Gitarista Peci Uher vydáva nový singel RIVERSE


 

Prešovský gitarista a skladateľ Peci Uher so svojou kapelou vydáva nový singel, ktorý nesie názov RIVERSE. Je to druhá skladba tejto formácie po debutovej skladbe „Unknown Space“ ktorá vyšla v decembri minulého roku. 
 

Skladba Riverse je postavená na reverznom gitarovom groove, do ktorého hrá celé kapela.  Názov skladby vznikol spojením slova reverse a river ako slovná hračka.  Riverse je rieka, ktorá predstavuje tok času bytia. Tento tok času naberá opačný smer, aby vrátil udalosti a chyby ktoré spôsobil. To je hlavnou myšlienkou Riverse. 
 

peci_uher
Kapela funguje v zložení Peci Uher – gitary,
Braňo Valanský – basová gitara,
Mišo Čerevka – bicie.

„Snažíme sa posúvať zvuk celej kapely do pre nás nových rozmerov, nabrať moderný svieži dych. Neustále špekulujem nad zvukom kapely a tlačím chlapcov  do toho, aby hľadali nové zvukové polohy, nový sound. Experimentujeme ďaleko viac než na našom debute Unknown Space. Výsledkom sú veľakrát nové plochy a ambienty, ktoré vznikajú na našich skúškach. Nový singel Riverse sme nahrali live v štúdiu Sinus records v Košiciach u Petra Jakaba a zopár veci sa dorobilo v postprodukcii.“ 
 

„Keď tvorím, inšpiruje ma hlavne dobrá hudba, ktorá vo mne vzbudzuje nejaký pocit. Hrám si harmónie, rôzne ich kombinujem a veľakrát mi začnú pripomínať niečo zo života. Napríklad detský svet ako v mojej skladbe Vivien’s Summer, prírodu – The Glacier, hnev, ženský pôvab, teda hlavne život a emócie, ktoré sa snažím vyjadriť aj farebne zvukom. Niekedy nápad vznikne úplne náhodne ako tomu bolo pri skladbe Riverse. Nahral som loop a omylom som ho zapol reverzne a vytvorila sa zaujímavá plocha, do ktorej chlapci začali hrať groove. Vymyslel som do toho tému a mali sme podstatu songu. Okrem hudobného materiálu používam tiež rôzne elektronické efekty. Keďže moja veľká vášeň je hľadanie rôznych zvukov, sledujem a skúšam všetko čo je na trhu nové. Čo ma zaujme, začnem používať pri tvorbe mojich inštrumentálnych skladieb.

„Máme už rozrobenú ďalšiu novú kompozíciu, ktorú by som chcel obohatiť o dychový nástroj.“ 

Keďže Riverse ma 10 minút, nechceli k nej točiť videoklip. Nahrali  2minutový teaser a celú skladbu dali na Yt s animovaným pozadím. Video a animáciu pomohol zrealizovať Tomáš Telepák z Tee Creation.
 

Kapela má postavený koncertný repertoár, ktorý odprezentuje v júni v prešovskej Christianii a v kulturparku v Košiciach. V koncertnom programe sú ako nové kompozície, tak aj kompozície jeho bývalej kapely  Inside group z albumu One and Zero.