H16 - nech Vás SILA sprevádza! (rozhovor)

 

 

Na sklonku minulého roka, 6. decembra vydala legendárna crew H16 svoj štvrtý štúdiový album SILA. Odo dňa uverejnenia tohto článku, 28. marca, ostáva presne mesiac do štartu veľkého klubového turné k tomuto albumu. SILA Show odštartuje už 28. apríla v Brne. Nový Populár sa s “jednašestkou” rozprával o ceste, ktorú doteraz prešla, aj o tej, ktorá ju ešte len čaká…

 

Chalani, povedzte, aké aktuálne zahraničné trendy Vás inšpirovali v období, keď vznikal album SILA? Čo ste v tej dobe počúvali?

MAJK SPIRIT: Nesnažili sme sa hľadať trendy vonku a na internete a robiť album podľa toho, čo teraz fičí, to vôbec nie. Ale myslím, že je počuť, že počúvame proste súčasný sound - tých umelcov, ktorí sú momentálne na vrchole scény v Amerike a tým pádom na celom svete - Future, Young Thug, Travis Scott, Drake… To sa odrazilo aj na  sounde albumu, aj keď sú tam aj klasickejšie, nie úplne newschoolové veci, a popri nich veľa vecí, ktoré majú moderný súčasný sound - a to sme presne chceli. Vždy, pri každom albume sme triafali súčasný sound tej doby, či to bol Kvalitný materiál, Čísla nepustia alebo RHB – myslím, že v tom je H16tka - H16tkou - vždy si zachováva  svoje vlastné rytmy a atmosféry, a popri tom prináša elementy, ktoré ukazujú, že sledujeme moderný sound.

 

Mňa by celkom zaujímala jedna vec - keď ste sa vrátili do štúdia zase všetci spolu, po Vašich sólovkách, nahrávalo sa Vám inak? Vedeli by ste porovnať ten pocit, keď ste nahrávali teraz zase spolu a keď ste tvorili tie posledné solo albumy?

OTIS: Tak ono, hlavný rozdiel je asi v tom, že to sólo je viacmenej o tebe. Všetko podlieha tvojmu kusu a tvojmu výberu. Beaty aj témy si vyberáš sám a ak ich nekonzultuješ s nikým a nenecháš sa ovplyvňovať, tak je ten album  viac-menej len a len o tebe. Ja som napríklad moje sólo nahrávky veľmi chalanom nepúšťal. Neriešil som, čo si o nich myslí niekto iný. A práve na tomto spoločnom albume je to opačne - všetko tvoríme spolu, robíme  kompromisy a  zároveň každý obohatí skladbu niečím, čo by ten druhý možno nevymyslel.

MAJK: Zaujímavé je, že keď robíš sólo projekt, vačšinu skladieb si tvoríš sám, to znamená, že vačšinou píšes dve - tri slohy a refrén a tak ďalej. To znamená, že máš priestor povedzme 600 slov na to, aby si vyjadril svoj názor k téme. Lenže pri skupinovom albume, kde sú traja rapperi, máš maximálne jednu slohu, aby si dal do tej témy všetko, čo chceš. Musíš zhustiť svoje myšlienky do oveľa menšieho času (priestoru), aby si nechal miesto v  pesničkách tým ostatným. Tak sa stáva, že ty pesničku iba začneš alebo naopak iba dokončíš… Ostatní členovia do nej vložia svoju časť a tiež tým trochu zmenia energiu toho songu. Čiže, ak skladbu začínaš, nikdy nevieš, ako  skončí.
 

 

OTIS: Presne, pri tom sóle máš viac-menej už pred nahrávaním jasné, aký bude výsledok. Ale v kapele zistíš až po nahrávaní, čo z toho vlastne vzniklo.

