Finalisti Viva Ulica! sú už známi

 

viva_ulica!

 

Modré klobúky, symbol projektu, a oficiálne miesto na vlastné koncerty tento rok dostalo 18 najlepších umelcov, ktorých vybrala odborná porota. Počas letných prázdnin budú môcť ľudia v Bratislave stretnúť kvalitných pouličných hudobníkov napríklad na Rybnom námestí, pod Michalskou bránou, na Rázusovom nábreží či  na Námestí Eugena Suchoňa. Hudobníkov spoznajú aj podľa obrandovaných pódií a špeciálnej dopravnej značky „Pozor, pouličný hudobník“. 

Hudobníci dostanú veľkú príležitosť a okrem vyhradených hracích miest si zahrajú pred koncertmi festivalu Viva Musica!. Tí najlepší naviac získajú vzácny masterclass s ambasádormi tohto ročníka Viva Ulica!, svetoznámym hudobným zoskupením Janoska Ensemble. Tiež si budú môcť zahrať na veľkom pódiu počas záverečného podujatia Bratislavského kultúrneho leta.

 

Medzi finalistami sa tentoraz ocitlo vokálne zoskupenie Blu Dal Cielo, dychový kvintet What about Brasstime, Delicates trio, Duo Alsi, Duo Esordio, Duo Inferno,  Duo Laura a Jozef, Guitarritos, Symphonic News Quartet, trio The Classical Songs, duo Too many Strings, huslistky Terézia Šofranková a Hana Pištová, klaviristky Jana Viktória Kováčiková a Paulína Slivková, multiinštrumentalista Oliver Bohovič, akordeonista Tomáš Valiček, ale aj gitarista Stanislav Počaji.

 

Duo Laura a Jozef sa do finále dostali aj minulý rok a v novej zostave vybratých hudobníkov sa nachádzajú aj víťazi projektu Viva Musica Grand Prix. Operná speváčka Andrea Pietrová (účinkuje v zoskupení The Classical Songs), klarinetista Albín Blaho (účinkuje v zoskupení DUO ALSI) a Matúš Krpelan a Martin Vindiš, ktorí účinkujú v duu What about Brasstime. 

 

„Na ulici som začal hrávať iba pred dvomi mesiacmi. Kúpil som si malé kombo na baterky, ktoré má naozaj úžasný zvuk a je na hranie na ulici ako stvorené. Veľmi sa mi to zapáčilo. O projekte Viva Ulica som sa dozvedel iba náhodou. Ani chvíľu som neváhal a hneď som sa prihlásil. Teším sa na nové dobrodružstvá“,prezradil Stanislav Počaji, známy hudobník, ktorý sa na hudobnej scéne úspešne pohybuje už dlhé roky.

 

dasa_jurikova_slsp

 

 

Záujem o pouličnú hudbu stále rastie

 

Pozitívne vnímanie pouličnej hudby v Bratislave zaznamenalo nárast až o 15 %. Navyše, o 10 % narástol počet ľudí, ktorí si myslia, že pouličná hudba robí naše hlavné mesto krajším. Toto je výsledok pilotného ročníka projektu Viva Ulica!, ktorý minulé leto priniesol do ulíc takmer stovku koncertov talentovaných hudobníkov. Po veľkom úspechu sa vracia aj tento rok s viacerými novinkami. Ulice Bratislavy tak počas letných mesiacov opäť ožijú kvalitnou pouličnou hudbou a mesto sa zaradí medzi moderné svetové metropoly s výnimočnou atmosférou. Projekt prináša Slovenská sporiteľňa v spolupráci s festivalom Viva Musica! a prebieha pod záštitou Magistrátu hlavného mesta Bratislavy.

 

„Cieľom nášho projektu Viva Ulica! je kultivovať verejný priestor v meste aj prostredníctvom pouličnej hudby a zlepšiť jej vnímanie. Už výsledky prvého ročníka predčili očakávania, pretože vďaka našej kampani sa nám podarilo docieliť, že ľudia začali aj pouličnú hudbu vnímať ako umenie. Rozhodli sme sa preto pokračovať aj tento rok a prispieť k tomu, aby sa naše hlavné mesto zaradilo medzi moderné svetové metropoly s výnimočnou atmosférou. Darí sa to vďaka umeniu, ktoré sa dá kvalitne robiť aj na ulici,“ povedala Dáša Juríková, riaditeľka stratégie a rozvoja značky Slovenskej sporiteľne. 

 

david_bilek

 

 

Do druhého ročníka Viva Ulica! sa môžu ešte stále prihlásiť ďalší záujemcovia.

 

"Vlani sme pracovali s desiatimi hudobníkmi, tento rok ich bude dvadsať. V tejto chvíli sme vybrali prvú 18 – tku. Rozhodli sme sa preto, že projekt ostane otvorený, s tým, že možnosť prihlásiť sa trvá počas júla na www.vivaulica.sk. Budeme priebežne sledovať našu stránku a vo chvíli, keď zaregistrujeme niekoho zaujímavého, dostane možnosť sa zapojiť,"dodal k projektu riaditeľ festivalu Viva Musica!, Matej Drlička. Prihlásiť sa môžu hudobníci bez vekového obmedzenia hrajúci klasickú hudbu, respektíve modernú alebo aj ľudovú hudbu v klasickom poňatí.

 

Každý z hudobníkov si na začiatku určí svoj sen, na ktorý si chce hraním v uliciach zarobiť. Získať tak môžu nový hudobný nástroj, vycestovať na koncert do zahraničia za svojím hudobným idolom alebo si zarobiť na hodiny u uznávaného pedagóga. Hudobníci budú môcť svojich fanúšikov informovať o termínoch hrania či o plnení svojho sna cez facebookový profil. Fanúšikovia a diváci budú môcť tento sen okrem vhadzovania do modrého klobúka podporiť aj darcovskou SMS. 

 

Aktivitu chváli aj minuloročný víťaz projektu. „Prihlásiť sa odporúčam určite každému. Netreba sa ničoho báť, je to veľká zábava a človek aspoň zistí, či vie zaujať ľudí svojim talentom. Viva Ulica! mi priniesla novú skúsenosť do života, ktorú by som chcel zopakovať. Vďaka nej sa už nebojím hrať na ulici“,hovorí víťaz minulého ročníka Dávid Bílek.

 

 

 

Viac informácií nájdete na www.vivaulica.sk.