HASH * 10g

 

Trnavská rock'n'rollová svorka HASH už desať rokov zásobuje slovenskú gitarovú scénu netradičnými štúdiovými počinmi a divokou pódiovou show. Okrúhle výročie kapely poslúžilo aj ako námet k titulnému názvu najnovšej dosky – 10g. Počas týchto desiatich rokov sa hudobníci profilovali aj v mnohých iných projektoch, ktoré žánrovo siahajú naprieč metalom, punkom, klasickým rock'n'rollom alebo jazzom. A práve tieto jednotlivé vplyvy sa miesia vo finálnom produkte HASHu. Radi sa hrajú s nepravidelnými tempami, striedajú melancholické pasáže s výbuchmi zemitého rocku a takmer až jazzové motívy infikujú jednoduchým pogom až moshom. Živé vystúpenia tak vo výsledku iba nasledujú túto mierne šialenú kompozičnú líniu a svojou divokosťou musia strhnúť každého, kto má rád bezprostredný prístup a na nič sa nehrajúci špinavý imidž.


Hash na Facebooku

Počas prác na novom albume siahali HASH po menej tradičných technikách zaznamenávania zvuku. Bubeníka producent zatvoril do obrovskej pivnice, gitarový aparát našiel svoje miesto v úzkej chodbičke štúdia a klavír sa pre istotu štúdiovým priestorom vyhol úplne a zaznamenával sa v obývačke bytu malého paneláku. Syntetizátor v piesni Wild Shadows chlapci napojili do gitarového komba pre dosiahnutie „hammondovského“ efektu, čo zopakovali aj pri skladbe Let it out, tentoraz však so spevom. No pozor, základné playbacky nahrali v reálnom čase všetci naraz, čo dodáva albumu faktor „živáku“. „Uprednostňoval som gitary Epiphone Lucille, SG a Squier Telecaster, ktoré som väčšinou zapojil do aparátu Marshall JCM 2000“, zasväcuje nás do technických tajov albumu frontman Mário Gajarský. „Ak si dobre spomínam, tak jedine vokálne party sme zaznamenali v nahrávacej miestnosti, ktorá je na to určená. Inak sme experimentovali ako sa len dalo“, spomína Denis Bango, obstarávajúci klávesové nástroje.

 

Autorsky sa na doske podieľali všetci členovia, i keď percentuálne z toho vychádza ako víťaz spevák a gitarista Mário. Prvou vizuálne spracovanou lastovičkou albumu je práve jeho skladba „Aloud“, ktorá by podľa slov chlapcov mala byť nasledovaná druhým videoklipom k piesni „Old Punx Never Dies“, čo je pre zmenu dielo Denisa Banga.

Fyzický nosič môžete hľadať v oficiálnych predajniach, alebo si ho objednať priamo u kapely. Pár kúskov venovala kapela aj čitateľom Populáru, ktorí si ho za symbolickú cenu ako limitovanú prílohu môžu objednať na webe nášho časopisu.

B.D.

 

Článok patrí k časopisu: