Hľadáme mladé umenie – medziročníkový Open Call festivalu Tehláreň

tehlaren

 

Vyhlasujeme otvorenú výzvu pre medziročník umeleckého festivalu Tehláreň, ktorý sa bude konať od 18. do 21. augusta 2022. Súčasťou podujatia v Liptovskom Mikuláši je hromadná výstava mladých umelkýň a umelcov zo Slovenska a Česka, nechýbajú však ani koncerty, prednášky a performance rôzneho druhu. O deň dlhší program bude tento krát rozmiestnený po menších chátrajúcich budovách, mestských kluboch, kaviarňach a galériách. Na rozdiel od minulých ročníkov tak nebude fixovaný len na jeden veľký areál.

Tehláreň je zameraná prevažne na podporu súčasného umenia, a ľudí, ktorí ho tvoria. Na forme ani žánri prihláseného diela nezáleží – rovnako vítaní*é budú vizuálne umelkyne a umelci, hudobné projekty, divadelné zoskupenia, spisovatelia, či filmári. Jednoducho každý, kto svojou tvorbou má čo povedať.

Záujemcovia sa môžu hlásiť s autorskými projektami, ktoré už boli realizované/vystavované, ale aj sprípadnými konceptami vytvorenými priamo pre Tehláreň. Otvorená výzva nie je tematicky ohraničená, voľba témy prihlásených diel je tak na autorkách a autoroch samotných. Uchádzači sa môžu prihlasovať zaslaním nasledujúcich dokumentov na email opencall@tehlaren.sk:

 • –  Ukážky minulých prác/portfólio

 • –  Životopis (v prípade projektov, na ktorých pracuje viac ľudí, je potreba zaslať CV každého)

 • –  Popis/charakteristiku konkrétneho projektu, ktorým sa chce/ú uchádzač/i na festivale prezentovať
   

  Prihlášky prijímame do 28. 02. 2022.
  Vybraným umelkyniam a umelcom zabezpečíme:

 • –  základné technické vybavenie

 • –  propagáciu

 • –  hmotné dary od partnerov

 • –  ubytovanie počas festivalu alebo v deň účinkovania

 • –  asistenciu pri inštalácií a deinštalácií diel

 • –  Ukážky minulých prác/portfólio

 • –  Životopis (v prípade projektov, na ktorých pracuje viac ľudí, je potreba zaslať CV každého

 • –  Popis/charakteristiku konkrétneho projektu, ktorým sa chce/ú uchádzač/i na festivale prezentovať
   

tehlaren

 

O festivale

Tehláreň je umelecký festival sídliaci v Liptovskom Mikuláši, ktorý už po piaty krát organizuje nezávislé umelecké zoskupenie Clear Collective. Jeho členky sa zameriavajú na organizáciu kultúrnych podujatí, ktoré fungujú ako platforma pre podporu mladého umenia – dávajú tvorcom priestor na zviditeľnenie sa a taktiež poskytujú príležitosti na získanie dôležitých kontaktov v rámci Československej umeleckej scény.

Festival je ich doposiaľ najväčším a najdlhšie trvajúcim projektom. Nultý ročník sa konal už v roku 2018 v opustených priestoroch starej tehelne v mestskej časti Liptovská Ondrašová. Na jeden deň tam svoje práce vystavilo približne 50 umelcov. Prvým ročníkom sa festival predĺžil na dva dni a do programu sa pridali koncerty, prednášky a premietania, ktoré sú jeho súčasťou do dnes. Tretí ročník sa z tehelne presunul do opustenej opravovne nákladnej a autobusovej dopravy.

V poradí piata Tehláreň prebehne vo forme medziročníka – pestrý program sa z industriálnych areálov presunie do mesta, kde bude v uvoľnenejšej atmosfére trvať od štvrtka do nedeľných ranných hodín. Miesto jedného chátrajúceho komplexu teraz chceme do festivalového diania zapojiť aj menšie budovy, ktoré potrebujú buď starostlivosť, alebo pozornosť. Prípadne oboje. Návštevníci i účinkujúci sa opäť môžu tešiť na množstvo vystúpení, prednášok, koncertov, a v neposlednom rade na hromadnú výstavu výtvarného umenia.

tehlaren
 

Kontaktninformácie

mail: martina@tehlaren.sk
web: www.tehlaren.sk
FB udalosť: https://www.facebook.com/events/967431827317063

Sociálne siete festivalu:
IG: https://www.instagram.com/tehlaren
FB: https://www.facebook.com/tehlaren

tehlaren