Jubilejný ročník Objatia tónov lákal menami veľkých kapiel

ivan_tasler

 

Posledná januárová nedeľa už tradične v Leviciach, v športovej hale, patrí benefičnému podujatiu Objatie tónov. 10ty ročník koncertu pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím pripravili Občianske združenie Ostrov v Leviciach a Občianske združenie Milan Štefánik. Spoluorganizátorkou je Beáta Miškovičová. A keďže ide o najväčšie podujatie tohto druhu na Slovensku, prípravy haly začali už v sobotu. Dobrovoľníci, zvukári kmitali, nosili, spájali, skladali do neskorého večera, aby všetko bolo tip top. Ešte nalepiť zopár plagátov. Tento ročník bol výnimočný – jubilejný, preto nesmel na začiatku chýbať príhovor primátora mesta Levíc, RNDr. Jána Krtíka, ako aj veľká torta. Po úvodnom vstupe to mohlo konečne 26. januára 2020 vypuknúť naplno. 

Pestré farby tričiek sa začali miešať s tónmi latino rytmov. Na parket prišiel Zoli a rozhýbal prítomných energickou Zumbou. Jednoduché kroky aj zložitejšie. Otočky, salsa. Zakrútiť bokmi. Hore ruky. „Bolo to veľmi vďačné publikum. Bol to obrovský pocit vidieť v ich očiach radosť. A ten pocit z tanca , že boli šťastní, že spolu s nami tancovali.“ Zoli so svojimi dievčatami si okrem úžasného pocitu odnášali i milé darčeky.  

 

 

Moderátorského postu sa tento krát ujal Sajfa. V svojom kalendári si našiel čas na podujatie i preto, že vníma dôležitosť vytvorenia priestoru na koncerty pre ľudí, ktorí sú zdravotne znevýhodnení. 

V sále to vrie, každý už čaká. Transparent v hľadisku víta prvú veľkú kapelu, prvého hudobného hosťa – IMT Smile. Hlas Ivana Táslera sa rozlieha priestorom. Dav sa rozkolísal. A keď zaznie Poď so mnou svetlá v sále sa stlmia. IMT Smile je synonymum skvelých hudobníkov. Preto nesmú chýbať sóla. Hneď pri ďalšej piesni, Len tebe láska, to prítomným dokázali trúbka, saxofón i gitara. Cez Exotiku sme sa vrátili späť na východ Slovenska v piesni Cingi lingi bom. O tom, že Ľudia nie sú zlí nebolo treba presviedčať nikoho. Veď spolu tu tancovali a bavili sa ľudia známi aj neznámi, mladší aj starší, deti i dospeláci. A čo by to bolo za koncert IMT Smile, keby nezazneli Sokoly. Cesty druhej triedy si ako prídavok vyžiadalo svojim skandovaním publikum. A ešte pozdrav: „Ahojte, ja som Ivan Tásler a pozdravujem všetky deti, ktoré boli na akcii Objatie tónov v Leviciach.“

imt_smile
 

Tanečným spestrením chvíle na výmenu nástrojov a kapiel, bolo vystúpenie v podaní dua Lea a Veja. O tom, že išlo o „chytľavú“ melódiu, svedčalo i zapojenie sa prichádzajúcich The Great Malarkey tanečnými kreáciami pri pódiu. Spojenie ôsmych hudobníkov z celého sveta vnieslo do haly balkánsky temperament, kanadské blues, britský punk so zmesou folku a folklóru, swingu. Speváčka s krásne sfarbeným hlasom pracovala počas piesní s publikom. I keď spievala v angličtine, bariéra nebola žiadna.  „Myslím, že v tom nie je rozdiel. Hudba je medzinárodný jazyk a my všetci to cítime rovnako. Keď sme tu a hudba ovplyvňuje mňa, vás a všetkých.“ V náročnom programe koncertov sa skupina rozhodla podporiť i takéto podujatie práve u nás. A prečo? „Toto je krásne podujatie s veľmi dobrým cieľom. Hudba je pre všetkých a dnešok je toho dôkazom.“ A my s nimi plne súhlasíme. Odmenou za úžasnú atmosféru boli i darčeky od detí, zo združení, ktoré budú pripomínať čas strávený na Slovensku. Zostáva nám veriť, že sa onedlho stretneme opäť na podobnom podujatí. 

objatie_tonov_levice
 

                  Po dlhej klaňačke už Sajfa vyhlasuje súťaž o najkrajší transparent, najoriginálnejšie mávadlo. Ale ktoré vybrať? „Z roka na rok mám pocit, že tie decká sú šikovnejšie a šikovnejšie. Pôsobí to na mňa fantasticky.“ Na pódium sú vybrané tri najlepšie. Získavajú odmenu v podobe darčekov od sponzorov. A nielen tie. Darčeky dostanú aj ďalším. Veď všetky boli originálne, pestré, zaujímavé. Jednoducho, slovami Sajfu, „fenomenálne“.  

                  A už je tu finále. S ním ďalšia výborná skupina Desmod. Na koncert sa členovia tešili i pre dobrú atmosféru, ktorá tu vládne. Líder skupiny – Kuly, má skúsenosti s kontaktom s mentálne postihnutými ľuďmi priamo z rodiny. Aj preto berie účasť na charitatívnych podujatiach za samozrejmosť a robí to s radosťou. O to väčšou, keď si plná sála spieva spolu so skupinou hity ako To nie je možné, Niekto ti to povie skôr než ja, Pár dní zvládnem, Pár slov, či posledný veľký hit Vŕba. Seriál, ktorí sledovali určite aj „inak obdarení“, si pripomenuli zasa piesňou Lavíny. Nesmeli vynechať ani Strašne mi chýbaš, Čierna ovca a Hemeroidy. Od „majstra“ Duchoňa si chlapci požičali Čardáš. Po dlhom aplauze a skandovaní publika „ešte, ešte“, sa diváci dočkali dvoch prídavkov. A znova zazneli hity, ktoré nemožno z repertoára skupiny vynechať – Vyrobená pre mňa a Som na tebe závislý jednoducho na koncert Desmodu patria. A čo hovoria členovia skupiny na kopec darčekov, ktoré si odnášali? „Bežne to nebýva na festivaloch, koncertoch. Je to pekné. Deti si s tým dajú robotu.“  Na oplátku si prítomní odnášali podania rúk, spoločné fotky, či autogramy na podpis kartách. 

great_malarkey
The Great Malarkey

                  Pre všetkých bol po celý čas pripravený i bohatý sprievodný program v tvorivých dielňach. Vyrobiť si vlastný náramok z vlny, či prívesok z drôtiku, uplstiť si anjela, vytvoriť obrázok horúcim voskom, či odniesť si vymaľované sadrové srdiečko ... a nielen to. Dať si „tetovačku“, spustiť sa po šmýkačke v nafukovacom hrade. 

Na záver sa ešte občerstviť. Zamávať. Objať možno tých, ktorí sa pričinili o hladký priebeh akcie. Veď bez organizátorov, účinkujúcich, dobrovoľníkov a sponzorov by sa podujatie uskutočniť nemohlo. 

A od organizátorov máme pre vás už pozvánku na ďalší ročník. Veríme, že bude ešte lepší ako ten jubilejný.   

 

Text: Júlia Platková

Foto: Milan Maršalka a Marek Vaco

Video: Igor Kolesár