Elektrická gitara G&L ASAT Bluesboy (test + video)

G&L si od svojho založenia zakladá na jemných inováciách. Predsa len, bola to posledná, v poradí tretia firma ktorú sa rozhodla založiť legenda výroby a dizajnu gitár, pán Leo Fender samotný. Spojil sa so svojim partnerom Georgom Fullertonom s ktorým na prelome 40tych a 50tych rokov formovali Fender Electric Instrument Company, ako sa pôvodne spoločnosť Fender nazývala. Rozhodli sa vziať svoje mená, teda George a Leo, a z iniciál vznikol názov dnes už ďalšej legendárnej firmy. Bolo to v roku 1979. Ich dizajny boli vždy silno ovplyvnené tými, ktoré spolu produkovali už v polovici 50tych rokov a tak to ostáva doposiaľ. Leo ale mohol do známych tvarov konečne zapracovať svoje vylepšenia, ktoré mu za dve dekády, čo už nebol súčasťou firmy Fender, napadali. Predsa len, svet už bol iný a aj možnosti zhotovenia a práce s drevom a kovom boli iné. Mohol tak povylepšovať napríklad kobylky a tremolá, ktoré od čias funkčných ale relatívne jednoduchých originálov urazili dlhú cestu.
 

blues_boy_asat
 

 

Tak to je aj pri dnes spomínanej, inovovanej variante klasického Telecasteru, modelu ASAT Bluesboy. Kobylka sa oproti tej klasickej s tromi kameňmi dočkala jednotlivých šiestich, čo umožňuje individuálne nastavenie intonácie každej struny, teda gitara naozaj ladí aj hore na hmatníku. Predsa len, v časoch jej uvedenia to nebol až taký problém, ale v dnešnej dobe komplexných skladieb, kde gitarista neraz zachádza aj do vysokých polôh táto presná intonácia naozaj zaváži. Klasická kobylka ale svojím dizajnom ovplyvňuje zvuk a na ten sú hráči na Telecaster zvyknutí. Tvar a vyhotovenie z plechu je teda zachované, takže aj tonálne sme „doma“ a nemusíme sa báť straty konkrétnosti a klasického twangu, ktorý tento model máva. Kobylkový snímač ale prešiel Leovou inováciou. ASAT Classic MFD, teda Magnetic Field Design, je na rozdiel od klasických AlNiCo snímačov s individuálnym magnetom pre každú strunu realizovaný s jedným keramickým magnetom a železnými nadstavcami pre každú strunu, ktoré sa dajú ešte individuálne výškovo nastaviť. Zvukovo tak snímač hrá basovejšie ako sme zvyknutí, ale zachováva si široký frekvenčný rozsah a jemne sa blíži skorej ku klasickej P90ke. Pri krku má tento model pre zmenu osadený snímač typu humbucker klasického rozmeru, ale tentoraz s Alnico magnetom. Kto by sa bál že kombinácia humbucker pri krku a singel pri kobylke bude pri medzipolohe nevyvážená, nemusí mať v tomto prípade strach. Pri návrhu evidentne vyskúšali viacero variant a snímače navinuli tak, aby boli vyvážené.

 

Video bolo zaznamenané v našej partnerskej predajni Music Express http://musicexpress.sk/

Prepínanie je klasické, teda trojpolohový prepínač, hlasitosť a tónová clona. Korekcie reagujú podľa očakávaní a aj tónová clona je v tomto prípade vhodne vyladená a ponúka dobrú zmenu farby ako s humbuckerom tak aj s kobylkovým singlom. Jack na boku nie je klasicky zapustený v tele ale modernejší štýl s plieškom zvonku tela, teda je možné aj použitie lomeného jacku, niečo čo pri klasickom Telecasteri nie je také jednoduché. Čo sa týka materiálov a spracovania, sú ako sa na v Amerike vyrobený nástroj patrí. Telo je z jelše, poteší kontúra tela na zadnej strane, klasický blokový tvar Telecasteru tak dostáva trochu viac ergonómie, čo hráč ocení hlave pri hre v sede. Krk je klasicky javorový, s medium jumbo pražcami. Treba oceniť ich dobré zabrúsenie a zaleštenie. Lak krku je prevedený v jemnej saténovej úprave, teda oproti povrchu lakovanému do lesku nelepí a ruka sa po ňom hladko pohybuje v rámci polôh. Hmatník má rádius 9,5” a nultý pražec je, ako sa na gitaru v tejto cenovej relácii patrí, z kosti a tak isto veľmi precízne a čisto opracovaný. Gitara je z továrne nastavená so strunami D´Addario hrúbky 10-46, čo poteší oproti tak populárnym deviatkam, ktoré volí väčšina firiem. Gitara sa dodáva s hrubým a kvalitne zhotoveným gigbagom, ktorý gitaru ochráni v dostatočnej miere, ale oproti klasickému kufru má výhodu že sa dá hodiť na plece a nezaberie toľko miesta doma a na cestách. Má takisto dostatok úložného priestoru.

Kto hľadá ďalšiu gitaru typu telecaster do svojho arzenálu a chce niečo s originálnym zvukom, dobrým spracovaním, ale predsa len s inováciami Lea a Georgea je v tomto prípade na dobrom mieste. Gitara obstojí aj vo svojej veľkej konkurencii hlavne tým, že zvukovo ponúka niečo iné. Rozhodne treba vyskúšať na vlastné uši, pri prvých tónoch z kobylkového snímača by malo byť jasné čo tým je myslené.

MICHAL KUJAN

 

 

Modifikovaná cover verzia skladby Yakety Sax, známa tiež ako Benny Hill Theme dokazuje, že Blues Boy je univerzálny nástroj, ktorý sa uplatní aj v štýle country, kde je zvukovým etalónom elektrickej gitary jeho starší brat Fender Telecaster.

MARTIN CHROB'ÁK

 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.sk * Cena:  1 999 € 

 

 

Článok patrí k časopisu: