DURMAN A POSEJPAL * In the circles of time

Durman a Posejpal. Áno, spomínam si. Tak oni v tom stále pokračujú. Ešte by som niekde doma našiel bulletin a vtipný plagát Josku Skalníka z Pražských džezových dní v sedemdesiatom siedmom. Tušímže v hale Na Folimanke vtedy dvaja mládenci vzbudili po prvý raz väčšiu pozornosť. O rok či o dva hrali aj na Bratislavských jazzových dňoch. Tohto roku oslávia štyridsať rokov spoločného hrania. A dvojcédečko In the circles of time, ktoré im začiatkom tohto roka vydal Josef Jirák vo svojom vydavateľstve Polí5 je vlastne prvý oficiálny album tohto pozoruhodného, originálneho dua vytrvalých hľadačov a zvukových experimentátorov v Čechách. Úplne prvým ale nie je – najprv si ich všimli pozornejší vonku. LP experimentálneho českého dua vyšlo v anglickom vydavateľstve Leo Records v osemdesiatych rokoch, ešte pred novembrovým prevratom.

Posejpal v booklete nového dvoj-CD píše, že oni vlastne nie sú hudobníci v pravom zmysle toho slova. Že pokúšať sa o reflektovanie vnútorného a vonkajšieho sveta im pripadá dôležitejšie než hrať „normálnu“ hudbu. Obidvaja sú výborní multiinštrumentalisti – Miroslav Posejpal, v civilnom živote kustód operného orchestra, hrá na violončele, basgitare, na klavíri, Jiří Durman, učiteľ jazykov na vysokej škole, hrá na saxofóne, klarinete, akordeóne a obidvaja na perkusie. Hrávajú bez nôt, hudbu tvoria spoločne na pódiu pred poslucháčmi. To, čo pri tom vzniká, je slovami nepomenovateľné. Nie je to džez, hoci úplne v začiatkoch vychádzali z free džezu, nie je to ani hudba moderná čisto vážna. Pri všetkom improvizačnom „chaose“, rozbíjaní , spájaní, napojeniach a prienikoch je to však stále hudba naliehavá, vrúcna, plná emócií a napätia. Hudba srdca. Hudba, ktorej  musíte ísť v ústrety otvorení, sústredení a natešení, aby splynutie bolo sviatkom.

Je zopár albumov, na ktoré by som bol - pre ich sviežu neodvodenosť, neupachtenosť, neopičivosť a tvorivú originalitu - ako Čech pyšný a odporúčal by som ich každému kultúrnemu cudzincovi. V rýchlosti mi napadá napríklad prvý album Jablkoň a zopár ďalších (doplňte si sami), ale odteraz by určite medzi nimi nechýbal ani prvý dvojalbum Durmana a Posejpala In the circles of time. A pripájam sa k názoru tých kritikov - v Čechách vzbudil dvojalbum značnú pozornosť - , ktorí  sa čudujú, že  Durman s Posejpalom sa už dávno nestali i v zahraničí rovnako známymi hviezdami nezávislej českej scény ako povedzme Dagmar Voňková-Andrtová či Iva Bittová a podobné. Ich dvojalbum In the circles of time vrelo odporúčam!

Gaco Novomesský 

 

durman-posejpal
 

Článok patrí k časopisu: