EP tenzie uvedené do života * Energia a pohoda Dušana Havrillu

havrilla
 

            Pesničkárovi Dušanovi Havrillovi vyšiel v roku 2022 sólový debutový album (hudobná kniha) Citadela, ktorý produkoval Daniel Špiner. Dušan rozhodne nezaspal na vavrínoch a koncom minulého roka mu hudobné vydavateľstvo Slnko Records vydalo EP tenzie. Nachádza sa na ňom päť pesničiek. Dušan so svojou kapelou ho nahral pod umeleckým menom havrilla. Prevažná väčšina hudby na EP je z Dušanovej autorskej dielne, štyri texty vytvorila poetka a prekladateľka Silvia Kaščáková a jeden je dielom Marušky Skonc.

            Nové EP tenzie bolo slávnostne uvedené do života v stredu 28. februára 2024 v Bratislave, v priestore EVENTIME na Račianskej ulici 72. Podujatie sa konalo v príjemnej priestrannej sále a atmosféra bola prívetivá a veselá.

 

havrilla

 

            Na začiatku všetkých prítomných v Dušanovom mene privítal Vladimír Žák a uviedol prvých hudobných hostí: Roberta Pospiša (spev, ústna harmonika) & Martina Sillaya (akustická gitara), ktorí sú nielen hudobníkmi, ale aj producentmi a stoja za hudobným vydavateľstvom Real Music House. V ich podaní zazneli dve pesničky z ich nového albumu Piesne na dobrú noc (2023) a jedna zo staršieho albumu Doba (2013). Vystúpenie bolo pôsobivé, precítené a atmosférické.

            Ako druhý prišiel na pódium spisovateľ a hudobník Pišta Vandal Chrappa. Obecenstvo si získal svojou bezprostrednosťou a humorom. Okrem iného zablahoželal Dušanovi Havrillovi k narodeninám a zaspieval mu „veľa šťastia, zdravia“, po čom nasledoval aplauz obecenstva. Pišta, ktorý žartoval, že mu na pesničky stačia tri struny a tri akordy, si vystačil len so spevom a s akustickou gitarou, no nezaprel v sebe rockera ani citlivého človeka. Náladu rozprúdil a poslucháčov rozveselil pesničkou Lovesong. Nasledovala pomalá a cituplná pesnička Tatovi, zaspievaná a cappella a pesnička o strácaní s názvom Kríže. Po nich Pišta pozval na pódium Dušana s kapelou a poznamenal, že z EP tenzie bude raz LP hortenzie, čo všetkých pobavilo.

 

chrappa
 

            Hudobníci hrali v zostave: Dušan Havrilla – spev, akustická gitara, Matej Borovský – bicie, akustická gitara, Roman Stražanec – basová gitara, klávesy a Radoslav Lakoštík – elektrická gitara. Vypočuli sme si energické a poetické folkrockové pesničky s elektronickými prvkami nielen z nového EP. Medzi nimi stihol Dušan aj minirozhovor s ilustrátorom bookletu Dávidom Valovičom. Ten využitie tekutého magnetu zdôvodnil slovami, že v jednoduchosti je krása a magnety navyše pripomínajú medziľudské vzťahy. Obaja vyzdvihli aj prácu dizajnéra obalu Tobiáša Cingeľa.  Žiaľ, textárka Silvia Kaščáková, ktorá býva ďaleko od Bratislavy, nemohla prísť.

            Na podujatí mala pôvodne vystúpiť aj hudobná formácia Longital, no pre vážne rodinné dôvody to nebolo možné. Prišla však Shina, speváčka a hudobníčka v kapele Longital a majiteľka a zakladateľka nezávislého hudobného vydavateľstva Slnko Records. Spolu s Pištom Vandalom Chrappom mali zodpovednú úlohu: uviesť EP tenzie do života. Shina si zaspomínala, ako sa prvýkrát stretla s Dušanom Havrillom pred mnohými rokmi vo Frýdku-Místku, kde hral s kapelou Out Of Control, ktorej bol vtedy súčasťou. Shinu zaujal nielen svojím umením, ale aj tým, že mal na kombe položenú Bibliu. Postupne došlo k spolupráci, a tak je EP na svete. Tak rýchlo vzniklo aj vďaka Jane Kirschner, ktorá odložila nahrávanie albumu pre Slnko Records a vznikol dvojtýždňový časový priestor v štúdiu. Shina a Pišta originálne a elegantne uviedli EP tenzie do života gitarovými strunami, symbolizujúcimi striedanie napätia (tenzie) a uvoľnenia. Shina zaželala Dušanovi vždy tak akurát napnuté struny pri všetkých aktivitách, aby bol jeho život ako dobrá hudba. Dodala, že začiatkom budúceho roka vyjdú zrejme pesničky z tenzií plus nové na LP. Ale ešte sa uvidí, či to budú hortenzie...

 

pospis_sillay
 

            Nasledoval rozhovor vtipného a pohotového Pištu Vandala Chrappu s Dušanom Havrillom. Dozvedeli sme sa napríklad, že Dušan absolvoval turné, počas ktorého hral v kostoloch (dohromady ich bolo dvadsaťjeden). Je rád, že sa počas neho stretol s prajnosťou ľudí. Doložil, že dohadovanie koncertov vôbec nie je jednoduchá práca. Shina sa rozhodla vydať mu EP, až keď mala pocit, že je motivovaný ísť do hudby naplno. Ten čas napokon nastal. Dušan totiž predtým pracoval v pekárni, čo ho ubíjalo a nedávalo mu pocit naplnenia. Momentálne sa aj vďaka svojej manželke Danke, ktorá ho všemožne podporuje, môže zo všetkých síl venovať hudbe. Je jej preto veľmi vďačný.

            Dušan Havrilla následne privítal na pódiu hudobných producentov Toma LobbaMartina Zaujeca. Tí mali vo svojom Beyond Music Studiu na starosti produkciu, nahrávanie, mix a mastering EP tenzie. Tom Lobb na nahrávku navyše prispel hrou na klávesoch a vokálmi a Martin Zaujec hrou na elektrickej gitare, akustickej gitare a vokálmi. Dušan si spoluprácu s nimi veľmi pochvaľuje. Aj v ten večer sa chopili gitár a spolu s Dušanom si strihli pesničku z nového EP nazvanú Ráno je múdrejšie.  

            V podaní Dušana s kapelou napokon zaznelo ešte niekoľko pesničiek.

            Na záver Vladimír Žák poďakoval všetkým zúčastneným za podporu a zdôraznil, že vďaka Dušanovi stretol mnohých dobrých priateľov. Tiež upozornil na možnosť zakúpiť si albumy a merch a pozval prítomných na chutné občerstvenie.

            Počas podujatia s uvedením EP tenzie do života som necítila žiadne napätie. Všetci mi pripadali uvoľnení a v pohode, často sa ozýval búrlivý potlesk či srdečný smiech. Bolo to skvelé stretnutie nielen po stránke hudobnej, ale aj medziľudskej. Skrátka, veľmi vydarený večer. Dušanovi Havrillovi držím palce v jeho ďalšej hudobnej kariére a teším sa na chystané LP, či už z toho vykvitnú hortenzie alebo dačo úplne iné.

 

RUŽENA ŠÍPKOVÁ
foto autorka

 

 

 

 

Článok patrí k časopisu: