Inšpirovaní prírodou aj Ivanom Kraskom, Sisa Fehér a Vladko Mikláš vydávajú nový album

feher_miklas

 

Slovenská multiinštrumentalistka Sisa Fehér odkryla svoj talent už v projekte Fehero Rocher, kde okrem autorských jazzovo-bluesových skladieb v angličtine prezentovala aj vlastné interpretácie domácich ľudových piesní. Na novom albume Bardo, ktorý vychádza 1. júnana značke Slnko Records, sa posúva výhradne k vlastnej tvorbe, slovenským textom a citlivým aranžmánom s vplyvmi world music a jazzu. Výrazný podiel na tom má skladateľ a gitarista Vladko Mikláš, s ktorým album Sisa spoločne komponovala aj nahrávala.

 

Mladé autorské duo na nahrávke Bardo potvrdzuje všestrannosť a nevšedné skladateľské nadanie. Aj v zdanlivo oklieštenom nástrojovom obsadení (gitara, kontrabas a spev) dokážu hudobníci vykúzliť mimoriadne pohlcujúcu atmosféru s unikátnymi a mrazivo krásnymi melodickými postupmi. 

 

,,Mám veľmi rada tvorbu Ivana Kraska (predstaviteľ slovenskej básnickej moderny). Prvú pieseň sme teda s Vladkom zložili na jeho báseň Dnes. Potom som napísala niekoľko ďalších básní, viacero z nich na horách, ktoré pôvodne nemali byť skladbami. Keďže sa nám ale spoločne darilo obsiahnuť atmosféru slovenských textov, napísali sme ďalšie pesničky,”popísala Sisa Fehér v rozhovore pre Českú televíziu vznik spoločného hudobného diela. 

 

Sisa Fehér & Vladko Mikláš - Neberte Lesy Live: 

 

 

Náladou album Bardo (z buddhizmu medzistav po smrti a pred znovuzrodením) miestami pripomína ľahkosť a šarm českého speváka Dana Bártu. Viacerí hudobníci a kolegovia tiež spomínajú stopu Deža Ursinyho. Sisa Fehér a Vladko Mikláš však rozhodne nikoho neimitujú. Kráčajú si svojou cestou a novú tvorbu stavajú na harmonicky zaujímavo navrstvených a špecificky zafarbených vokáloch, ku ktorým pridávajú silné a aktuálne poetické výpovede (Neberte lesy). 

bardo

 

,,Sisa je schopná, ako máloktorá z našich speváčok, pohybovať sa vo viacerých žánroch s úplnou istotou. Nielen výrazovo a interpretačne, ale aj skladateľsky. Som veľmi rada, že môžeme uviesť jej nový album, ktorý je celý po slovensky a zároveň sa veľmi jemne a len v náznakoch obtiera o náš folklór, ale vlastne nič si z neho priamo neberie. Pre mňa to znie veľmi originálne a vyzreto,”hovorí Shina, zakladateľka Slnko Records.

 

Bardo zažije svoju plnú koncertnú premiéru na dvoch krstochv bratislavskom .klube pod lampou (23.6.) a v Prahe na streche Lucerny (24.6.). CD, FLAC a MP3 nového albumu nájdete na stránke slnkorecords.sk

 

ĎALŠIE INFO

Predpredaj albumu Sisa Fehér & Vladko Mikláš – Bardo: https://www.slnkorecords.sk/sisa-feher/bardo

Sisa Fehér & Vladko Mikláš - Neberte Lesy Live: https://youtu.be/AADAGL4rR64

Ukážky z albumu: https://player.believe.fr/v2/8588005937450

FB event 23.6. Klub pod Lampou: https://www.facebook.com/events/170058137165682/

FB event 24.6. Na streche Lucerny: https://www.facebook.com/events/182215082377113/