JAROMÍR 99: Muzikanti moc nečtou a literáti hudbu moc necítí (rozhovor)

jaromir_svejdik

 

Jaromír 99 (vlastným menom Jaromír Švejdík) sa pohybuje medzi hudbou a komiksom. Je známy nie len ako člen kapiel Priessnitz, Umakart a Kafka Band, ale aj ako výtvarník trilógie Alois Nebel (2003). Podieľal sa ako spoluscenárista, výtvarník a hudobný skladateľ pri jej úspešnej filmovej adaptácii (2011), ktorá získala cenu Európskej filmovej akadémie v kategórii Najlepší animovaný film. Za autorský komiks Bomber (2007) získal cenu Muriel. Pre britské nakladateľstvo SelfMadeHero priviedol do komiksovej podoby Kafkov Zámok (2013), za ktorý bol nominovaný na prestížnu Einsteinovu cenu. S Janem Novákem vytvoril komiksy Emil Zátopek a Zatím dobrý. Jaromír 99 zavíta do Bratislavy už 16. mája 2019 pri príležitosti otvorenia 6. ročníka Bratislavského knižného festivalu BRaK, kde ho okrem koncertu s kapelou Kafka Band čaká aj diskusia a vernisáž k výstave komiksu Kafkovho Zámku.

 

kafkaband_amerika
Album Amerika, vo forme kódu
na stiahnutie MP3,
je prílohou časopisu
Nový Populár 1/19.
Cena časopisu vrátane
poštovného a prílohy je 3,30€
OBJEDNAŤ TU

Prečo ste si zo všetkých diel vybrali ako išpiráciu pre 2. album Kafkovu Ameriku?

Vlastně jsme Ameriku nevybrali my jako kapela, ale tým lidí v Theater Bremen se kterýma jsme už dramatizovali Zámek. Téma Ameriky je velmi horké, aktuální a v divadle v Brémách se snaží dělat věci které společnost pálí.

 

Chystáte sa spracovať  ešte ďalšie kafkovské diela po Zámku a Amerike?

Je možné že ještě něco zkusíme, do třetice všeho dobrého, láká nás Proces.

 

Keď je Rudiš často v Nemecku a vy máte kopec ďalších vecí, ako sa stíhajú zladiť skúšky s kapelou?

Ne jen já nebo Rudiš  máme kupu aktivit, ale vlastně každý v Kafka BAND hraje minimálně v dalších dvou a více kapelách, takže  se sejít je úplný peklo. Nejde tak ani zkoušky, ale spíš musíme odmítat koncerty a to zamrzí.

 

Plánuje sa Kafka Band venovať aj iným autorom ako je Kafka? Napr. spraviť Kundera Band, alebo Havel Band? ;) 

To myslím nehrozí, ona to je hrozně nevděčná práce propojovat tyhle dva světy, už proto že muzikanti moc nečtou a literáti hudbu moc necítí.

 

Ako Vás ovplyvnila práca na filme Alojz Nebel?

Hlavně mě naučila týmové práci a taky trpělivosti, na filmu jsme pracovali pět let.

 

Plánujú sa do budúcna ešte autorské spolupráce s Neckářom, prípadne inými spevákmi?

Nic podobného teď neplánuji, ale každy rok napíšu 5 až 10 songů, které většinou skončily  v různých projektech, film, divadlo, Priessnitz, Umakart, Kafka Band nebo Václav Neckář, schovávám si teď písničky pro sebe a tajně plánuji solo desku.
 

IVANA SCHWARZ

zamek

zamek

zamek

Článok patrí k časopisu: