LABOGA CAIMAN AD5300 (test)

Za svoj krátky muzikantský život sa mi už dostalo do rúk pár aparátov, zosilňovačov i boxov. Od tých ozrutných tesláckych mašín, ktoré viac vážili než hrali, cez hendmejdy deväťdesiatych rokov, ktoré sa viac kazili, než fungovali, až po klasické dobré overené značky Marshall, Mesa Boogie a Peavey.  Pri tých som ostal. Spomínam si na svoj prvý lampáč značky Budinsky, ktorý reval ako drak, ale keď sa pokazil, nevedel ho dať dokopy nikto okrem majstra Budinského v bratislavskom Ružinove. A ten, keď nemal chuť, náladu, alebo čas, tak aparát neopravil aj dva-tri mesiace. Malo to však svoje čaro. Čaro otravovania, doprosovania sa a radosť, keď zosík konečne opäť hral.

laboga-caiman

Odkedy som sa namotal na vyššie spomínané klasiky, len s nedôverou pristupujem k novinkám, hlavne ak nie sú z USA alebo UK. Nie je v tom nič osobné, ale toto sú krajiny rokenrolu a tak to ich majstri už dávno a pekne vychytali. Okrem toho nič digitálne u mňa neprejde. Život muzikanta je príliš krátky na to, aby mohol klamať svoje uši simuláciami. Radšej zlá lampa so starou gitarou, ako hračkárske simulácie z Číny.

Malého lampového „krokodíla“ od Laboga som najprv dlho obzeral, poťažkával a oňuchával. Je v červenom prevedení, má šmrnc aj štýl. Bol som zvedavý, ako bude hrať. Či počiatočný dobrý vizuálny dojem nepokazí nejaké chrchlanie. Keď som Caimana zapojil do elektriky a nakopol, všetky obavy sa rozplynuli. Caiman je malá príšera, z poľského jazera! Moju mašinu zmontovali a odskúšali Jurek a Tomek, takže OK, chlapi, urobili ste kus dobrej práce. Hrá to jak šľak.

Váhou, výškou, šírkou je to zosilňovač kabelkového typu. Pre starého unaveného rockera, alebo mladého neotrlého trasláka je to dar z nebies. Výkonom je to buldozér a roztrhá na kusy, či privedie do šialenstva nejedného zvukára v malom klube. Ani na veľkom pódiu sa nestratí. Keď ho osolíte, zanikne všetko okolo vás. Ja preferujem 100 watové lampové zosilňovače, aby som mal ešte nejakú rezervu, predsa, ČAD hrá extrémny hardcore s najextrémnejším rimshot bubeníkom v našej hornatej krajine Valérom Tornádom a ten obeduje 50waty na raňajky. Paradoxne Caiman to ustál, aj keď na 99% hlasitosti už trochu strácal na dynamike a čistote. Bál som sa, aby som ho neodpálil, napriek tomu som ho nešetril, a on to vydržal! Priemernému užívateľovi bude Laboga slúžiť sto rokov.

Labogácky Caiman si veľmi dobre si rozumel s bedňami Mesa Boogie Rectifier Standard Cab 4x12A, ale aj s menej basovou 2x12. S Marshall bedňou 1960B to išlo skôr do výšok a dunenia, ale stále prierazne.  Niektorí znalci tvrdia, že na boxe záleží viac ako na samotnom zosilňovači. Bolo by zaujímavé zapojiť Caimana na nejakú Čínu a rád by som si vypočul, ako spolupracuje s originál Laboga boxmi. Či by to tromflo Mesu, alebo Marshall.

Ovládanie krokodíla je jednoduché, presne také, ako vyžadujem. Nemám čas experimentovať so zvukom. Mám rád aparáty, ktoré zapneš, natočíš a ideš. Nestojím o štyridsať „čudlíkov“ Roadkinga od Mesy. Osem potenciometrov, tri prepínače a plus jeden standby a jeden power prepínač – to je rokenrolový zákon a odkaz na klasiku, hoci zvuk a výzor Caimana je moderný.

Gitary som skúšal iba Gibson SG Custom s troma snímačmi hrala krásne, ale tá hrá krásne aj na sucho. Potom som do aparátu nasúkal podladeného Gibsona Les Paul Custom a krokodíl ožil ako nikdy predtým. Absolútne hustý, hutný zvuk a žiadne zaváhania. Od najhlbších tónov po vysoké, hral absolútne čisto aj keď som vytočil drive a volume maximálne napravo. Distoršn som používal iba ten vstavaný. Nemám rád, keď sa do aparátu za tisíc eur zapojí štyridsaťpäť eurová krabička s očakávaním, že to bude bomba. Bomba je to takto! Poliaci to majú vychytané.

Potenciometre reagujú na najjemnejší pohyb, pridávajú basy, stredy, výšky a zvuk sa nezlieva. Čistý zvuk, ako to už aj pri moderných lampových aparátoch býva zvykom je čistý, priezračný a keď uberiete volume na gitare, tak dosiahnete nostalgický krištáľ.

Laboga Caiman je aparát pre tých, čo chcú, potrebujú a musia hrať: intenzívne, autenticky a bez kompromisov.

Pišta Vandal
Čad, Vandali

 

Predaj: Muzikus SK * www.shop.muzikus.sk * Cena: 636,80 €

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: