Folková víla Hanka...

daubnerova

HANA DAUBNEROVÁ
28.4.1945 -10.3.2022

 

Keď mi vo štvrtok 10. marca začali chodiť správy a maily, písalo sa v nich len, že zomrela Hanka. Aj bez priezviska nám všetkým – pisateľom aj adresátom - bolo jasné, o koho ide. Že odišla naša dobrá folková víla Hanka Daubnerová.

S Hankou som sa zoznámil niekedy začiatkom osemdesiatych rokov. Už neviem, či to bolo na tradičných piatkových koncertoch Slnovratu v divadle u Rolanda alebo v rámci Martinského folkfóra, isté je len, že to bolo niekde, kde sa hral folk. Hanka veľmi rýchlo zistila, že svet folkových pesničkárov je aj jej svetom a že v tomto svete je jednoducho šťastná. Veľmi rýchlo sa zoznámila so všetkými už etablovanými pesničkármi, neskôr začala objavovať nové mená prostredíctvom magnetofónových kaziet.

Vždy hovorievala, že sa snaží pomôcť folku aspoň tým, čo je v jej možnostiach. To však bola absolutne nepatričná skromnosť, pretože jej pomoc znamenalo častokrát prekonávanie nemožného. Ako televízna redaktorka dokázala vyrobiť a do svojich relácií doslova „prepašovať“ televízne klipy pesničkárov v čase, kedy v socialistickej televízii a rozhlase bolo slovo folk tabu.

Pesničkári slovenskí... Tento dnes už legendárny televízny cyklus vydupala doslova z ničoho. Ani po páde socializmu sa situácia v televízii až tak veľmi nezmenila (aspoň čo sa týkalo folku) a každý nový diel predstavoval vždy nové kolo boja o jeho realizáciu. V tomto bola Hanka neúnavná a neústupčivá. Trinásťminútové miniprofily vznikali aj vďaka nadšenectvu zúčastnených tvorcov – režisérov, kameramanov a scenáristov, ale Hanička bola človekom, kto týchto ľudí dokázala nadchnúť, strhnúť svojim nadšením, entuziazmom. 56 zrealizovaných dielov (plus dokument o festivale Folkfórum v Bojniciach) zachytilo dôležitú časť histórie slovenskej folkovej scény a jej protagonistov.

Podobnou srdcovou záležitosťou bol aj cyklus televíznych záznamov folkových koncertov Urobme si ticho..., a neposlednej miere je s jej menom spojená aj kniha Folk na Slovensku.

Už neviem, kto prišiel s pomenovaním „dobrá folková víla“, ale nepoznám nikoho, na koho by sa toto pomenovanie hodilo viac. Odozva, ktorú mala táto smutná správa na sociálnych sieťach a v e-mailoch dokazuje, že nám budeš nesmierna chýbať, Hanička.

 

MILOŠ JANOUŠEK

 

Hana Daubnerová roky pracovala pre Slovenskú televíziu. Spolupracovala na príprave relácií pre mládež ako Lastovička, Zóna D a propagovala slovenskú folkovú scénu. Hana Daubnerová bola aj spoluautorkou knihy Folk na Slovensku, prvej slovenskej monografie, mapujúcej fenomén folku a históriu slovenskej folkovej scény.