Katarzia vydala album celibát. Hovorí o období, v ktorom sa naučila byť sama

katarzia

 

Katarzia v priebehu tvorby nového albumu na prahu tridsiatky dozrela ako žena aj ako umelkyňa. Zdôveruje sa so svojimi pochybnosťami, hľadá cestu k vnútornému pokoju, zdravým medziľudským vzťahom a dospela k záveru, že aj celibát môže byť niekedy riešením. „Samota mi nevadí, ani celibát tela. O lásku neprosím, nie som osamelá. Nehanbím sa byť silná, nehanbím sa byť slabá, taká som. Nehanbím sa nahlas smiať, nehanbím sa plakať,“ spieva Katarzia v skladbe, ktorá otvára štvrtý album Celibát.

 

Názov Celibát metaforicky odkazuje na obdobie, v ktorom sa Katarzia snažila zbaviť závislosti na hľadaní niekoho, kto potvrdí hodnotu a zmysel jej existencie. „Prestalo ma baviť sa donekonečna trápiť a byť negatívna. Môj dlhodobý smútok vyplýval aj z toho, že nedokážem brať vzťahy a sex ‘len tak’. Povedala som si, že by mi možno pomohlo obdobie, v ktorom by som nemala sex ani partnera. Nemať sex sa mi podarilo deväť mesiacov. Naučila som sa byť sama a rozdeľovať lásku medzi priateľov. Začala som sa viac venovať kamarátstvam a normálnym medziľudským vzťahom. Snažila som sa pracovať na tom, ako sa k ľuďom správam. Rozhodla som sa, že k nim chcem byť láskavejšia a prekvapilo ma, ako veľmi sa môj vzťah k ľuďom po tomto rozhodnutí zmenil. Súčasne som si začala viac všímať, ako sa kto správa ku mne, čo ešte dokážem tolerovať a čo už nie. Naučila som sa byť pokojnejšia, trpezlivejšia, nikoho neuháňať. Cítim sa takmer zmierená sama so sebou,” hovorí. 

 

Album Katarzia nahrávala v spolupráci s producentom Jonatanom Pastirčákom (Pjoni/Isama Zing), ktorý na skladbách pracoval niekoľko mesiacov, Celibát elektronicky posunul do najvyšších poschodí súčasného popu a zaslúžil sa o svetový zvuk nahrávky. Katarzia okrem neho oslovila aj Aid Kida, ktorý svojím sluchom a produkčnými detailmi prispel k skladbám V noci, Posledný tanec, Samota mi nevadí a Hoří i voda, a oslovila tiež trio producentov, ktorí každý po svojom uchopili jednu vybranú skladbu: Olivera Torra (Drag Queen)LVCIFERa (Fairies)a losangeleského producenta Alexandra Vincenta (Zostalo mi po tebe prázdno). 

 

„Väčšinu pesničiek sme produkovali spoločne s Jonatanom, ktorý je pre mňa tým, ako premýšľa nielen o hudbe ale aj o textoch, ľuďoch, spoločnosti, politike, citoch a vzťahoch, najbližším zo všetkých muzikantov, s ktorými som sa doposiaľ stretla. Skladby som preňho aj pre ostatných producentov pripravila v Abletone a elektronicky ich všetkým poslala na spracovanie. Jonatan potom producentsky výrazne zasiahol do skladieb Samota mi nevadí alebo Posledný tanec. Odlišne vznikala pieseň Tristan a Izolda, ktorú sme s kapelou zaranžovali už minulú zimu na chate v Doubicích,” upresňuje Katarzia. Prevažnú časť albumu autorka zložila v priebehu minulého roka. V starom hlineno-drevenom dome Jonatanovej rodiny v Levoči potom po dokončení prvých mixov vo februári tohto roku nahrávali s Jonatanom kompletné spevy. 

 

V troch skladbách na albume hosťuje speváčka a skladateľka Ela Tolstova (Posledný tanec, Blues o dešti, Hoří i voda), do jednej piesne vokálom prispel český herec Cyril Dobrý a svoje party v pražskom štúdiu Faust Records nahrali hudobníci z Katarziinej kapely Albert Romanutti (klavír, synths), Vladko Mikláš (gitara), Oliver Lipenský (bicie) a Lukáš Mutňanský (basgitara). Ako bonus track sa Katarzia na poslednú chvíľu rozhodla pridať aj remix skladby V noci od Aid Kida. 

 

Novinka obsahuje aj skladbu Fairies, vôbec prvý song Katarzie v angličtine, ktorý napísala na jeseň v Berlíne. Pesnička Horí i voda vznikla ako posledná až tento rok v januári a obsahuje motív z knihy Obraz Doriana Graya. Pieseň Blues o dešti s textom Václava Hraběho vychádza z Katarziinho staršieho plánu urobiť gitarové pesničky z básní rôznych českých a slovenských autorov. 

 

Album Celibát obsahuje 11 skladieb a vychádza 17. apríla vo vydavateľstve Slnko Records na CD, LP aj v digitálnej forme. V predstihu ho tento týždeň streamovalo verejnoprávne Rádio_FM. Na mixe sa spoločne s Jonatanom Pastirčákom podieľal aj Tomáš Havlen, mastering mal na starosti Gaex. Turné a krst albumu naplánované na apríl a máj, sa presúvajú na jeseň. 

 

Tracklist 

1. SAMOTA MI NEVADÍ, 2. TRISTAN A IZOLDA, 3. DRAG QUEEN, 4. POSLEDNÝ TANEC, 5. HOŘÍ I VODA, 6. BONSAI, 7. V NOCI, 8. FAIRIES, 9. BLUES O DEŠTI, 10. ZOSTALO MI PO TEBE PRÁZDNO, 11. V NOCI (AID KID RMX)

 

Bio

Katarzia, vlastným menom Katarína Kubošiová, je textárka a hudobná producentka. Kvôli jej tvorbe sa už stihli pohádať nejeden česko-slovenský fanúšik a hejter. Predstavuje generáciu počítačových začiatočníkov narodených okolo roku ‘89, ktorí vzhliadajú do budúcna s vedomím svojej slovenskej aj českej minulosti. Doposiaľ vydala tri albumy, Generácia Y (2013), Agnostika (2016) a Antigona (2018). Okrem toho Katarzia hosťovala v skladbách niekoľkých ďalších umelcov vrátane Davida Kollera, Vladimira 518 či PSH. Zložila a naspievala tiež titulnú pieseň k filmu Piata loď (2017), za ktorú získala cenu Singel roka od Rádia_FM. 

 

Ďalšie informácie

facebook: https://www.facebook.com/katarziaprojekt/

instagram: https://www.instagram.com/katarzia/  

singel Tristan a Izolda: https://youtu.be/pE4IsRstZ-8 
videosingel Samota mi nevadí: https://youtu.be/HyG7CwdXLWo
album Celibát (CD/LP): https://www.slnkorecords.sk/katarzia/celibat 
stream albumu Celibát: https://slnko.lnk.to/celibat