MAJK: Ja som väčšinu z tých pesničiek začínal. Písal som slohu do hudby ako prvý a chalani to písali po mne. Keď som slohu dopísal, stávalo sa mi, že som mal ešte veľa nápadov, čo by som tam dal, keby som písal aj druhú, tretiu slohu. Ale práve v tom je to zaujímavé, že Otis a Cigo každú tú tému podali po svojom. To, čo dali do sloh oni, by napríklad nenapadlo mňa. A skladbu to posunulo novým smerom. Dá sa povedať, že máš k dispozícii zúžený priestor a musíš doň vtesnať to najlepšie z teba.

 

Ešte Malý princ nič nepovedal…

MAJK: On bol vo väčšine vecí posledný zase…

CIGO: Vy ste to úplne vystihli. Keď som robil album Malý Princ, mal som tam asi nejakých 16 vecí a musel som každú jednu vystavať od začiatku do konca. Na albume SILA som mal skôr tú pozíciu, že väčšinou už chalani nahrali dopredu svoje party a ja som si už iba vycheckoval, aký flow tam nedali a nepovedali. Takže som sa dosť hral aj s tým, aby som napríklad nezopakoval nejaký flow alebo som vymyslel nejaký úplne nový a snažil som sa tak priniesť niečo nové.

 

OK a čo je teda ťažšie - začínať alebo… ?

MAJK: To je ťažko povedať. Dá sa povedať, že najťažšie je začať a vymyslieť tému a celý vibe - to je to gro, od ktorého sa ostatní členovia odrazia. Lenže možno je najťažsie skončiť, lebo všetky tie nápady (také tie prvoplánové) ti už “ukradli” vo svojich slohách, ktoré mali pred tebou :D

CIGO: Najťažšie je spraviť refrén, určite.

MAJK: Skôr by som povedal, že každému sedí niečo iné. Ale Cigo sa perfektne chytil v tej polohe, kde bol posledný. Musel dokázať, že si tam ešte stále nájde miesto aj medzi tým ako sme tému už s Otisom rozobrali. A práve preto, že sa tak hecol a makal na tých slohách, tak často ľudia hovoria, že práve tá jeho sloha je najlepšia, pretože musel nejakým spôsobom prekonať tie naše, či už témou alebo flowom.
 

 

Museli ste veľa skladieb vyhadzovať? Vidím, že 16 ich nakoniec prešlo na tracklist…

CIGO: My nemáme vo zvyku vyhadzovať skladby.

OTIS: Nie že vyhadzovať…

 

Vyberať…?

MAJK: Ale áno, nejaké nám ostali.

OTIS: Zostali také, ktoré sa na album nezmestili

MAJK: Nezmestili, lebo 80 minút… Tentokrát sme k tomu chceli pristúpiť tak, že nahráme viac pesničiek a budeme vyberať aspoň z 20tich. Myslím, že nakoniec to aj vyšlo - ostalo tak 4 - 5 pesničiek. To sú nápady ktoré sa niekedy možno ešte posunú ďalej.

OTIS: Alebo zostanú v šuflíku.

MAJK: Navždy. (smiech) Ale doteraz pri každom albume sme urobili 16 vecí a tie išli na album. Teraz sme prvýkrát robili tak, že sme chceli napísať viac, aby bolo z čoho vyberať - aby bol priestor vybrať iba to najlepšie.

 

Ako sa zrodili featuringy na tento album?

CIGO: Ja som mal predstavu, že by tam mohli byť iba nejaké mocné crew. Zčasti sa nám to podarilo. Ale hlavne sme mali od začiatku jasno v tom, že chceme čo najmenej rapových hostí.

MAJK: Padol aj nápad, že nebudú žiadni hostia…

CIGO: No nakoniec aj kvôli koncertom je lepšie mať ten jeden, dva featy.

MAJK: Hlavne tú nie sú žiadne kalkuly. Sú to ľudia, s ktorými teraz trávime veľa času na koncertoch, stretávame sa na pódiach, v backstageoch, a rozumieme si, takže vybrali sme to podľa toho, s kým si rozumieme

 

Takže sa to vyvinulo úplne prirodzene.

MAJK: Tak, úplne prirodzene, žiadny kalkul. Mali tam byť ešte viacerí hostia, ale nakoniec to stihli títo a je to úplne fajn, stačí to, tak akurát.

 

Veľmi vydarená bola Vaša spolupráca s S.A.S. – plánujete podobný zahraničný feat?

OTIS: Zatiaľ ani nie.

MAJK: S S.A.S. ostávame v takom vzdialenom kontakte. Chceli sme ich zavolať na festival Hip Hop Žije, to nakoniec nevyšlo, ale možno s nimi vymyslíme ešte nejaký remix. Teraz sme sa sústredili skôr na našu domácu scénu a na našu crew.

 

 

Keby ste si mohli každý vybrať nejakého zahraničného interpreta na feat…?

MAJK: Hocikoho?

 

Iba jedného!

CIGO: Bruna Marsa! ( smiech :D)

 

Ja to tam dám, pozor! :D

CIGO: Daj :D

GRIMASO: Čo rozmýšlaš, však Dreaka povedz, nie?

MAJK: Ja by som si nevybral Dreaka zo všetkých, nie. Weekenda napríklad.

OTIS: Weeknd by mohol byť…

MAJK: Ja dám Kid Cudi napríklad…

OTIS: Ja dám Bon Jovi

 

Keď ste boli na podpisovačke v Ruka Hore, tak tam boli nejaké otázky, že čo je s Yancom Králom a Billym Hollywoodom. Tak povedzte…

OTIS: Tak vyhodili sme ich …. ale nie ( smiech)

OTIS: Oni sa sami vydali svojím smerom, Yanco má reláciu v rádiu, hráva akcie, takže v podstate pokračuje v tom, čo robil, akurát nehráva koncerty s kapelou s nami ale čisto iba DJské sety. No a Billy…

MAJK: A Billy trochu zmenil životný štýl. Prestať chodiť po kluboch a hrávať po nociach a začal sa venovať  východnej filozofii a meditácii. Takže trošku sa nám s týmito dvoma chlapcami cesty rozišli a zase iní chlapci prišli. Máme už pár rokov menežéra Mária Biháryho, ktorý bol pred tým len kamarát a teraz pracuje s name. Ďalší je Roman Zámožný, ktorý je teraz taký náš dvorný technik. Tak to chodí, takisto ako v živote, niekedy sa ti cesty s ľuďmi rozchádzajú a buď sa môžeš tváriť, že sa nerozišli a nasilu sa trápiť, alebo to proste pochopíš a pustíš toho človeka a on pustí teba a každý si ide svojou cestou. Zatiaľ to vyzerá tak, že, takto je to proste najlogickejšie, Grimaso s nami robí všetky hudby a skladby, takže najlogickejšie je, aby práve on bol aj náš DJ.

GRIMASO: Ale Yanco celkovo zmenil aj štýl hudby. On hrá teraz trochu viac EDM, tú elektronickú hudbu, takže toto sa tam tak troška rozlíšilo.

MAJK: Čiže chalani sa trochu oddelili od nás, ale myslím, že sme stále úplne v pohode. Yanco nám bol zahrať svoj set na release party albumu v metre, takže radi sme sa videli. Ale proste už nepatria do aktívneho jadra H16tky. Už sme len piati takí naozaj aktívni.

 

Aký to bol pocit v tom metre?

GRIMASO: Zima

CIGO: Osvetlený zaplavený tunel - atmosféra tam na teba dýchala od prvého momentu ako si tam vkročil…

MAJK: O štvrtej sme tam ešte točili videoklip.

CIGO: Myslím, že to bol zážitok pre fanúšikov, ale takisto aj pre nás, predstaviť ten album v takomto nezvyčajnom prostredí.

MAJK: Presne, to bolo fakt špeciálne. Bola to jedna z akcíí, ktorú si budeme pamätať do konca života… A že sa tam zmestilo 1500ľudí, tak to naozaj klobúk dole.

 

SILA vyšla koncom roka 2016, tak môžete povedať, ktorý album je podľa Vás albumom roka u nás na slovenskej scéne?

H16: SILA :D

 

 

Okrem Vášho.

MAJK: Okrem nášho? Sila.

CIGO: Okrem nášho som žiaden nepočul.

OTIS: Pil C-iho by som spomenul…

MAJK: Áno, Pilciho HAJP a Wichov album.

 

Vy ste jeden z dôkazov na Slovensku, že sa dá udržať na scéne poriadne dlho a získať si naozaj veľa fanušikov aj bez komerčných médii alebo áčkových rotácii v rádiách, tak skúste povedať – AKO?

OTIS: To keby sme vedeli, tak napíšeme o tom knihu.

MAJK: Súvislou, vytrvalou, sústredenou prácou na sebe a na svojom umení. Neustálym zdokonaľovaním toho, čo robíš, každodenným rozmýšľaním ako to robiť lepšie. A normálnym kritickým prístupom  k svojmu vlastnému umeniu a k svojmu povolaniu.

Tým, že to robíme už roky s láskou a pomáhame si, inak to ani nemôže byť. A myslím, že tento album je jasný dôkaz, že to robíme dobre a že máme ten recept na to ako byť úspešní roky. Nie je ťažké stať sa úspešným a mať jeden hit. Ale naozaj veľkí umelci dokážu úspech opakovať a dokonca ho aj predbiehať a robiť to stále lepšie a lepšie veci a posúvať latku svojho umenia stále ďalej.

CIGO: Teraz máme pred sebou ďalší cieľ – turné - prichystať zase pre fanúšikov niečo nové, nový koncert.

MAJK: Presne tak. Rok sme pracovali v tichosti na tom, aby sme vytvorili tieto skladby a teraz by sme sa mali rok snažiť o to, aby sa dostali všade, kam sa len môžu dostať a aby dostali dôstojné odprezentovanie. Aby to šírenie  hudby na koncertoch pomohlo tomu albumu a aby sa ukázala jeho SILA.
 

 

Je to asi veľmi predčastné, ale plánujete ďalšie sólovky a ak áno, tak kedy ?

MAJK: Teraz by sme boli radi, aby bolo všetko o tomto albume, lebo fakt sme na ňom robili rok…

Ale jasné, akonáhle sme ukončili ten projekt, tak už nám v hlave víri, čo by sme mal robiť ďalej. Ja by som sa chcel budúci rok venovať viac Spirit Music, nájsť zase nejaké mladé talenty, možno nejakú speváčku, raperku, speváka, rapera a pomôcť mladým - vrátiť tak niečo späť komunite…

OTIS: Rozbehnúť label, aby Spirit Music nebolo len o nás.

CIGO: Ale hlavne to bude o tých koncertoch – makáme, aby sme priniesli zase niečo nové fanúšikom aj naživo.

MAJK: Myslím si, že ja začnem rozmýšlať nad svojím ďalším sólom až v roku 2018.

CIGO: Takisto Grimaso má rozbehnuté Radio Squad - je to prvé urban rádio na Slovensku a tiež je tam veľký priestor. Je to taká Tabula RASA.

 

Prichádza jar a vy vyrážate na Sila Show. Kde nájdu fanúšikovia podrobné informácie o šnúre?

MAJK: Všetky tieto informácie samozrejme na facebooku H16 alebo Majk Spirit. Je to tam pravidelne aktualizované - všetky zástavky, všetky autogramiády, všetky miesta kde sa objavíme, takže treba to priebežne sledovať, to sa mení niekedy zo dňa na deň, z týždňa na týždeň.

 

Ďakujem, chalani, to je všetko, čo chce od Vás vedieť Nový Populár…

MAJK: Okey paráda, nech Vás SILA sprevádza.

 

red. NP

 

 

 

Viac info:   

www.facebook.com/H16.sk    

www.instagram.com/h16crew

www.twitter.com/H16official

 

Článok patrí k časopisu: