KINGS OF CONVENIENCE * Peace or love (recenzia CD + live video)

kings_convenience
EMI / Universal
 

Nórske pop folkové duo (Eirik Glambek Bøe a Erlend Øye) prichádza už so štvrtým albumom dvadsať rokov od debutu (Quiet Is the New Loud, 2001) a dvanásť rokov od tretieho albumu (Declaration of Dependence, 2009). Sporadické vydávanie nahrávok nesvedčí zaškatuľkovaniu sa do popu, kde je na prežitie vo výslní potrebné každoročne sa pripomínať. Piesne na albume nerežú do mysli prvoplánovými slovami a refrénmi. Album je svojou melanchóliou vzdialený popu, prikláňa sa k rôznym odnožiam komorného folku, kde je radosť počúvať príbeh oboch gitár aj hlasov. 

Mrmlavý až ospalý spevácko-hovorový prejav má čosi zo zlata a iskry americkej dvojice Simon and Garfunkel, pričom určite nejde len o akési popové déjà vu. Azda aj kvôli názvu „Sound of Silence“, keďže Kings of Convenience (Králi pohodlia) svojimi názvami nahrávok či piesní priznávajú a konštatujú svoj rukopis pokoja a stíšenie sa. Dominujú folkové tiché brnkačky, kolovrátok, náznaky bosanovy, flamenga, country či akustického ska. Melacholické, huhňavé, tiché, pokojné až nostalgické frázy v piesniach končia väčšinou na dlhej note. Z nižších polôh dvojhlasu či hlasového unisono často vyskočia do vyšších polôh.

Duo je raz duo, hoci na albume je podpísaných viacero hostí. Výsledok je zmixovaný do pohody, kde hostia (sláčiky) decentne a krehko dofarbujú akustickosť celej nahrávky. Dokonca prítomnosť speváčky Leslie Feist v dvoch piesňach (Love Is A Lonely Thing, Catholic Country) nevýtrča z celku a dáma z Kanady znie ako súčasť celého krásneho projektu.

Skupinu si naplánovala turné nielen v Španielsku, Taliansku, Švajčiarsku ,Holandsku, ale navštívi aj Poľsko či Čechy. Prajem príjemné pokojné počúvanie.

* * * *

JURAJ GONŠOR

 

Kings of Convenience naživo z festivalu Colours od Ostrava 2022

 

Článok patrí k časopisu: