KRK vs. GERMAN MAESTRO * Štúdiové slúchadlá (porovnávací test, 2011)

KRK (KNS 6400, KNS 8400) & GERMAN MAESTRO (GMP 8.35 D Monitor, GMP 8.300 D Professional)

Mať k dispozícii štvoro slúchadiel, ktoré si navyše vo vienku nesú názov profesionálne, či dokonca štúdiové, to je vítaná možnosť porovnania snáď pre každého audiofila. Ako je to naozaj a či slúchadlá v cenovej kategórii od cca 120 do 150 Eur môžu nosiť hrdý prívlastok štúdiové, o tom si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Na porovnanie máme dva modely americkej značky KRK KNS 6400 a radovo vyšší model KNS 8400 a dva modely od (mne dosiaľ neznámeho) nemeckého výrobcu German Maestro GMP 8.35 D Monitor a GMP 8.300 D Professional. Spoločným konštrukčným prvkom všetkých slúchadiel je, že sú uzavreté, robustné, spája ich nevtieravý a takmer pracovný dizajn, ako aj snaha o čo možno najvyššiu mieru komfortu pri dlhšom použití. 
V prípade nemeckej značky German Maestro môže netradičný vzhľad slúchadiel prekvapiť, ale mne sa práve tento neobvyklý a funkcionalistický dizajn zapáčil. Netradičným konštrukčným prvkom pri tejto značke je nemožnosť zväčšiť hlavový most, no kompenzuje sa to jeho veľkou ohybnosťou a prispôsobivosťou, preto tu problém nevidím. Navyše sa tým dosiahla veľká odolnosť voči nežiaducim ruchom z konštrukcie slúchadiel. Na prvý pohľad nemecké slúchadlá odlišuje iba použitý kábel, ktorý je v prípade GMP 8.35 D špirálový, v oboch prípadoch dostatočne hrubý, ale poddajný. Na konci je redukcia 6,3mm, ktorá je na závit. Mušle sú okrúhle, ušné výstelky sú rozdielne tvarom aj materiálom, lacnejší model klasicky obieha celé ucho, drahší model priľahne plochou výstelky na ucho a dokonale vytesní ruchy z okolia. Prítlak je o niečo vyšší ako je zvykom, ale nevadí. 
KRK naopak ponúka klasické prvky, navyše sú tu obe mušle slúchadiel otočné, takže použitie sa rozširuje aj pre DJ´s. KRKy sú si bratsky podobné, drobné rozdiely sú viditeľné iba v ozdobných prvkoch drahšieho modelu. Kábel je odnímateľný, tenší, trochu neprispôsobivý a na môj vkus si dosť dlho pamätá stočenie z krabice. Oválny tvar mušlí pekne sadne a netlačí. Materiál výstelky je dokonalý na drahšom modeli, neuveriteľná hebkosť umelej kože poteší každé ucho.
Pre úplnosť treba povedať, že všetky slúchadlá boli najprv mierne rozohraté, až potom podrobené posluchovému testu. 

GMP_8
GMP 8.35 D Monitor

German Maestro GMP 8.35 D Monitor: zapájam a opatrne kŕmim Bobby McFerrinom. Zvuk je vcelku príjemný, Bobby nekričí, basové podklady tvorené ľudským hlasom sú obsiahnuté dostatočne. Po polhodinke mením žáner a prichádzajú Delikatessen s albumom Jazz+Bossa. Úvodná Angel Eyes krásne navodzuje atmosféru jazzového klubu, hlas speváčky je pomerne detailne vykreslený, výšky na činelkách by mohli ísť do čitateľnejších sfér, naopak kontrabas poteší ucho basomila. Hĺbky sú preferované na úkor celkovej neutrality podania. Stredom sa dá vytknúť určitá miera zafarbenia, ale posluch je vcelku príjemný a nevadí. Diana Krall s albumom From This Moment On prichádza s celým orchestrom a ja uberám na hlasitosti, slúchadlá ráže 8.35 D sa celkom slušne rozohrávajú. Skladba How Insensitive začína prekrásnym fagotom, spev je už máličko zastretý a nie je to práve kúdolmi jazzového dymu. Výšky sú tesne pod hranicou audiofilskej čistoty a čitateľnosti, občas znejú piesčito. Celkový zvuk je však hutný, milovníci nízkych kmitočtov budú spokojní. Tento žáner nie je pravým orechovým, o čom ma presviedča AC/DC a nesmrteľná skladba Highway To Hell. Tu sme doma, rockový nárez sedí na veľkom zadku, gitarové knieža Doyle Bramhall 2. spolu s Double Trouble prinášajú svieži rockový vietor, no bohužiaľ tiež s určitou miernou zastretosťou vo vysokých polohách, kde muzikant i audiofil potrebuje mať úplne jasno. Geniálne Hadouk Trio však opäť presviedča o príjemnom sprostredkovaní muzikantského umenia. Týmto slúchadlám sedia komornejšie, alebo rockové albumy, tam sa vedia orientovať, aj keď so spomenutými výhradami. 
 

KRK-kns-6400
KRK KNS 6400

KRK KNS 6400 by mohli prekvapiť, takže volím rovnaký postup, ako v prípade 8.35-tiek. Od prvého momentu je zrejmé, že tlak stúpol a vonku sa vyjasnilo. Basov je objemovo menej, ale sú príjemnejšie, ľahšie, priestor sa upokojil, ustálil a mne sa ľahšie dýcha. Bobbyho prejav stratil dusavý nábeh, čo mi nevadí, práve naopak. Angel Eyes ma dostáva do obrazu, aké krásne tóny lezú z kontrabasu, odrazu si všímam klavír, hlas je príjemný, kontúrny, činelky mi robia dobre. Dynamika je zreteľnejšia, okno sa otvorilo, aha, aký prenádherný flažolet tu zaznel! Diana s orchestrom je ku mne o kus bližšie, sledujem detaily, ktoré tu dosiaľ neboli. Odrazu cítim drevo i plech, jazzový opar zanecháva príjemný pocit. Tu sme proste ďalej, zvuk je neutrálnejší, čitateľnosť sa zlepšila, priestor zväčšil. AC/DC získalo na konkrétnosti, Angusovo esgéčko má šťavu a drive, skladba získala na naliehavosti a má správny ťah. Drobným problémom sú ale hlasité pasáže, kde slúchadlá strácajú nadhľad. Doyle sa posunul k realite, kapela má funkovejší spodok, celkovo sa informácie o dianí v kapele spresnili. Hadouk Trio je bonbónik zvukom, priestorom, farbami, jemnosťou a krehkosťou, ale i naliehavosťou podania. Nechýba ani najspodnejšia oktáva. Áno, sme vo vyššom leveli. KNS 6400 sú v tejto cene super nákup. Nesvedčia im však príliš zložité a hlasné pasáže, tu im občas „dôjde dych“. 
 

kns_8400_fold
KRK KNS 8400

Nedočkavo zapájam KRK KNS 8400 vrhám sa na zvuk. Postup je zachovaný, zvuková kvalita nám pekne stúpa. Krásna čitateľnosť, široký priestor, jemnučké nuansy Bobbyho prejavu sa dajú sledovať a stále niečím prekvapia. Toto je naozaj celkom iný level, aj keď veľká podobnosť s predchádzajúcim modelom tu samozrejme je. Čistota, sebavedomosť a stoický pokoj, s akým slúchadlá predávajú obsah nahrávky už však pochádza z iného zvukového prameňa. Album Jazz+Bossa som si vypočul celý, a tak to bolo aj s ostatnými nahrávkami. Tu je už asi zbytočné opisovať zvuk slúchadiel, vo všetkých ohľadoch boli od ostatných lepšie, detailnejšie, farby nástrojov sa dali rozoznávať celkom prirodzene a bez násilia. Veľký orchester už nerobil také problémy, každý z nástrojov mal svoje miesto tak v priestore, ako aj vo zvukovom spektre. Ale keďže test je aj o náročnosti užívateľa, tak určitú výhradu som predsa len mal. Basov bolo chvíľkami na môj vkus priveľa a celková neutralita prednesu nebola stopercentná, čo však nemôžeme chcieť od slúchadiel tejto cenovej kategórie, aj keď pomyselná odchýlka od reality je skutočne minimálna a časť poslucháčov ju snáď ani nepostrehne. Celkovo sú KNS 8400 veľmi detailné, nenásilné a prah svojej kategórie prekračujúce audiofilsky ladené slúchadlá. 
 

GMP_8300_D_Professional
GMP 8.300 D Professional

GMP 8.300 D Professional prišli na rad ako posledné, pri Bobby McFerrinovi sa mi zdalo, že zvuk je trochu nechcene zafarbený a aj posunutý. Basy šli celkom v súlade s očakávaním, obsahovo boli v poriadku, vysoké kmitočty trošku v závese, tak ako pri „stajňovom“ kolegovi, tie najvyššie však miestami chýbali pre úplný obraz o nahrávke. Ostatné albumy potvrdili istú mieru zafarbenia na stredovej oblasti, po dôkladnom rozohratí sa situácia mierne upokojila, zvuk získal na priestore a trochu aj na čitateľnosti, stredový nešvár sa však odstrániť nepodarilo. Pri tomto modeli by som videl uplatnenie skôr na miestach, kde sa nevyžaduje absolútna vernosť prejavu, ale kladie sa dôraz na veľkú odolnosť slúchadiel pri každodennom používaní. 
Pre porovnanie s referenčným modelom, ktorým sa pre testovanú skupinu neochvejne a bez zaváhania stali známe AKG K271 Studio by platilo, že neutralitu a tak veľmi žiadúcu neúnavnú celodennú spoluprácu vo zvukovej réžii nezastanú ani jedny z testovaných slúchadiel, aj keď KRK KNS 8400 sa dostali do tesného závesu, s drobnou výhradou občas ochotnejšie podávať basy. Pri nahrávaní bicích, celej kapely, alebo kontrolného monitoringu budú veľmi dobre použiteľné GMP 8.35 D Monitor, ktoré nespadnú z hlavy ani pri kotrmelcoch a svojimi izolačnými vlastnosťami predčia ostatné modely. KRKy patria do skupiny tzv. allrounderov a zvlášť model KNS 8400 nesklame v štúdiu, ani v audiofilskej domácnosti hudbe oddaného nadšenca.
Pre úplnosť treba dodať, že došlo i na klasiku a výsledky boli totožné s predchádzajúcim opisom zvukových vlastností. 
Uzavrieť tento porovnávací test by sa dalo konštatovaním, že visačkou výhodný nákup označím slúchadlá KRK KNS 6400 a najmenej zvukových kompromisov v tejto skupine ponúknu KRK KNS 8400 - a to je rozhodujúci fakt.

PALO KRUŽLIC

Na test poskytli • KRK: Disk Multimedia • www.disk.cz
Cena: KNS 6400 2 490 Kč / 99 €, KNS 8400 3 690 Kč / 149 €

German Audio: Iryson • www.iryson.sk
Cena: GMP 8.35 D Monitor 149 €, GMP 8.300 D Professional 124 €

Článok patrí k časopisu: