GOLDEN AGE PROJECT PRE 73 MKIII (test preampu)

 

Toto cenovo dostupné zariadenie je založené na obvodoch používaných v legendárnom Neve 1073. Naozaj môžete získať klasický vintage zvuk za takýto nízky rozpočet? To zistíme v nasledujúcom teste.

Aj keď je Preamp GA 73 založený na časti z predzosilňovača Neve 1073, predáva sa za prekvapivo nízku cenu. Súdiac podľa značenia na výstupnom transformátore, niektoré jednotky sú vyrobené na ďalekom východe. Obvod obsahuje tri audio transformátory: jeden pre vyvážený mikrofónny vstup, jeden pre linkový vstup a jeden pre výstup.

Predzosilňovač je uložený v kovovom šasi šírky polovičného racku a s výškou 1U. Škoda, že výrobca nenamontoval na šasi gumené nožičky. V prípade, že prístroj nebude používaný v racku, hrozí tak jeho povrchové poškodenie.

GA 73 nám dáva všetko, čo by sme očakávali od dobrého predzosilňovača, vrátane kombinovaného vstupu mic/line-in a DI, rovnako ako tlačidlo polarity-invert a LED merače úrovne. Ovládače riadenia zisku si vypožičal od Neve 1073.

Koncepčne je GA 73 základný jednokanálový mic/line predzosilňovač s maximálnym ziskom 80 dB pre mikrofónny vstup a zisk rozmedzí -20 dB až 10 dB pre linkový vstup, z ktorých oba sú vyvedené na Neutrik Combi konektoroch, čo umožňuje použiť buď XLR alebo jack konektory. Samozrejme, rovnako ako u niektorých iných jednotiek s použitím podobných konektorov si musíte byť vedomí toho, že ak použijete fantómové napájanie mikrofónneho vstupu, bude aplikované ako na XLR a Jack konektore MIC zásuvky Combi - a tak sa musíte postarať, aby pri pripájaní konektorov pre tento vstup fantómové napájanie bolo vypnuté!

Na výstupe sú samostatné Jack a XLR konektory. Na vstupnú impedanciu jack (nesymetrickú) má prístroj na prednom paneli vlastné tlačidlo a tento vstup je určený predovšetkým pre použitie gitár a basgitár s pasívnymi snímačmi. Pre rôzne mikrofóny  môžeme zvoliť rôznu vstupnú impedanciu. Zariadenie je vybavené normálnym/nízkoodporovým prepínačom, 48V fantóm napájaním a polarity-invert tlačidlom. Základný štvorstupňový LED meter monitoruje výstup a zisk a je delený v 5dB krokoch od -10dB do 80dB s pomocou otočného spínača.

 

Štúdiový test

Nahral som hovorené slovo a jednoduché vokály, ktoré často odhalia veľa o tónovej charakteristike obvodu, v porovnávacom teste s jedným z mojich vlastných transparentne znejúcich predzosilňovačov Neve. GA 73 má veľmi svojský charakter s pevne znejúcim mid-range a veľmi jemnými výškami s okrúhlym, ľahko stlačeným tónom, čo mi pripomína zvuk elektrónkových mikrofónov a predzosilňovačov. V žiadnom momente testu som nezachytil nejaký ruch alebo šum.

Ak hľadáte absolútnu presnosť a transparentnosť signálu, PRE 73 funguje naozaj dobre. Nemám skúsenosti s pôvodným modelom Neve, aby som  mohol vykonať porovnanie, ale GA 73 iste zaujme autenticky znejúcim vintage charakterom, ktorý môže pridať farbu a vintage charakter spevu. Charakteristika preampu je vhodná aj na line nahrávanie gitary alebo basgitary, pričom bez zmeny charakteru zvuku odstráni hranatosť a umelosť tónu, a robí to naozaj dobre. Tiež som nahral niekoľko gitarových riffov na mojom zosilňovači Orange (hlava + 4 x 12“ cab.) pomocou mikrofónu Sennheiser MD 521 a dosiahol som skvelé výsledky. DI čistý zvuk gitary znel takisto dobre.

Vzhľadom k veľmi dostupnej cene a výkonu je 73-ka prekvapivo dobrá. Z ceny je zrejmé, že kvalite transformátorov a ďalších komponentov asi nie je úplne hi-end, ale za takú cenu je 73-ka užívateľsky príjemná a nezistil som žiadne závažné vady a obmedzenia. Cieľ, dosiahnuť teplý a traktívny vintage zvuk, bol splnený veľmi dobre. V súčasnosti je ťažké odporučiť niečo iné v tejto cenovej kategórii, takže si myslím, že neklamem, keď poviem, že preamp GA 73 je určený aj na profesionálne použitie, nielen v domácich nahrávacích štúdiách.

 

PETER DOBRÍK

PJ Sound Studio

 

Distribúcia: Melody * melodyshop.sk * Cena: 339 €

Článok patrí k časopisu: