Čo počúva... Štefan Chrappa

 

Pišta Vandal - Štefan Chrappa
 

pista-vandal_foto-matus-zajac

 • nar. 1.9.1979 Svätý Jur
   
 • V roku 1994 prežil vlastnú smrť a založil kapelu ČAD, ktorá sa radí k najextrémnejším hudobným formáciám na slovenskej hudobne scéne. V roku 2004 sa k ČADu pridružila rokenrolová úderka Vandali. Vydal vyše desať kníh. Najbližšie k hudbe má zbierka poviedok Pekelná muzika a kniha rozhovorov s kapelou Živé Kvety – Perute. Má vlastné vydavateľstvo Limerick. Pracuje ako náboženský redaktor Slovenského rozhlasu. Osem rokov prednášal na Filozofickej fakulte UK v Bratislave literárnovedné disciplíny. Je stĺpčekárom v časopise .týždeň a Knižná revue. Má vlastnú talkshow Obludárium.
   
 • v hudbe nepotrebuje digitálnu presnosť, ale príbehy a autenticitu
   
 • nemá rád slovenské skupiny, ktoré spievajú po anglicky
   
 • inak má na háku

 

Phantom Limbs – Applied Ignorance
Toto psychopatické americké samovražedné komando som videl na koncerte v Bratislave niekedy v roku 2002. Na ich vystúpenie prišlo tak päťdesiat zvedavcov. Kapela páchla zemou, hlavne spevák, akoby vyšiel z hrobu. Boli vyfetovaní, temní a agresívni. V čiernych vyšúchaných oblekoch pohrebnej služby. Čo spustili, niektorých divákov tak vydesilo, že zo sály utiekli. Spevák sa „vplížil“ medzi ľudí, a jednému chalanovi ukradol peňaženku. Vybral z nej bankovky, začal ich lízať a potom mu peňaženku hodil späť. Nič obskurnejšieho som nikdy na žiadnom koncerte nezažil.

The Adicts – Chinese Takeaway
Keď mám chuť robiť zle, rozkopnúť nejaký smetiak, alebo sa s niekým pohádať, pustím si týchto anglických bláznov. Je to radostne podnetná hudba. Keď chcete stvárať pestvá, určite vás bude inšpirovať. Ich koncerty sú jedny z najbláznivejších. Konfety, veľké lopty ktoré hádžu do publika, kúzelnícke triky, ktoré Joker vyťahuje z rukáva. Toto si popiskujem celé dni a teším sa!

Rudimentary Peni – Cosmetic Plague
Túto kapelu som objavil úplnou náhodou a hneď ma dostala. Títo satanistickí anarchisti vznikli začiatkom osemdesiatych rokov v Anglicku. Spevák a gitarista Nick Blinko konceptu Rudimentary Peni vtlačil nezameniteľnú pečať šialenosti. Je autorom všetkých bláznivých a vražedných textov, nahrávky sám ilustroval a ide z nich šialenosť. Táto pesnička je vystavaná na štyroch akordoch. Je to „neumětelský“ minimalizmus dotiahnutý k dokonalosti.

Ivan Krajíček – Čučoriedky
Ivana Krajíčka som mal dlho zafixovaného ako dekadentného vodcu zhýralého národa „Repete“. Zo zvedavosti som zakúpil výberovku jeho piesní, ktoré nahral v mladosti. Musím povedať, že je to paráda. Songy, ktoré majú gule, texty s nadhľadom, radosť strieka všade dookola. Ivan Krajíček nebol slovenským Elvisom, ale bol jednoznačne dobrým patrónom! Nech mu je zem ľahká!

Judas Priest - Johnny B. Goode
Judas Priest – jedna z najpresnejších metalových kapiel v histórii tohto žánru! Spevák Rob Halford je ikona falzetového vresku. Žiadne zaváhania, všetko na plný plyn. Kožené čiapky a móda „Modrej ustrice“ – to je sekundárny efekt hudobného ťaženia tejto pätice. Johny B. Goode je prerábka legendárneho šlágru od rokenrolistu Chucka Berryho a nemá chybu. Rokenrol je večný a oslovuje každú generáciu po svojom. Judas Priest ho ponúkajú s distoršnom od majstra Marshalla!!!

PS: Jak na to tak pozerám, tak počúvam pekné voloviny...

Článok patrí k časopisu: