Kto z vás pozná bluegrass?

Môže mladé, ani nie tridsaťročné dievča niekoho osloviť článkom o hudbe s tradíciou zakorenenou v prvej tretine minulého storočia? Sama o tom zapochybovala. Nie je to tak dávno, čo sa s bluegrassom stretla prvý krát. Podstatné však nie je kedy to bolo, ale ako intenzívne ju táto hudba oslovila a čo všetko pre ňu v našich podmienkach dokázala urobiť. Na Slovensku už možno ani niet bluegrassového alebo country hudobníka, ktorý by sa ešte nestretol s menom tejto entuziastky a organizátorky diania na pastvinách s modrou trávou. Nechajme však ďalej hovoriť o hudbe svojho srdca Kamilu Trávničkovú osobne.

 

Skôr, než sa vám, čitateľom Nového Populáru, pokúsim v skratke predstaviť bluegrassovú hudbu, skúšam si v duchu odpovedať na otázku v nadpise tohto článku. Na svete je množstvo rôznych hudobných žánrov a niet divu, že nepoznáme všetky. Bluegrass v našom česko-slovenskom ponímaní si ľudia obvykle zamieňajú s hudbou country. Áno, bluegrass je súčasťou americkej country hudby, pod ktorou si často predstavujeme western, cowboyov a country tance, no nie sú to rovnaké kategórie. Bluegrass má svoje špecifiká, ktoré sa slovami niekedy vysvetľujú dosť obtiažne. Je to akustická hudba určená aj na počúvanie, ktorá vychádza zo srdca. Muzikanti, ktorí sa bluegrasu venujú, túto hudbu doslova milujú, cítia a vedia do nej vložiť skutočne všetko. Bluegrass sa vyvinul z tradičnej country ako rýchlejší, usadenejší a technicky náročnejší hudobný štýl s prvkami blues, jazzu, swingu, old-time a country. V súčasnosti sa už bluegrass mieša a spája s rôznymi ďalšími štýlmi a podobne ako v iných sférach, ani tu nie je na mieste striktné držanie sa tradície. Úspešné a obľúbené sú práve také hudobné projekty, ktoré prinášajú niečo nové a originálne.

 

Odkiaľ vlastne bluegrass pochádza? Tento hudobný žáner vznikol v 30. rokoch minulého storočia v USA, v okolí Apalačských hôr a vyvinul sa z ľudovej hudby tzv. Hillbillies - chudobných ľudí, ktorí v pesničkách opisovali svoje osudy a príbehy. Už táto hudba sa vyznačovala použitím hudobných nástrojov dodnes typických pre bluegrass, ako je banjo, mandolína, gitara, husle a kontrabas. K hudobnej tradícii prisťahovalcov z Európy sa pridali prvky černošskej kultúry. Kľúčovou postavou v histórii bluegrassu a zakladateľom tohto hudobného žánru je legendárny Bill Monroe, hráč na mandolínu. Ten pochádzal z Kentucky, kde rastie modrá tráva a na základe toho pomenoval svoju hudobnú skupinu Bluegrass Boys. Nový hudobný štýl pomáhali rozvíjať aj ďalší muzikanti, najmä Earl Scruggs s novým štýlom hry na banjo a gitarista a spevák Lester Flatt. Práve poslední menovaní páni sa zaslúžili o to, že sa bluegrass, najmä cez rádiá, dostal do celého sveta. Samozrejme, najpopulárnejší bol a stále je priamo v jeho kolíske – USA, ale veľmi silné zastúpenie má napríklad v Japonsku a v Európe, s množstvom  bluegrassových kvalitných kapiel aj Česká Republika a Slovensko. To spája s bluegrassom ďalší mostík, ktorým je rezofonická gitara Dobro vynálezcu slovenského pôvodu Johna Dopyeru. Okrem nástrojov sú pre bluegrass charakteristické bohaté viachlasé, občas až gospelové vokály a striedanie sólových partov jednotlivých inštrumentalistov.

 

V súčasnosti sa bluegrass dá rozdeliť na tradičný a moderný. Tradičný bluegrass sa drží pôvodného štýlu, skupiny interpretujú najstaršie legendárne skladby z čias Billa Monroa, často v dobovom oblečení, na jeden mikrofón, s využitím typických tradičných vokálov. Aj v modernom bluegrasse je síce cítiť pôvodné vplyvy, ale skladby sú už modernejšie, pre mnohých zaujímavejšie a aj počúvateľnejšie pre širšiu skupinu ľudí. Prevratnou kapelou v histórii boli Newgrass Revival, ktorí ho obohatili o prvky rocku a jazzu, čím vznikla nová odnož - newgrass. V tejto formácii hral na banjo aj Béla Fleck, v súčasnosti jeden z najúspešnejších jazzových muzikantov na svete.

 

Ďalšou významnou postavou bluegrassu je napríklad aj Alison Krauss, ktorá začiatkom tohto roka prekvapila spoločným projektom s  Robertom Plantom z legendárnych Led Zeppelin. Mnohí určite poznáte dievčenské, resp. už ženské trio Dixie Chicks, držiteľky Grammy a iných ocenení, ktoré sa tomuto žánru venujú tiež. Medzi dôležité mená amerického bluegrassu patria kapely a interpreti ako The Stanley Brothers, J. D. Crowe, The Country Gentlemen, The Del McCoury Band, Ricky Skaggs, Tim O'Brien, Blue Highway, Lonesome River Band, Union Station, Sam Bush, Rhonda Vincent, Claire Lynch, z mladšej generácie vynikajú Chris Thile a Nickel Creek, Bradley Walker, Michael Cleveland, Cherryholmes, Randy Kohrs, mladé dievčenské trio Lovell Sisters či Infamous Stringdusters, ktorých sme prednedávnom mohli vidieť aj v Bratislave.

            Každoročne začiatkom októbra sa v Nashville koná veľký festival World Of Bluegrass, organizovaný Medzinárodnou bluegrassovou asociáciou (IBMA), kde sa okrem hudby koná aj odborná konferencia, workshopy a udeľujú sa aj výročné ceny asociácie v oblasti bluegrassu, akési „bluegrassové Grammy“. Nominácie na tohtoročné ceny, ktoré budú odovzdané na slávnostnom ceremoniáli 2. októbra, a neskôr aj výsledky a ďalšie informácie o bluegrassovej hudbe, jej histórii, festivaloch, umelcoch, agentúrach, promotéroch či vízie o rozvoji bluegrassu v budúcnosti si môžete pozrieť na webstránke IBMA, www.ibma.org.

 

Ako som už spomínala, aj v Čechách a na Slovensku existuje množstvo kvalitných kapiel, z ktorých mnohé sa prezentovali aj v zahraničí. Medzi tie známejšie patria napríklad české kapely Druhá Tráva Robertom Křesťanom, Poutníci, Cop, Monogram, Reliéf, či Křeni. Zo slovenských skupín sa v zahraničí najvýraznejšie prezentovala kapela Fragment, so speváčkou Janou Dolákovou, ktorá momentálne žije v Nashville. V minulom roku zaznamenala obrovský úspech skupina Meantime, keď ako jediná neamerická kapela vystúpila na spomínanom festivale World Of Bluegrass 2007.

 

Kamila Slašťanová Trávničková

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: