GOLDEN AGE PROJECT FC 1 MK II & D2 * veľkomembránové mikrofóny (Test)

FC 1 Mk II

Na porvý pohľad je zrejmé, že výrobca sa nechal inšpirovať mikrofónom zlatej éry, a tým bol nepochybne Neumann U87. Oproti U87 má však trochu iný vzhľad a chudobnejšie ovládanie. Chýbajú dve smerové charakteristiky, Db pad a low pass filter. U87 síce vlastním, je asi z roku 1973 -74, ale rozhodol som sa, že nebudem porovnávať vzhľadom na cenu FC 1.

 


FC1 MkII

K mikrofónu je pribalený držiak, ktorý sa skôr podobá na držiak k Rode NT1.

 

Výrobca síce pribalil krásny leták s celou výrobnou radou mikrofónov, no nejak pozabudol na technické parametre a grafy, ktoré by som dosť potreboval, aby som si urobil lepšiu predstavu, čo ten mikrofón vlastne dokáže. Musel som improvizovať a odmerať si mikrofón sám a moje podmienky nie sú laboratórium a výsledky sú len orientačné.

 

Test: Po orientačnom akustickom meraní pomocou tónového generátora som zistil, že mikrofón má mierny zdvih na 90 Hz a mierny prepad na 900 Hz, od 5 kHz až do 12 kHz je vyrovnaný. Mňa však vždy skôr zaujíma, ako sa bude mikrofón správať v praxi.

 

Nahrávanie ľudskej reči - Mikrofón obstál dobre, bol trošku nakreslený vo výškach a zvýrazňoval sykavky. Mal však veľmi príjemné a okrúhle spodné frekvencie. Bolo počuť aj mierny prepad na stredoch, čím chcel asi výrobca odstrániť akúsi plechovosť, ktorú je z tohto mikrofónu aj tak cítiť.

 

Nahrávanie vokálov - Nahrával som „backing vocals“ v rockovej piesni. Pre mňa je dôležité, aby sa čistý a neupravený vokál presadil v mixe už pri nahrávaní a, čuduj sa svete, mikrofón si viedol naozaj dobre. Tu mi to skreslenie na výškach vôbec nevadilo, ba skôr ma potešilo. Na hlavný spev, ktorý má ,,trčať“ z reproduktorov, by som zvolil iný mikrofón, ale na vokálové party je naozaj fajn.

 

Nahrávanie ROOM bicích nástrojov - Voľba FC 1 sa znovu ukázala ako celkom dobrá, aj keď som zvyknutý používať Neumana CMV 563. Mikrofón FC 1 ma síce neohúril, ale zvládol test celkom dobre. Zvuk bol čitateľný, konkrétny a celkom prirodzený. Znovu sa ale prejavila tá plechovosť, ktorú, s ohľadom na cenu mikrofónu, možeme výrobcovi prepáčiť.

 

Zhrnutie: Mikrofón FC1 Mk II je naozaj dobrou voľbou do malých domácich štúdií. Je veľmi univerzálny. Môžete s ním aj v domácich podmienkach dosiahnuť dobrý výsledok, či už pri nahrávaní spevu, akustickej gitary, či perkusií. Veľkým kladom je aj jeho cena. Mínusom je nižšia výbava, čo sa týka smerových charakteristík, ale výrobca ponúka vyššie rady mikrofónu, kde už spomínaná výbava nechýba.

 

D2

V tomto prípade sa výrobca nechal inšpirovať slávnym dynamickým mikrofónom EV RE20. Telo D2 je z masívneho kovu. Pri nahrávaní nie je potrebný pop up filter, čo vidím ako veľkú devízu. Priamo na mikrofóne je umiestnený držiak aj s rektifikačnou skrutkou. Mikrofón je vybavený prepínačmi frekvenčných filtrov -3 dB na 120 Hz a -5 dB na 50 Hz, -3 dB na 210 Hz, -10 dB na 100 Hz, a na 5 Khz o -4 dB. Mínusom je, že prepínače sú len graficky označené, trochu mi chýba označenie frekvencií.

 

Test: Mikrofón som testoval pri nahrávaní elektrických gitár cez gitarový reprobox Orange. Mikrofón sníma od 50 Hz do 20 kHz, čo je na snímanie gitary ideálne. Bol som príjemne prekvapený, zvuk clean Telecastra znel výborne, farebne aj dynamicky. Horšie to bolo so skresleným rockovým zvukom, ten sa mi nepáčil, bol málo strapatý a bez dynamiky, avšak hneď ako som vymenil staručký Sennheiser MD 421, bolo to tam!

 

Ďalší test - nahrávanie audioknihy. Zvuk ľudského hlasu znel dobre, ako uvádza výrobca, mikrofón je na túto prácu vhodný, mne sa však zdal málo krištáľový a mierne skresľoval, D2 je vhodný skôr do rozhlasových štúdií.

 

Veľký bubon. Zvuk veľkého bubna sa v mnohých štúdiách stáva centrom polemiky s klientom. D2 je fajn alternatíva k AKG D12, pretože zvuk je viac farebný a veľký, pričom akurátne počuť klik a objem veľkého bubna a nestráca ani basy.

 

Zhrnutie: Veľkomembránový dynamický Mikrofón GA project D2 je univerzálny mikrofón. Mne sa osvedčil pri nahrávaní clean elektrickej gitary a veľkého bubna. Odporúčam ho aj na nahrávanie ľudskej reči.

 

PETER DOBRÍK

PJ Sound Studio

 

 

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 129 € (FC 1 Mk II) 179 € (D2) 

Článok patrí k časopisu: