King Korg (test)

KingKorg_rear
Názov King Korg je vtipný, ale aj sebavedomý. Naznačuje, že dotyčný nástroj nie je hocičo. A veru že ani nie je. Tento impozantný syntetizátor je vlajkovou loďou virtuálnych analógov od Korgu. Pre znalcov dodajme, že je akýmsi pokračovateľom legendárneho nástroja MS2000, ktorý používali okrem iných Depeche Mode, Apollo 440, Adrian Belew, Rick Wakeman, Yes, Yesterdays, Keith Emerson či Snoop Dogg.

Čo je virtuálny analóg asi vieme, je to nástroj, ktorý nemá v pracovnej náplni imitovať zvuky reálnych nástrojov, ale v bankách má zvuky analógových syntetizátorov – všetkých tých nádherných nástrojov 70. rokov. Toto nie je úplne prípad King Korga, lebo ten má doplnené aj klavíre, organy, sláky a dychy.


King už na prvý pohľad budí dojem vintage mašiny. Pohľad naň musí potešiť srdce každého hipstera, aj keď sa objavili názory, že sa skôr ako na nástroj podobá na niečo z kuchyne. Nám sa každopádne páči a to je dobré, lebo vec, ktorej sa dotýkame často, sa páčiť musí. A Kinga sa dotýkať často budete. Veľa ovládacích prvkov dáva tušiť ľahkú nastavitelnosť. Malý displej (resp. tri minidispleje) sú výhodou – veľa zvukov vzniká v rukách, laborovaním, krútením, hľadaním a skúšaním, aj keď treba povedať, že už presety sú nevšedne kvalitné. Je ich 200 a voľných miest na uloženie vlastných zvukov ďalších sto.

king-kore-amp

Syntetizátory boli vždy na dvojité hranie – jednak na hranie hudby a jednak na hranie sa. Toto spĺňa King Korg vrchovato. Pohráme na ňom veľa muziky a môžeme sa hrať ako malé deti. Zaujímavé sú kombinácie syntetizátorov a naefektovaných akustických nástrojov, čím sa otvára ďalší hudobný svet. Sila nástroja je aj v schopnosti meniť vlastnosti zvuku za behu. Toto všetko z neho robí ideálny syntetizátor pre živé hranie. Klávesisti sú nadšení, že vďaka použitiu plastov má len sedem kíl, to je na taký komplexný nástroj naozaj skvelé. A navyše v live zostave aj výborne vyzerá.

KingKorg je na virtuálny analóg veľký, má 5 oktáv, takže majitelia menších bytov ocenia aj to, že si na ňom môžu zahrať s „reálnymi“ zvukmi klavíra, elektrického klavíra, či organu. Veľkú podobnosť s reálnymi zvukmi nehľadajte (okrem rhodesu a la 70s), ale na domáce hranie to stačí, a hlavne, tieto zvuky sa dajú ešte upraviť efekmi. Efekty sú priamo na knoboch a netreba pre ne liezť do menu, čo je skvelé. Na druhej strane, sláčiky (vrátane mellotronových) a dychy sú excelentné. Ponuku dokoreňujú zvuky zo slávneho digitálu M1 (napríklad organ je neodolateľný). Zvukové možnosti výrazne rozširuje elektrónka, ktorou môžeme prikŕmiť leady, rhodes alebo basy. Znie to… ako elektrónka.

Netreba zabudnúť ani na to, že KingKorg je aj vokoder. A že Korg robí špičkové vokodery, či už R3 alebo microKorg, to vieme veľmi dobre. Mikrofón síce nie je súčasťou, ale canonový vstup je pripravený. A ak náhodou máte microKorg, tak mikrofón s husím krkom sa veľmi hodí aj sem. Malým jackom môžeme zasa pripojiť Korg Monotribe alebo MS-20.
Vynikajúci a dobre ovládateľný je aj arpeggiator. Vôbec, intuitívnosť je silnou stránkou tohto nástroja a manuál v podstate ani nebudete potrebovať. Tempá sa dajú nastavovať tapovaním alebo manuálne.


Predstavte si, aj takýto nástroj má svoje tienisté stránky. Za priam drzosť považujeme absenciu afretouch, ktorý by mal byť pri tejto cenovej kategórii priam povinnosťou. Tradičnou korgovskou úchylkou je umiestnenie cutoff filtra a resonance na pravej strane, takže pri hre pravou rukou (tak asi radšej hrá väčšina pravákov), treba prekrížiť ruky. Na malom microKorgu to ešte ide, tu je to horšie.

King Korg ponúka celkom slušnú light show, ovládacie prvky svietia na červeno,  joystick aj elektrónka sú osvetlené červenými LEDkami a úplne nás dostala funkcia, ktorá vyzerá ako vtákovina, ale svedčí o zmysle dizajnérov pre humor a detail: V nastavení sa dá zvoliť, akou farbou a akým spôsobom bude svietiť LEDka na prednej strane, zasadená do písmena R.

panel

Technická špecifikácia (nespomínaná v texte): Modelingová technológia XMT, 3 oscilátory, 24 hlasov, 18 fitrov, 8-krokový arppegiator, 3 OLED displeje – main, Oscilátor/filter, Amp/LFO/EG, rozmery 1,027 × 313 × 96 mm

MARIAN JASLOVSKÝ a MATEJ MIKLOŠ

 

Distribúcia: Music Park * www.korg.cz * Cena: 1 199 €


 
Článok patrí k časopisu: