Izraelska filmárka so slovenskými koreňmi natočila videoklip na motívy piesne Korben Dallas


 

Skupina Korben Dallas minulý rok vydala svoj piaty album Stredovek, ktorý pozitívne prijali  fanúšikovia aj recenzenti. K albumu zverejnili klipy ku skladbám Oranžová, Nič sa nepýtaj či Vietor. Ich novým klipom je dielo filmárky Nataši Dudinskej, ktorá ho natočila k piesni Vzdať sa. Tú otextovala novinárka Jana Shemesh.

 

 

Rozhovor s autorkou klipu Vzdať sa, Natašou Dudinski.

 

Prečo ste sa rozhodli natočiť klip k tejto pesničke?

Pieseň Vzdať sa veľmi páči, má skvelú hudba a slová, ktoré nútia k zamysleniu. A tiež som dobrodruh, mam rada výzvy. Nikdy som žiaden klip neurobila, tak to bola pre mňa výzva, ktorá ma zaujala.

 

Ako vznikol námet?

Námet sa rodil celkom dlho. Často som si púšťala pieseň, aby som sa do nej ponorila a pochopila, o čom naozaj je a čím vo mne rezonuje. Veľa som premýšľala nad jej slovami, sú veľmi hlboké a také prežité. Čítavam texty Jany Shemesh, či už novinárske alebo osobné, tak som aj trochu tušila, z akých prežitkov sa text zrodil. Zároveň som si k piesni hľadala svoju cestu ako ju uchopiť vizuálne.  Bol to taký druh dialógu, s textom, hudbou, s Lukášom Filom i sama so sebou. A jedného dňa, ako som tak rozjímala pod stromom u nás na záhrade, som v predstavách uvidela púšť a uprostred ženu v mojom veku. To bol taký prvý obraz, ktorý ešte dlho kryštalizoval, než bol scenár hotový. V neskoršom štádiu som tiež viedla dlhé debaty s kameramanom cez Skype. Pri natáčaní  jeho nápady klip veľmi obohatili. 

 

Kde sa natáčalo a prečo práve tam?

Točili sme v Judejskej púšti, kúsok od Nabi Musa, neďaleko cesty z Jeruzalema k Mŕtvemu moru. Moslimovia veria, že v Nabi Musa je pochovaný Mojžiš a pred stáročiami tam postavili mešitu nad púštnou hrobkou. Pre zaujímavosť, Židia a kresťania veria, že je pochovaný na východnom brehu Jordánu, nevedno kde presne. To len na dokreslenie atmosféry miesta. Mne proste učarovala ta púšť navôkol, a tiež ma k tomu miestu viažu silne osobné spomienky. Púšť je fascinujúca, večná, nekonečná i desivá, ohromuje svojou krásou a bezčasovosťou, láka svojim tajomstvom, vládne v nej božské ticho a zároveň sa v nej človek môže cítiť stratený, v jej nedoziernosti a neuchopiteľnosti. Na prvý pohlaď sa môže zdať, že je príliš vyprahnutá, že v nej nič nie je, ale keď ma človek trpezlivosť, objaví v nej život, pohyb, farby, rytmus i jazvy ci iné stopy civilizácie. Judejská púšť po stáročia lákala pustovníkov, svätcov, hľadačov, dobrodruhov, pastierov, pašerákov, vojakov i milencov. Celý rok je úplne vyprahnutá, ale na jar sa na chvíľu vždy celá zazelená a rozkvitne. Púšť sa mi javí ako pôsobivá metafora pre život sám, ktorému čelí každý z nás a ktorý nás zároveň presahuje.

 

 

Nataša Dudinski – scenár, réžia a strih

Filmárka vyrástla v Košiciach, študovala jazyky v Prahe, medzinárodné vzťahy v New Yorku a film v Jeruzaleme. Od roku 1994 žije v Jeruzaleme. Režírovala tri celovečerné dokumenty (Holky z fildy, Gisi, Na Sever) a niekoľko krátkych filmov. Ako kameramanka, strihačka či producentka sa podieľala na mnohých ďalších.

 

Braňo Pažitka – kamera

Kameraman, pôvodne z Bratislavy, žije v Prahe. Natočil celovečerný hrany film Osmdesát dopisů, dokumenty Ivetka a hora, Danielův svět, Jan Vladislav, Léčba dějin, Gisi a mnoho ďalších.

 

V klipe hrajú: Michal Dasberg, Hagar Mizrachi Dudinski a Yonathan Evan

 

Text skladby: Jana Shemesh

Korben Dallas sú: Juraj Benetin, Lukáš Fila, Ozo Guttler a Ľuboslav Petruška

 

link na klip Korben Dallas – Vzdať sa:

https://www.youtube.com/watch?v=g4_3BZNime0