LD SYSTEMS CURV 500ES * prenosný PA systém (test)

So značkou LD Systems, z ktorej v posledných rokoch na poli prenosného ozvučenia vyrástol ambiciózneho žralok, sme sa zoznámili už v minulom čísle pri teste entry „line array“ PA systému Maui 5. Dnes sme siahli v katalógu LD Systems o niekoľko priečok vyššie. Vyskúšali sme systém Curv 500 ES s dištančnou tyčou medzi 10“ subwooferom a skladačkovým systémom štyroch kockových monitorov.

 

Curv 500 ES poskytuje podstatne vyšší výkon 460 Watt RMS, lepšiu konektivitu, individuálne nastaviteľné EQ, vstavané efekty, ale hlavne príjemný zvuk, dobré pokrytie a variabilitu. Systém Curv 500 sa predáva v niekoľkých verziách. Ten náš testovaný s označením ES obsahuje štyri kocky monitorov, ktoré možno vďaka koľajničkovému systému pospájať do jednej „zaoblenej“ veže vyžarujúcej signál rovnomerne do vzdialenejšej i bližšej časti auditória. Ak chceme pokryť auditórium aj do šírky, alebo ak chceme stereo efekt, tieto štyri kocky môžeme rozdeliť na dve a dve. Potrebujeme k tomu ešte jednu základňu na upevnenie kociek k dištančnej tyči, resp. ďalšiemu stojanu. Základňa obsahuje vstup na káblové prepojenie so zosilňovačom v subwooferi a dva kokpity pre osadenie na tyč pod dvomi možnými uhlami (podľa potreby nasmerovania pri rozličnom počte monitorov). V domácich podmienkach úplne stačí jedna kocka monitoru, ale v rušnejšom prostredí oceníme všetky štyri. Každý z nich obsahuje jeden stredový reproduktor pred ktorým sú osadené tri(!) výškové.

Súčasťou subwooferu je štvorkanálový mix so štyrmi kombinovanými XLR/Jack vstupmi. Prvé dva z nich majú samostatne nastaviteľný dvojpásmový EQ a pomer suchého a efektovaného zvuku. Kanále 3 a 4 majú spoločný regulátor hlasitosti. Dobre poslúžia pre stereo vstup napr. klávesových nástrojov, alebo pripojenie CD/MP3 prehrávača, či počítača. Tento spojený kanál komunikuje s externými zariadeniami aj prostredníctvom Bluetooth. Prenos hudby cez Bluetooth z telefónu (LG G3) mal miestami výpadky, či už pri pohybe s telefónom, alebo pri zatienení signálu prechádzajúcou osobou. Prenos Bluetooth signálu z počítača (Apple iMac) bol rádovo lepší, a to čo sa týka stability i kvality reprodukovaného zvuku. Výpadky sa prejavili iba výnimočne, ak bol počítač zaťažený inými operáciami. Bluetooth je praktická vymoženosť, ale pokiaľ by bola možnosť drôtového pripojenia zdroja reprodukovanej hudby, volil by som - v záujme pohody poslucháčov aj hudobníka, ktorý eventuálne používa hudbu ako podmaz k svojej živej produkcii – radšej tento, klasický spôsob. (Lebo čo keby.)

Ďalej na paneli nájdeme ešte výstupný master volume, nastavenie úrovne subwooferu, prepínač aktuálneho počtu zapojených monitorov (1 až 4) a prepínač voľby 16 pevne definovaných efektov so slušným, pre živé hranie vysoko použiteľným zvukom. Ich počet a možnosť nastavenia pomeru nahrádza možnosť ovládania parametrov daného efektu.

Ľudský hlas pôsobil pri zapojení mikrofónu do systému prirodzene, ale nijako extra vzrušujúco. Kvality LD Systému sa prejavili až pri A/B porovnaní s iným kompaktným PA, kde hlas cez mikrofón znel odrazu plechovejšie a vykradnutejšie. Spektrum, ktoré dokáže preniesť a zreprodukovať Curv 500 je skutočne plné a výživné. A netýka sa to iba jeho spodnej časti, alebo množstva detailov, ale práve súdržnosti celku. Huba sa k vám dopraví takmer bez strát.

Pozitívnou vlastnosťou, ktorá zďaleka nie je vlastná všetkým podobným systémom, je schopnosť zaplniť hudbou členitý priestor a to tak, ako keby ste ho napustili vodou. Počujete, že zdroj zvuku je za rohom, alebo vo vedľajšej miestnosti, ale napriek tomu sa k vám dopraví z hudby to podstatné v celistvom spektre. Máte tak pocit, akoby zdroj zvuku, v niektorých prípadoch dokonca jeho interpreti boli „tu prítomní“.

 

Vďaka variabilite svojich nastavení, skladnosti a princípu All in One je Curve 500 ideálnym kandidátom pre umelcov, ktorí hrávajú často v rozličných priestoroch. Systém im umožňuje optimalizovať pomer medzi potrebami pokryť priestor pokiaľ možno rovnomerným spôsobom a umiestniť ho čo najvhodnejšie aj za predpokladu, že miesto vyhradené pre hranie má len pár metrov štvorcových. Obrovskou výhodou Curv 500 ES je rezistencia proti spätnej väzbe z dynamického mikrofónu. Toto zariadenie je vhodnou voľbou pre entertainerov, jednotlivcov, alebo duá, ktorí potrebujú posilnené spodné frekvencie a dobrú dynamiku. Ocenia klávesáci, halfplejbekári ale aj folkáči s akustickou gitarou.

 

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 990 €

Článok patrí k časopisu: