Eko BAIO A * Multiefektový pedál s integrovaným IR pre akustické gitary (test)

Vedel som, že budem testovať dva multiefekty. Prišli mi v stredne veľkej krabici a po jej otvorení som zažil prvý šok. Vnútri boli dve malé originálne krabice veľkosti balenia mobilného telefónu. Po ich otvorení som zistil, že ešte aj z obsahu balenia tretinu tvoria kábliky. Efekty sú dva a volajú sa BAIO. Znie to taliansky, ale je to skratka pre Box All in One (všetko v jednej krabičke). Biely je určený pre elektrickú gitaru. Druhý, bordový s označením BAIO A je určený pre elektroakustickú gitaru. 

 

eko_baio_a
 

Oba multiefekty majú rovnaký rozmer a keď si ich položíte na ruku, stále vám prečnievajú končeky prstov. Majú na dĺžku len 16 cm. Hoci sú miniatúrne, vďaka kvalitnému kovovému šasi a protišmykovým gumeným podložkám pôsobia odolným a pevným dojmom a s váhou niečo málo nad štvrť kila na stole alebo na zemi ležia pevne bez pohybu.

 

Bordový BAIO A

Tento je určený pre akustickú gitaru. Konektivita (bluetooth, fungovanie ako zvukovej karty pri pripojení k počítaču alebo mobilu, zapojenie nástrojov a nabíjanie) je identická ako pri bielom. Jediný rozdiel je v tom, že micro-USB rozhranie pre pripojenie počítača a mobilu na krabičke je nahradené modernejším USB-C. Žiadny funkčný rozdiel som však nebadal.

Identické je aj prepínanie medzi režimami Live a Preset, aktivácia ladičky (a aj samotné ladenie),  aktivácia bluetooth, ukladanie presetov, či zapínanie/vypínanie jednotlivých sekcií multiefektu. 
 

eko_baio_a

 

Rozdiel je v samotných funkciách multiefektu a zložení jednotlivých sekcií. Idú v sekvencii: Na spodku je ilustratívne (a veľmi prehľadne) znázornené „zapojenie“ jednotlivých efektov (IN -> Tuner ->  Preamp/EQ/Anti FB ->  MOD (delay/reverb) ->  IR ->  OUT) a opäť ich popíšem sprava doľava. Preamp sekcia: 1) červený treble (v pozícii 12 h pôvodný zvuk, doľava sa výšky uberajú, doprava pridávajú), 2) zelený middle, 3) červený bass (pri oboch fungovanie ako pri treble), 4) červený compressor (9-polohový knob, v polohe úplne vľavo sa deaktivuje a zhasne, v smere hodinových ručičiek sa pridáva na intenzite. Pri nastavení vysokej hlasitosti na výstupe sa pri nastavení vysokej úrovne kompresie môže objaviť spätná väzba, ktorú je možne eliminovať ďalším knobom), 5) červený anti feedback (v polohe úplne vľavo je vypnutý a zhasnutý, pri otáčaní doprava nám umožňuje hľadať frekvencie zodpovedné za feedback a spätnú väzbu eliminovať).
 

eko_baio_a

 

MOD sekcia: 6) modrý chorus/tremolo (v polohe 12 h je neaktívny, doľava sa aktivuje chorus, doprava tremolo, intenzita zodpovedá miere otočenia knobu), 7) modrý reverb/delay (rovnaký princíp ovládania ako predchádzajúci knob), 8) modrý time (funguje len ak je aktivovaný reverb/delay a nastavuje sa ním čas pre reverb alebo delay). IR sekcia pozostáva tentoraz len z jedného 9) zeleného IR 9-polohového knobu, ktorý funguje rovnako ako pri bielom BAIO. Podobne ako pri bielom je aj knob na ovládanie hlasitosti výstupného signálu oddelene vľavo, nevolá sa však Out ale Volume.

IR sekciu mal opäť na starosti Massimo Varini a tento krát vyberal zvuky z ďalšej talianskej top knižnice DrapSound. Všetky sú vytvorené s použitím špičkových mikrofónov a predzosilňovačov a zvuková paleta je naozaj pestrá: od zvuku gitár Martin, Taylor, Gibson až po klasickú Cordoba či domáce Eko gitary. Podobne ako pri bielom, aj tu si môžete do efektu cez počítač natiahnuť ďalšie IR podľa ľubovôle.

eko_baio_a
 

Na test som použil silent gitaru Yamaha a dojem je podobný ako pri bielom BAIO – hrá to jednoducho krásne. Variabilita IR zvukov je ešte výraznejšia ako pri bielom a každý gitarista si tu určite nájde svoj zvuk. Od priezračného zvuku Martiniek s plným objemom a kryštalickými výškami (toto je môj najväčší favorit), cez charakteristický zvuk Gibsoniek s potlačenými stredmi až po verne nylonovo znejúcu Cordobu. Neveril som vlastným ušiam, aké rôznorodé zvuky z tejto bordovej krabičky liezli. Výborne fungoval aj kompresor v spolupráci s anti feedbackom, a aj delay a tremolo zneli prirodzene bez umelého „chemického“ zvukového elementu. 

 

Záverom

Týmto krabičkám dajte určite šancu. Pre mnohých z vás sa stanú parťákmi na domáce ale aj pódiové hranie, alebo domáce nahrávanie. Pomer výkon/cena je skutočne neuveriteľný.
 

Richard Ďurana

 

Plusy

Výborný zvuk

IR v tejto cenovej kategórii!

Intuitívne a jednoduché ovládanie

Funguje aj ako zvuková karta pre pripojenie k počítaču alebo mobilu

Bluetooth pripojenie k telefónu pre prehrávanie podkladov

Ergonómia a prehľadné podsvietenie otočných knobov

Rozmery

Cena!

 

Mínusy

Ladička len pre štandardné ladenie

Bielemu chýba Tap Tempo pre delay, bordovému pre tremolo, ale to už by sme za tú cenu chceli asi príliš veľa

 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.sk * Cena: 110 € (BAIO A aj BAIO E)

 

Článok patrí k časopisu: