DOWINA * Slovenské gitary z Devínskej Novej Vsi

 

 

Firma Dowina (predtým Marris) začínala s výrobou nástrojov v zahraničí a predajom na Slovensku a v Čechách. Postupom času sa situácia obrátila, výroba nástrojov sa koncentruje na Slovensko, pričom predaj nadobúda čoraz viac medzinárodné rozmery.

 

Dowina-01

Proces výroby gitár Dowina prebieha na troch podlažiach firemnej budovy v Devínskej Novej Vsi. Okrem výroby tu sídli aj administratíva a sklady. Jednou z prvých miestností, kde proces začína, je klimatizovaný sklad dreva a drevených polotovarov.

 

Dowina-02

Výroba gitár má svoj pôvod v malej husliarskej dielni na Medenej ulici. Sláčikové nástroje sú dodnes súčasťou produkcie, ale gro výroby tvoria akustické gitary rôznych veľkostí a tvarov. Okrem výberu kvalitného rezonančného dreva a gitarárskeho know-how, je kľúčom k úspechu značky aj racionálny postup výroby.

 

Dowina-03

Mesačne sa vo veľkých krajinách, ako Rusko či Poľsko, predávajú stovky týchto nástrojov. Gitary Dowina si získali popularitu vďaka priaznivému pomeru ceny a kvality. Nie je veľa nástrojov, ktoré by v danej cenovej úrovni ponúkali takú muzikalitu, hrateľnosť a materiálovú skladbu.

 

Dowina-04

Objekt, do ktorého sa pred časom výroba presťahovala, poskytol priestory pre potrebné stroje a prípravky. Spárované rezonančné dosky sa k sebe symetricky lepia pomocou stroja pripomínajúceho mlynské koleso. Každá lúčovitá „lopatka“ poskytne plochu, kde sa dve polovice dosky k sebe zovrú a zlepia.

 

Dowina-05

Než sa koleso otočí, posledná hotová doska sa vyberie a založí sa nová. Potom nasleduje rebrovanie. Správnemu a rýchlemu umiestneniu výstužných rebier pomáhajú šablóny. Umiestnené rebrá sa prekryjú fóliou, spod ktorej sa vysaje vzduch. Vákuum pomáha pridržať rebrá pod tlakom na svojom mieste, až kým lepidlo nezaschne.
 

 

Dowina-06

Keď sa ku korpusu pripojí krk, nasleduje pražcovanie. Základom je strojovo presné prebrúsenie hmatníka, ktoré zabezpečí, že pražce budú osadené v jednej hladine. Majstri gitarári, ku ktorým patrí aj známy slovenský výrobca Bruno Urban, potom individuálne kontrolujú vzájomné výšky pražcov medzi susednými políčkami.

 

Dowina-07

V procese výroby každý z pracovníkov kontroluje kvalitu posledného úkonu. Pokiaľ nie je zvládnutý kvalitne, nástroj sa vracia o krok späť. Veľmi dôležitým faktorom pri výrobe gitár je aj pohoda na pracovisku. Tú možno dosiahnuť prísnym výberom ľudí, nie len podľa ich zručnosti, ale aj charakteru. Motiváciou je im nadpriemerné finančné ohodnotenie, ktoré dosiahnu na základe výkonu.

 

Dowina-08
 

 

MARTIN CHROBÁK 
Foto: Anna Raitl • www.annaraitl.com
Video: Dowina * www.dowina.eu

 

Článok patrí k časopisu: