Hedlajnerom Pražský Výběr

kocab_kiska

 

Pražská Lucerna bola na 100. výročie vzniku Československa asi najadekvátnejším miestom pre usporiadanie koncertného maratónu legiend českého bigbítu. Na pódium sa postupne dostali Michal Pavlíček s Monikou Načevou, Vladimír Mišík a etc band, Ivan Hlas trio, David Koller band či Garage s Tonym Ducháčkom. Hedlajnerom podujatia však bola skupina Pražský výběr.
 

kocab
 

Diváci ju mali možnosť vidieť v klasickej zostave. Ľahkosť, s akou koncertujú je obdivuhodná. Koncert “otvorili” skladbou Ajroplán. Frontman Michael Kocáb počas nej postupne prizýval na pódium spoluhráčov Jiřího Hrubeša (bicie), Viléma Čoka (basgitara), Michala Pavlíčka (gitara) a Klaudiusa Krišpína (bicie). Naplnená Lucerna počula skladby, ktoré boli pre skupinu najzásadnejšie. Väčšina z nich je doteraz symbolom odporu voči neslobode. Ani nie tak svojim obsahom, skôr spôsobom, akým sa komunistický režim k Pražskému výberu zachoval. Pripomeňme, že skupina mala v minulom režime trojročný zákaz činnosti. Napriek tomu sa z nich stala ikonická legenda československej hudobnej scény.
 

kocab_kiska

 

Keď je človek vytrvalý a keď si ide za svojim cieľom, keď neuhne, tak nakoniec príde k satisfakcii. To sa týka práve našej kapely. My sme si za komunizmu prežili naozaj veľa. Mali sme veľa dôvodov sa na to vykašľať, emigrovať, nájsť si inú prácu, alebo jednoducho rezignovať. To sa nestalo. Šťastnou vôľou osudu sme dnes v situácii úplne opačnej. Uvedomujem si, že to nie je našou výnimočnosťou. To je proste to, že sme vytrvali a fanúšikovia nás podržali a zostali pri nás.“, hovorí Michael Kocáb

Vrcholmi večera boli piesne Pražákum je hej, Proč jen já, Sbal si to svý ráno, Tatrman, Hrabě X, no najmä Reminiscence, ktorá je o desivých historických momentoch. Texty si diváci mohli spievať s kapelou, pretože boli zobrazované na zadnej stene ako karaoke. Rockovej, miestami bizarnej šou svedčali hudobné i scénické “kudrlinky” v podobe Zubatej či Artura Ropotáma. Svojským a prínosným boli ženské spevácke party v podaní herečky Ivy Pazderkovej. 
 

prazsky_vyber_lucerna

 

Prekvapením večera bol slovenský prezident Andrej Kiska. Publikum ho privítalo veľký aplauzom. Nezdržal sa, nechcel pokaziť rockový večer. V každom prípade, jeho návšteva umocnila čaro okamihu stého výročia vzniku Československa a koncertu to v žiadnom prípade neublížilo.
 

MIRO DEMÍN
Foto: iReport, Prezidentská kancelária, autor