Fenomenálny MARCO MENDOZA sa po dvoch rokoch opäť objaví na Slovensku

mendoza

UPDATE: namiesto plánovaného koncertu v Banskej Bystrici sa v utorok 26.4. uskutoční koncert v Nitre

 

Marco Mendoza sa na konci apríla 2022 po dvoch rokoch konečne vracia na Slovensko. Známy zo svojho pôsobenia napríklad v skupinách The Dead Daisies, Whitesnake, Journey, Thin Lizzy, Ted Nugent, Blue murder... ,tentoraz k nám zavíta opäť so svojím sólovým projektom a nadväzuje tak na veľmi úspešné turné „Viva la rock“, ktoré odštartoval už predminulý rok.

 

Marco je jedným z najviac vyťažených a najvyhľadávanejších basgitaristov súčasnosti.  Rodák zo San Diega od piatich rokov vyrastal v mexickej Tijuane. Marco vyrastal v hudobnej rodine, a tak už v ranej mladosti hral na gitare. Prvým albumom, na ktorom sa objavil, bol sólový album Billa Warda z Black Sabbath, nazvaný Ward One: Along The Way. Písal sa rok 1990. O rok neskôr ho vynikajúci gitarista John Sykes berie do formácie Blue murder, kde pôsobí do roku 1992 a podieľa sa na albume „Nothin‘ But Trouble“. V ďalšom roku sa ešte objavil na živom „Screaming Blue Murder“, zároveň však už funguje so znovuobjavenými Thin Lizzy (spolu so Sykesom, Gorhamom, Whartonom a Brianom Downeyem). Kapela nepravidelne koncertuje a v roku 2000 vydáva album One Night Only. V tom čase už Mendoza začína na ďalšie tri roky nahrávať a cestovať po boku gitarového šialenca Teda Nugenta.

 

Počas svojho pôsobenia v Thin Lizzy Marco stíha nahrávať ešte niekoľko albumov Johna Sykesa a ďalších umelcov a v roku 2000 sa objaví na sólovom albume Davida Coverdala „Into The Light“. Rok 2004 sa u Marca nesie v znamení turné s kapelou Whitesnake, avšak v ďalšej sezóne sa opäť vracia na dva roky do Thin Lizzy. Neskôr prijíma ponuku Georga Lynche (ex-Dokken) a pokračuje v koncertovaní s jeho formáciou Lynch Mob. V roku 2021 je súčasťou americkej hviezdnej kapely Journey a opäť hrá na veľkých pódiách v Amerike. Okrem spolupráce s mnohými ďalšími hudobníkmi na ich projektoch sa niekoľko rokov objavoval v radoch kapely Black Star Riders (nasledovníka Thin Lizzy), alebo vo fantastickej americko-austrálskej kapele The Dead Daisies s Johnom Corabim, spevákom Motley Crue.

Okrem rôznorodých spoluprác, Marco je aktívny aj vo svojej sólovej kariére. V roku 2007 nahral svoj prvý sólový album Live For Tomorrow, o tri roky neskôr, v 2010 bol vydaný album Casa Mendoza a v 2018 vynikajúci Viva La Rock. Ani počas dvoch ťažších rokov, kedy kvôli opatreniam boli rušené mnohé podujatia, Marco nezaháľal. Pripravuje svoj ďalší sólový album, ktorý plánuje vydať tento rok a na konci roka 2021 mu vyšla kniha „Showtime“, mapujúca jeho život, hudobnú kariéru a projekty, ktorých sa zúčastňuje. Príjemným prekvapením pre fanúšikov sú fotky, ktoré mu mohli do knihy posielať a Marco ich na záver, ako poďakovanie svojej fanúšikovskej základni, v knihe uvádza.

 

Dôležité je spomenúť kapelu, s ktorou Marco vyráža na turné v tomto roku. Na Slovensku s ním zahrá Kyle Hughes, vynikajúci bubeník, ktorý pôsobí v kapele Bumblefoota (ex-Guns n Roses), alebo sa objavuje v Oliver/Dawson Saxon či doprovodnej kapele Grahama Bonneta (ex-Rainbow, Alcatrazz). Na gitare bude hrať, rovnako ako už na niekoľkých predchádzajúcich Marcových turné, britský gitarista Mickey McCrystal, ktorý pôsobí v kapele Tygers Of Pan Tang.
 

mendoza
 

Marca Mendozu môžete na Slovensku zažiť túto jar hneď dvakrát:

26.4. o 20:00 hod. v Nitre, Frankie Rock Club

a

27.4.  o 20:00 hod. v Novom meste nad Váhom v Blue Note Jazz and Music Club

 

 Video:

https://www.youtube.com/watch?v=92CJ7C5ScVg        Marco Mendoza – Viva La Rock (new video)

https://www.youtube.com/watch?v=fDbNo_tp9Hc         Marco Mendoza – Leah

http://www.youtube.com/watch?v=MJGsFoS0zWw       M. Mendoza + Whitesnake

https://www.youtube.com/watch?v=SoOLC54OK7w      M. Mendoza + The Dead Daisies

FOTO: Martin Veleba, WELEphotobank