KENNY GARRETT QUINTET * Jazz svetovej triedy (fotoreportáž, pozvánka na OJF)

 

kenny_garrett
Kenny Gerrett

 

            To, čo prvý marcový večer zažili diváci v novomestskom klube Blue Note, sa dá prirovnať k zážitkom z klubov niekedy zo sedemdesiatych rokov, kedy sem formácie ako Return To Forever či Weather Report priniesli novátorskú hudbu plnú emócii, výbušnosti a virtuozity.

corcoran_holt
Corcoran Holt

Presne to predviedol Kenny Garrett Quintet. Jazz svetovej triedy! Kenny je jeden z najdôležitejších súčasných saxofonistov. Jeho hra je niekedy expresívna, naliehavá, inokedy hravá, melodická až tanečná a sršiaca fintičkami a vtipom. Mimo pódia inak introvertný Garrett na pódiu skvelo komunikoval s publikom, pravda až po hodine hrania. Diváci vďačne reagovali na bravúrne sóla všetkých hudobníkov, tlieskali a spievali popevky spolu s ním.

Najväčší šouman, Rudy Bird, hráč na percussie, si aj zatancoval. Je to dlhoročný Garrettov spoluhráč a stretli sa už u Milesa, kedy sa obklopil takými mladíkmi ako Darryl Jones, Garrett, či klávesák Adam Holzman, ktorý sa stal aj Davisovým hudobným riaditeľom. Rudyho Birda je počuť na nahrávkach Amy Winehouse či Joss Stone.

Na kotrabas sme videli a počuli Corcorana Holta, dlhoročného Garrettovho spoluhráča a vyhľadávaného sidemana. Mimo iných aj trombonistom Stevom Turre či saxofonistom Benom Golsonom. Corcoran sa blysol skvelými groovami a v tretej, skoro polhodinovej skladbe, držal s Garrettom v napätí celú sálu. To už bola hodina koncertu za nami.

            V ďalšej hodinke Garrett poslal odpočívať na krátko klaviristu Vernella Browna Jr. a na prekvapenie všetkých vystrihol na klavíri krásnu tému a predviedol sa ako nesmierne citlivý a technicky zdatný klavirista.

            Marcus Baylor na bicie uzatvára túto plejádu fantastických muzikantov, ktorí nám v onen večer predviedli to najlepšie zo svetového jazzu. Zaslúžené a úprimné dlhé ovácie a lúčenia s publikom.

 

kenny_garrett_quintet
Blue Note Jazz and Music Club * Nové Mesto nad Váhom * 1. III. 2017

 

            Po koncerte som niektorým z prítomných hudobníkov položil jedinú otázku: „Ako sa vám páčil dnešný koncert?“

 

vernell_brown
Vernell Brown

Peter Preložník: „Na to sa inak nedá odpovedať než - bol úžasný! Takéto veci je dôležité vidieť, človek si urobí radosť a odchádza múdrejší.“

 

Peter Konečný: „Super! Marcus Baylor je jeden z mojich milovaných bubeníkov…, takže veľmi, veľmi, kontrabas bol fantastický, mal fantastický sound…, dobre!“

 

Radovan Tariška: „Tak ako vždy, keď som bol na Kennyho a bolo to už niekoľkokrát, sa mi samozrejme páčil. Dnes ale, čo ma najviac prekvapilo, bol ten moment, keď v predposlednej skladbe zahral na klavíri také úžasné farby… To bolo pre mňa niečo nové, ale fantastické, lebo tie farby, čo má v sebe a tie akordy… Ako sa hovorí, že hudba je nekonečná, tak isto aj on. Davis vedel, prečo si ho vyberá do kapely. Famózne!“

 

Tento večer bol Blue Note v Novom Meste nad Váhom ako pravý newyorský jazzový klub! Kto však nestihol marcový koncert, nemusí ľutovať. Kenny Garrett Quintet bude hlavnou hviezdou na Open Jazz Feste na Zelenej vode 28. - 29 júla 2017.

 

JÁN GRAUS, foto autor

 

rudy_bird
Rudy Bird

Článok patrí k časopisu: