ESI MAYA 22 USB * zvuková karta (test)

esi_maya

 

            Dnes na kreatívnu prácu so zvukom stačí takmer akýkoľvek výkonnejší počítač či notebook s príslušnou softwarovou výbavou. Samozrejme, doplnený vstupno-výstupným audiorozhraním, nazývaným tiež aj externá zvuková karta. Vyrába sa ich množstvo rôznych druhov. Niektoré pokročilejšie majú často 8, 12, 16 či viac kanálov, a vedia bez problémov urobiť živú nahrávku kapely. Sú to rackové zariadenia, ktoré ale nie sú primárne určené na prenosnú prevádzku, skôr do pevnej inštalácie štúdia. A potom sú tie druhé. Malé, prenosné, určené pre užívateľa, ktorý nepotrebuje nutne k svojmu kreatívnemu procesu nahrávať súčasne veľké množstvo stôp. Pre domácich tvorcov hudby, ktorí si nahrávajú sami track za trackom. Pre muzikantov na cestách, ktorí práve dostali inšpiráciu na skvelú skladbu a chcú si zaznamenať jej demo, kým na tú melódiu na druhý deň zabudnú. Pre autorov podcastov. Pre mobilných DJ-ov, ktorí vedia po vyložení kompaktného PA, notebooku a malej USB zvukovky do polhodiny naštartovať párty kdekoľvek. Pre youtuberov, ktorí chcú ku svojmu videu nahrať kvalitnejšiu zvukovú stopu, než ponúka mikrofón ich mobilu … atď. Jednu takúto USB kartu som otestoval a rád sa podelím so svojimi dojmami.

            Prístroj má podobu striebristej hliníkovej krabičky veľkosti menšieho DI boxu, pri pohľade z boku je asymetrický. Všetky prvky sú umiestnené na bokoch. Naľavo sa nachádza kombinovaný jack/XLR konektor, kde môžeme pripojiť ako mikrofón, tak aj 6,3 jack s linkovým signálom (napríklad klávesový nástroj). Napravo od neho je dióda, ktorá indikuje signál na vstupe. Potom tam máme tlačidlo fantómového napájania 45 V pre XLR, takže môžeme použiť aj kondenzátorové mikrofóny, či mikrofóny s napájaným aktívnym preampom. Ďalej nasleduje 6,3mm jackový vstup, ktorý okrem funkcie druhého linkového vstupu má aj Hi-Z preamp (má vysokú vstupnú impedanciu). To umožňuje do tohto vstupu pripojiť aj zdroj signálu, kde by pripojenie na nízkoimpedančný vstup viedlo ku razantnej degradácii zvuku (gitara, basa a iné elektrifikované nástroje). Za tým je už iba výstup na slúchadlá.

 

esi_maya

 

Z opačnej strany tu máme zľava USB port, dva Line Out 6,3mm jacky a dvojicu RCA Cinch konektorov, ktorú dôverne poznajú všetci DJ-i. Nebude teda problém pripojiť na kartu obľúbený gramofón.

            Spojazdnenie prístroja je ľahké - stačí vybaliť, pripojiť do počítača priloženým USB káblikom, popripájať si potrebné vstupy a výstupy, a nainštalovať si ovládač. Karta je napájaná priamo z USB portu. Inštalácia v prostredí Windows 10 po prvom pripojení prebehne automaticky a hladko. Po jej dobehnutí má ale systém iba WMA drivery a chýba nízkolatenčný ovládač ASIO. Dá sa nainštalovať z priloženého CD, môj notebook ale nemal CD mechaniku. Stačí ale zavítať na stránku výrobcu a stiahnuť si ovládač, rozbaliť, spustiť, a tentokrát po reštarte systému sa objaví karta aj ako ASIO zariadenie, ako aj ovládací panel karty. Hneď možno spustiť obľúbený DAW podľa vlastnej chuti (ja som testoval cez Reaper) , nastaviť v ňom ako interface ASIO, a môžeme sa pustiť do práce. Pred začiatkom je potrebné najskôr otvoriť si ovládací panel karty a nastaviť si, ktoré vstupy bude karta používať, keďže vie iba 1 či maximálne 2 naraz (na výber je Line, Mic, Hi-Z, alebo kombinácia Mic s Hi-Z) a veľkosť vstupného buffera, ktorý má vplyv na latenciu. Mne sa pri 64 kB bufferi podarila stabilná prevádzka s 1,3 ms latenciou, čo pokladám za výborný výsledok.

            Zvuk je čistý, detailný, bez šumov, brumov, počuteľného skreslenia, praskotov či výpadkov. 24-bitové prevodníky je naozaj poznať, a myslím si, že čo sa týka kvality zvuku, tu určite nikoho „nebude tlačiť topánka“.

            Výrobok by som vrele doporučil všetkým tým, ktorým stačí mať dva vstupy a dva výstupy, potrebujú slušný mikrofónny preamp, trvajú na mobilite, ale pritom nechcú obetovať kvalitu zvuku. Teda songwriteri, tvorcovia podcastov, youtuberi, DJ-i (pre nich je v balení licencia na DJ program Deckadance 2 LE), ale aj gitaristi a basisti, ktorým môže kombinácia tohto zariadenia s vhodným amp-simulačným softvérom elegantne nahradiť aparát pre nočné cvičenie do slúchadiel v paneláku (pribalili tu aj licencie na softvér firmy Audified pre tieto účely). Ak chcete vecičku, ktorá vám toto umožní, zmestí sa do vrecka tašky notebooku, môže ísť s vami kdekoľvek, a nebude stáť priveľa, isto si túto malú USB kartu zaraďte medzi kandidátov na výber pri nákupe.
 

MICHAL KYSEĽ
 

Distribúcia: Disk Multimedia * www.disk.cz * Cena: 2 190 Kč / 84,90 €

 

Článok patrí k časopisu: