Ida Kelarová a rómsky detský zbor Čhavorenge sa predstavia v Bratislave už budúci utorok

Česká speváčka a zbormajsterka Ida Kelarová a 40-členný rómsky detský zbor Čhavorenge sa vracajú na Slovensko. Unikátny projekt, ktorého cieľom je dať šancu talentovaným rómskym deťom z osád, sa v Bratislave predstaví po boku komornej zostavy 12 hudobníkov Českej filharmónie. Koncert rómskych piesní i autentických emócií bude možné zažiť už 7. novembra v Starej Tržnici.

 

„Keď som bola po prvýkrát v osade, tak som fakt mesiac nespala. Každú noc som videla oči tých detí, ako tam prežívajú, ako sú tam odsúdené na doživotie. Už som na to zvyknutá, ja tam chodím 20 rokov, ale vždy ma to nejako dostane...“, hovorí Ida Kelarová v dokumente Českej televízie O čo ide Ide (2017). Vyše hodinová snímka zaznamenáva proces, tréningy i sebazaprenie, ktorými musia talentované rómske deti  prejsť, aby sa mohli stať súčasťou dnes už renomovaného zboru Čhavorenge a dostať tak lepšiu šancu na život.

 

Aj to je náplňou občianskeho združenia Miret, ktoré už od r. 2011 pomáha deťom z celej Českej a Slovenskej republiky dostať sa z osád na koncertné pódiá a vďaka zážitku z vlastného úspechu ich tak motivovať k ďalšej práci na sebe. „Je to jediná cesta, ako tie decká dostať odtiaľ von. Deti, ktorých rodičia totálne zlyhali...,“ hodnotí Kelarová, pričom pripúšťa, že za problémom stojí aj nedostatok možností problémy riešiť. „Ja tomu hovorím koncentrák na doživotie. Rómovia sú tam stratení,“ dodáva.   

V sprievode talentovaných rómskych muzikantov, medzi ktorých patrí aj klavirista, skladateľ a Kelarovej manžel Desiderius Dužda, však môže aspoň mladá generácia ukázať, čo sa v nej skrýva. Počas bratislavského koncertu spojí zbor už tradične svoje sily s komornou zostavou Českej filharmónie. Podľa Kelarovej slov si ju Filharmónia našla sama, keďže chcela niečo urobiť pre rómsku komunitu. V Starej tržnici k orchestru 12 hudobníkov pribudnú aj renomovaní hudobníci Ondrej Krajňák (klavír),  Alexander Cech (bicie) a  Pišta Bartuš (basa). „Snažíme sa prostredníctvom hudby ukázať, ako si dve na prvý pohľad odlišné etniká môžu byť blízke a aké krásne veci spoločne dokážu vytvoriť,“ uzatvára zbormajsterka.

 

Autentický spev, tanec a nefalšované emócie sú podľa nej nezabudnuteľným zážitkom aj pre publikum. Zároveň tiež "jednou z osvedčených ciest, vďaka ktorej majoritná spoločnosť často prehodnocuje svoje názory na Rómov“ a zbavuje sa tak vlastných predsudkov.  Spoluprácu rómskeho zboru s veľkým profesionálnym telesom už Slováci mali možnosť zažiť pred dvoma rokmi. Stalo sa tak počas Adventného koncertu, ktorý Čhavorenge odohrali v kolaborácii so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Na Slovensko sa vrátia 7. novembra o 19.30h. do priestorov bratislavskej Starej Tržnice.

Koncert prebehne v rámci edukatívno-kultúrneho festivalu Jedna Európa s podtitulom „Si súčasťou Európy? Akceptuješ občanov inej farby pleti?“, ktorý sa uskutoční dňa 6. novembra v Starej Tržnici. Okrem workshopov a projekcií ponúkne aj koncert etno-jazzového zoskupenia Bashavel, či panelovú diskusiu s názvom Zabudnuté Slovensko. Diskutujúcimi na tému sloboda, extrémizmus a xenofóbia budú filozof Egon Gál, šéfredaktor denníka N Matúš Kostolný a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Maroš Balog. Podujatie z verejných zdrojov podporil Bratislavský samosprávny kraj, SOZA, Ars Bratislavensis, ďalej Nadácia otvorenej spoločnosti, Mestská časť Bratislava Staré mesto a Stredoeurópska nadácia.

 

FB udalosť koncertu: https://www.facebook.com/events/262339270930007

Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/Event/IDA_KELAROVA_CHAVORENGE_CESKA_FILHARMONIA?IDpartner=154