta – Baal, ktoré Bowie nahral spolu s producentom a hudobníkom Tonym Viscontim, známym spoluprácou s mnohými slávnymi hudobníkmi, predovšetkým so samotným Bowiem. 

 

David BOWIE – Christiane F. - Wir Kinder Vom Bahnhof ZOO (Warner 2018)

Soundtrack s hudbou Davida Bowieho k filmu o drogovo závislej Christiane F., ktorý vyšiel v Nemecku s podtitulom Wir Kinder Vom Bahnhof ZOO. Skladby pochádzajú z albumov Heroes, Station To Station, Lodger, StageLow, niektoré z nich sú v iných verziách ako na albumoch.

 

Carter BURWELL + V-A – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Varese Sarabande 2018)

Autorom hudby k filmovej dráme Tri billboardy kúsok za Ebbingomje Carter Burwell, takmer dvorný skladateľ bratov Coenovcov (Fargo, Big Lebowski, Skutočná guráž,..). Tento sympatický umelec okrem vlastnej hudby do filmu zaradil aj piesne iných amerických folkových veličín, napr. Townesa Van Zandta, The Monsters of Folk, Joan Baez a ďalších. 

 

COIL + ZOS KIA + Marc ALMOND – How To Destroy Angels (Cold Spring 2018)

Kompletná nahrávka ´A Slow Fade To Total Transparency´ z londýnskej Air Gallery. Hrajú John Balance, John Gosling (Zos Kia), Marc Almond, naživo zmixoval Peter Christopherson. Album obsahuje pôvodnú 23-minútovú nahrávku, 9-minútový remix Johna Goslinga a nevydanú skladbu Zos Kia/Coil "Baptism Of Fire". 

 

Manu DELAGO – Parasol Peak (One Little Indian 2018)

Rakúsky v Londýne usadený skladateľ, perkusionista a hráč na hang drum Manu Delago vydáva svoj živý album, presnejšie povedané, ide o terénne nahrávky, ktoré spoločne so siedmimi hudobníkmi, filmárskym a zvukárskym tímom nahrali na expedícii v Alpách a tak vznikol krásny album a film. 

 

DURUTTI COLUMN – Without Mercy  (Factory Benelux 2018)

Najambicióznejší album v kariére legendárnej manchesterskej kapely 80-tych rokov Durutti Column sa dočkal svojej reedície. Vychádza ako deluxe 4CD box a vinyl. Nahrali ho Vini Reilly a Bruce Mitchell spolu s Blaine L. Reiningerom a John Metcalfom (husle), Caroline Lavelle (violončelo), Timom Kellettom (trúbka) a Maunagh Flemingom (anglický roh, hoboj), aranžoval huslista John Metcalfe.

 

GANG GANG DANCE – Kazuashita  (4AD 2018)

Americká experimentálna kapela je známa svojím osobitým zvukom so syntetizovanou elektronikou, perkusiami a rôznymi vokálnymi štýlmi speváčky Lizzi Bougatsos. Kazuashitaje prvá štúdiová nahrávka od uznávaného albumu Eye Contacta je omamným mixom shoegaze a ambientnej elektroniky, ktoré spája mimozemský vokál Lizzi.

 

GORILLAZ – The Now Now (Parlophone 2018)

Gorillaz, hudobné alter ego Damona Albarna a animovaný fenomén autora Jamieho Hewletta, vydávajú po roku ďalší radový album, akoby si chceli napraviť reputáciu po tak trochu „rozháranom“ Humanz. Na albume The Now Nowsa riadia heslom "menej je viac" a vracajú sa do starých osvedčených koľají. Albarnove texty sa zaoberajú rôznymi "zlami" a problémami súčasného sveta. Nahrávka vznikala počas americkej časti ich turné a tentokrát je na nej hostí poskromne, spomeňme aspoň Snoop Doga.

 

Jon HOPKINS – Singularity  (Domino Recording 2018)

Piaty štúdiový album anglického elektronického hudobníka a producenta vznikol päť rokov po prelomovom Immunitya obsahuje prvky rôznych štýlov a vplyvov, od akustického piana, cez chorály, zvuk je viac atmosferický s jasnejšou víziou. 

 

INTERPOL – Marauder (Matador 2018)

V poradí šiesty štúdiový album newyorskej indie-rockovej kapely, t.č. tria Interpol, označili niektorí kritici za ich doteraz najexperimentálnejší. Možno to bude voľbou producenta, v tomto prípade Dave Fridmann (napr. MGMT, Mercury Rev). Je to však stále ten istý Interpol s typickými poznávacími znakmi - vokálom Paula Banksa a výraznou gitarou Davida Kesslera.

 

JAPAN – Gentlemen Take Polaroids (Universal 2018),Tin Drum (Universal 2018)

Reedície dvoch zásadných albumov anglickej kultovej skupiny 80-tych rokov Japan (nenapodobiteľní dodnes ostávajú ako spevák David Sylvian, tak i basgitarista Mick Karn, pevnú zostavu ďalej tvorili klávesák Richard Barbieri a bubeník Steve Jansen), ktorá ovplyvnila mnoho hudobníkov nasledujúcej generácie. Reedícia je nahratá v dvoch zvukových verziách – v pôvodnej a tzv. Halfspeed master, ktorý podstatným spôsobom zvyšuje zvukovú kvalitu nahrávky.

 

David KOLLAR + Arve HENRIKSEN – Illusion of a Separate World (Hevhetia 2018)

Medzinárodne rešpektovaný slovenský gitarista a skladateľ filmovej hudby David Kollar už viackrát zažiaril sólovo aj vo viacerých medzinárodných spoluprácach (Steven Wilson, Fennesz, Pat Mastelotto, Marco Minnemann,..). Tentokrát sa spojil s nórskym trubkárom Arve Henriksenom, výsledkom čoho je ich krásne spoločné CD Illusion of a Separate World. Jadrom tohto projektu sú iskrivé zvuky a tajomné melódie, zmiešané s etnickými vplyvmi, elektronickými výletmi, jazzovými hybridmi a post-rockovými rifmi. 

 

Agnes OBEL – Late Night Tales (Another Late Night 2018)

Najnovším príspevkom do kompilačnej série Late Night Tales je kompilácia v Berlíne žijúcej dánskej hudobníčky. Agnes prispela svojím jemným, vycibreným a rôznorodým výberom, v ktorom môžeme nájsť aj jej tri nové skladby, vytvorené špeciálne pre túto nahrávku, jedna z nich je zhudobnená báseň Poem About Death dánskej poetky Inger Christensen. 

 

PRÚDY – Zvoňte zvonky (OPUS 2018)

Zvoňte zvonkyje debutový a zároveň posledný štúdiový album slovenskej skupiny Prúdy, všeobecne považovaný za jeden zo základných albumov modernej slovenskej populárnej hudby.

Výročná reedícia kultového albumu skupiny Prúdy po 50 rokoch vznikla technológiou priameho analógového metalického masteringu. MONO verzia.

 

Lalo SCHIFRIN – Bullitt (O.S.T.) - 50th Anniversary (Warner 2018)

Pôvodný soundtrack z dielne argentínskeho autora, skladateľa, klaviristu a dirigenta Lalo Schifrina ku kultovému americkému thrilleru Bullit(u nás známy ako Prípad Bullitt) režiséra Petera Yatesa, v hlavnej úlohe so Stevom McQueenom. Soundtrack vyšiel pri príležitosti 50. výročia filmu i albumu ako limitovaný oranžový vinyl. 

 

Stuart STAPLES – Arrythmia (City Slang 2018)

Stuart Staples ako frontman britských Tindersticks, kde funguje ako skladateľ, spevák a gitarista od ich vzniku v r.1991 (kapela s malými prestávkami funguje dodnes), si iba párkrát potreboval "odskočiť" do sólového projektu. Po viac ako dvanástich rokoch je to i prípad nového albumu Arrythmia,na ktorom nájdeme štyri experimentálne kúsky, ktoré vírili Stuartovi v hlave a nehodili sa koncepčne na ostatný štúdiový album kapely Waiting Roomz r.2016. Najdlhšia 
30-minútová inštrumentálna skladba je sprievodnou hudbou k dokumentu o obrazoch jeho manželky Suzanne Osborne.

 

Sujfan STEVENS – The Greatest Gift – Mixtape (Asthmatic Kitty 2018)

11-trackový album demonahrávok, remixov a skladieb, ktoré sa nevošli na Sufjanov predošlý album Carrie & Lowell(2015), ktorý v hudobnom svete veľmi zarezonoval a Sufjan mu týmto doplnkom dodáva ďalší rozmer. 

 

UNDERWORLD X Iggy POP – Teatime Dub Encounters (Universal 2018)

Underworld - elektronické tanečné duo a Iggy Pop - krstný otec punku, dve legendy preslávené ešte v minulom tisícročí, spojili svoje sily a nahrali pár spoločných zbrusu nových songov. Ostatný album Iggyho Popa Post Pop Depressionbol vychválený hudobnou kritikou a nominovaný na cenu Grammy. Underworld sú medzinárodne preslávení hlavne skladbou Born Slippyz filmu Trainspotting.

 

Conner YOUNGBLOOD – Cheyenne (Ninja Tune/Counter 2018)

Talentovaný spevák a pesničkár Conner Youngblood, rodák z Texasu, vydáva nádherný debutový album, kritikou označený ako "folkovo-ambientný impresionizmus". Kolekcia 13 piesní vznikala 2 roky na jeho potulkách prírodou a svetom a Conner ňou prezentuje svoje videnie sveta. Použijúc viac ako 30 rôznych hudobných nástrojov, všetky ovláda sám, bez akéhokoľvek prizvaného hosťa (spomeňme aspoň harfu, basový klarinet, či tabla). Jeho hudba je originálna, netají však inšpiráciu umelcami typu Sufjan Stevens, Elliot Smith, Moses Sumney či Justin Vernon.

 

Všetky tieto albumy môžete kúpiť v internetovom obchode www.wegart.sk

Článok patrí k časopisu: