Hudobná krehkosť bez príkras a filtrov. Katka Koščová a Daniel Špiner vydávajú nový album

koscova_spiner
 

Katka Koščová a Daniel Špiner vydávajú nový album s názvom Krehkosť. Vznikal v priebehu niekoľkých dní a večerov v zrube pod Tatrami. Organicky, bez príprav, nahrávaný so všetkými ruchmi, špinou a životom naokolo. Výsledkom je hodinová nahrávka postavená hlavne na klavíri a textoch o intimite, kráse ale aj bolesti a pominuteľnosti. Album vychádza na CD a digitálne v distribúcii vydavateľstva Slnko Records.

 

Duo Koščová - Špiner má za sebou viac ako 1300 koncertov v rôznych zostavách, s kapelou či sláčikovým ansámblom. Na začiatku tohto roka sa po dlhšom čase rozhodli ísť na turné len oni dvaja, komorne a bez hostí. Hudobný minimalizmus do značnej miery preniesli aj do tvorby nového albumu Krehkosť a postavili ho hlavne na Katkinom speve a Danielovom klavíri. Občas sa nenútene pridá kontrabas, gitara a akordeón.

 

V dvoch skladbách hosťuje český spevák a herec Ondřej Ruml, s ktorým sa Katka pozná ešte z projektu textára a producenta Michala Horáčka “Český kalendář”. S nápadom osloviť ho na spoluprácu na novom albume prišiel Daniel Špiner.

Katarína Koščová a Daniel Špiner - Kontrapunkt (Youtube audio):

 

 

“Keď piesne vznikali, veľa sme sa s Danielom Špinerom rozprávali. Riešili sme spoločenskú situáciu, vzťahy, to, že si tu poletujeme v džungli, príliš istí všetkým a všetkými, čo máme. Priveľa vecí považujeme za samozrejmosť, pripadáme si nesmrteľní, nemenní. A pritom sme všetci takí krehkí. V rukách pevne držíme len daný moment, nič viac,” hovorí Katka Koščová.

 

Práve z pocitu pominuteľnosti a krehkosti vznikol nápad na názov nového albumu, jeho celkový zvuk a tiež vizuálne stvárnenie. Na prednú stranu obalu nahrávky hudobníci použili ilustráciu kolibríkov od nemeckého biológa a darwinistu Ernsta Haeckela z knihy Kunstformen der Natur.

 

“Keď som zbadala Haeckelovu kresbu, vedela som, že takto má vyzerať Krehkosť. Takto mi znie a ja veľmi dúfam, že sa vám tento obraz prepoji s našou hudbou do jedného krehkého momentu, ktorý bude uchopiteľný, farebný, že sa vás dotkne, tak ako sa nás dotkla jej tvorba,” uzatvára Katka Koščová.

 

Album Krehkosť obsahuje 13 skladieb a od 13. novembra je dostupný ako CD v obchodoch aj na stránke vydavateľstva Slnko Records. Od 24. novembra sa bude dať vypočuť aj na streamovacích platformách.

 

VIAC INFO

Katarína Koščová a Daniel Špiner - Kontrapunkt (Youtube audio): https://www.youtube.com/watch?v=VY8g85L6kzw

Katarína Koščová, Daniel Špiner - Krehkosť (CD / digital): https://www.slnkorecords.sk/katarina-koscova/krehkost

http://katkakosc.sk/