Fenomenálny úspech nového muzikálu nesmrteľného ELÁNu v Prahe

elan_durovcik

 

Vo štvrtok večer mal v pražskom divadle Kalich premiéru nový muzikál Voda a krv nad vodou Jána Ďurovčíka so skladbami československej hudobnej legendy, skupiny ELÁN. Do posledného miesta naplnená sála sa počas trojhodinového predstavenia smiala, plakala, povzdbudzovala a tlieskala. Pri záverečnej viac ako desať minút trvajúcej standing ovation si diváci s účinkujúcimi spievali, pričom viacerým tiekli slzy dojatia. Nový príbeh na motíve knihy Gróf Monte Cristo Alexandra Dumasa zasadený do aktuálneho obdobia tvrdo, úprimne a pútavo odkrýva pozadie medziľudských vzťahov a spoločnosti. 

 

Priamo po predstavení sa hlavní tvorcovia prihovorili divákom v sále. Režisér a choreograf Ján Ďurovčík v návale emócií povedal len dve vety: „Milujem divadlo. To je všetko.“ Potom už na pódium zavolal Joža Ráža, Jána Baláža a Vaša Patejdla. Líder skupiny ELÁN, Jožo Ráž sa režisérovi poďakoval slovami: „Ja by som vyzdvihol úlohu Jána Ďurovčíka, ktorý to geniálne spracoval a bez neho by to nebolo. Ďakujeme!“

 

Na nasledujúcej afterparty medzi hercami aj štábom bolo cítiť, že sa zrodilo niečo výnimočné. „Muzikál je výborný a ja si pripadám ako otec dieťaťa, ktoré sa práve narodilo. Je to trochu iný pomer, dieťa trvá deväť mesiacov, mne to trvalo šesť mesiacov, kým sme to celé dali dokopy a teraz je ten plod na svete. Tá práca sa vyplatila,“ povedal Vašo Patejdl, ktorý pripravoval nové aranžmány známych hitov skupiny ELÁN. „Jano je najdôležitejší v tomto celom, pretože on to celé vymyslel, zrežíroval a pripravil choreografiu. Proste Ďurovčík...,“ na chvíľu sa zamyslel a potom dodal: „je nebetyčný,“ Jožo Ráž. „Keby sme boli v Amerike, tak toto je svetový hit,“ uzavrel svoju myšlienku líder.

 

elan

 

„Neviem presne povedať, koľko času som strávil v štúdiu, ale šesť mesiacov bolo časové obdobie od prvého stretnutia s Janom Ďurovčíkom, medzitým boli nejaké dovolenky, vystúpenia a podobne. Celých šesť mesiacov ale bolo o tom, že kdekoľvek som bol, tak som sa strašne ponáhľal domov do štúdia, aby som mohol robiť, aby sme to stihli. Robil som takmer do posledného dňa, pretože posledné editované zbory som odovzdal v pondelok.“

 

Tím ELÁN a Ján Ďurovčík už v minulosti uviedli spoločný muzikál Ôsmy svetadiel, pre ktorý vznikla aj skladba „Len kým tu si“. Tá sa neskôr objavila aj ako bonusová nahrávka ELÁNu na reedícii albumu Živých nás nedostanú. „Pre Ôsmy svetadiel sme pripravili skladbu Len kým tu si, z ktorej sa stala alfa a omega ženského muzikálového spievania, merná minca vysokého sopránového veľkoáriového spievania,“ povedal J. Ďurovčík. V muzikáli Voda a krv nad vodou je takisto skladba pre muzikál, namieru. „Tak teraz vznikala aj skladba Vinný aj nevinný. Sadli sme si s Vašom Patejdlom a Ľubom Zemanom, povedal som im, aké je miesto, že potrebujem použiť spojenie vinný-nevinný. Vašova hudba bola na prvú a Ľubošov text detto. Potom sme to len upravili do árie. Pamätám si ako dnes, keď mi prišla nahrávka do auta, hneď som si ju z mobilu cez slúchadlá pustil a hneď som Vašovi písal: ‚Máme to! Z toho to urobíme,‘“ spomenul režisér.

 

ELÁN má na svojom konte stovky skladieb. Ak mal divák pocit, že muzikál Ôsmy svedatiel obsahoval tie najlepšie a „dvojka“, ako to býva zvykom, „nemôže prekonať prvý diel“, Voda a krv nad vodou ho presvedčí, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Dvadsaťdva fenomenálnych skladieb historicky najúspešnejšej slovenskej skupiny, jedna novinka, najlepší slovenský choreograf a režisér, títo všetci vo štvrtok dobyli Prahu.

Andrea Čurná