Korg NuVibe * Vibrato/Chorus Pedal (test)

Uni-Vibe pedál je legenda, ale tešila sa len z relatívne krátkej výrobnej série. Od doby  prerušenia výroby boli rôzne pokusy ho oživiť a napodobniť jeho zvuk. Táto najnovšia verzia je od Korgu, ktorý tvrdí, že ho vyrába presne podľa originálnej predlohy a dokonca využívajú odborné znalosti pôvodného projektanta, Fumia Mieda, s pridaním nových praktických funkcií.

korg-nuvibe

Moderné inovácie zahŕňajú true bypass a nožný spínač pre výber režimu chorus alebo vibrato, ktorý nahradil kolískový spínač na originálnej verzii. Úplne novým prvkom je schopnosť formovať vlastné modulačné krivky pomocou desiatich potenciometrov (Wave sliders).

Nuvibe je obrí, veľmi solídne postavený pedál. Nie je úplne nespratný, ale do pedalboardu by som s ním nešiel. Súčasťou je tiež expression pedál na ovládanie rýchlosti modulácie, pripájaný tri metre dlhým stereo káblom. V zošliapnutej polohe je modulácia najrýchlejšia v nezošliapnutej je pedál v polohe Cancel, teda efekt „vibe“ je vypnutý.

Uni-Vibe je v podstate štvorstupňový phaser. Zvuk je veľmi podobný originálu, keď fadery nastavíme do odporúčanej polohy podľa graficky znázornenej krivky na prednom panele pedálu. Aj keď by sme ich nemali porovnávať je toto určite jeden z najlepších klonov. V skladbách ako Machine Gun či Star Spangled Banner, kde je Jimiho rukopis cez Uni-Vibe značný, je to krásne počuť. Vibrato sa mi zdá použiteľnejšie ako mód Chorus.

Avšak cena za efekt, ktorý ma v podstate iba jedno využitie, je myslím veľmi vysoká. Rovnakú robotu aspoň pre mňa urobí aj iný a lacnejší efekt (a to som obrovský fanúšik Jimiho zvuku, veľa krát som ho skúšal akokoľvek emulovať, preto som sa na tento efekt celkom tešil. Nie som však až taký puritán aby som za každú cenu musel mať to najbližšie a najpôvodnejšie čo iní gitaristi, ktorí ma inšpirujú).

Myslím si, že tento efekt je vytoverný pre naozaj skalných fanúšikov pôvodného Uni-Vibe a keďže si Korg vymyslel vlastný názov NuVibe, môžeme skutočne považovať, tento efekt za aktualizovanú verziu originálu a jeho odkaz bude žiť naďalej aj v tomto storočí.

Rovnako ako Uni-Vibe tlačil hranice na konci 60. rokov, Nuvibe zachováva tento princíp teraz.

 

Jerguš Oravec

 

Distribúcia: Music Park * www.korg.sk * Cena: 499 € (Korg Nuvibe)

Na test požičala predajňa Melody Bratislava.

Článok patrí k časopisu: