Leto v Bratislave bude patriť festivalu Viva Musica! – v rámci desiatich koncertov opäť ponúkne to najlepšie z klasickej hudby

 

 

Festival Viva Musica! je už sedemnásť rokov neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave a inak tomu nebude ani tento rok. Od 17. júla do 14. augusta 2021 ponúkne v rámci desiatich koncertov to najlepšie z klasickej hudby v podaní slovenských umelcov. Napriek tomu, že prípravy na festival poznačila korona kríza, organizátori sľubujú exkluzívne hudobné zážitky a viaceré premiérové spojenia.

 

Témou tohtoročného festivalu Viva Musica! sú výnimočné spojenia. Tak ako sa po niekoľkých mesiacoch nedobrovoľnej izolácie postupne spájame s našimi blízkymi, festival v rámci dramaturgie spojil viacerých umelcov, ktorí spolu nikdy predtým nespolupracovali. „Program 17. ročníka festivalu sme sa rozhodli opäť koncipovať s mottom „svetovo slovenská Viva“. Na Slovensku máme nesmierne množstvo výnimočných umelcov, a preto sme hrdí, že aspoň časť z nich môžeme predstaviť v rámci nášho festivalu,“ hovorí nová riaditeľka festivalu Viva Musica!, Janka Kubandová.

 

 

Otvárací koncert 17. júla 2021 na Nádvorí Starej radnice bude patriť premiérovej spolupráci súboru pre starú hudbu Solamente naturali s mimoriadne talentovanou Ajnou Marosz, ktorá v roku 2020 zvíťazila v medzinárodnej súťaži Virtuosos V4+, konanej pod záštitou operného speváka a dirigenta, Plácida Dominga. „Je pre mňa veľkou cťou, že mám možnosť vystúpiť s takým špičkovým súborom, akým je Solamente naturali. Zahrám si s nimi flautové koncerty od Vivaldiho a Telemanna. Teším sa, že vďaka pozvaniu festivalu Viva Musica! môžem širokej verejnosti ukázať, aká je baroková hudba úžasná,“ hovorí Ajna Marosz, 13-ročná flautistka z Podhoria pri Žiline. Program koncertu doplnia ďalšie skladby v podaní Solamente naturali pod umeleckým vedením huslistu Miloša Valenta.

 

 

Pozvanie vystúpiť na festivale prijalo aj renomované české kvarteto Pavel Haas Quartet, ktorého dvaja členovia pochádzajú mimochodom zo Slovenska. Šesťnásobní držitelia ocenenia Gramophone Award, držitelia BBC Music Magazine Award či Diapason d’Or sa v Bratislave predstavia 20. júla 2021 v Záhrade domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici a uvedú program zložený zo sláčikových kvartet Bedřicha Smetanu, Bélu Bartóka a Antonína Dvořáka.

 

 

 

K premiérovým spojeniam v rámci tohto ročníka patrí aj spolupráca klaviristu Mariana Lapšanského so sopranistkou Slávkou Zámečníkovou, ktorá je od roku 2020 členkou súboru Viedenskej štátnej opery. „Pieseň je nádherným malým formátom s veľkou náplňou myšlienok a emócií. Rád by som prispel k oživeniu piesňových večerov v našom koncertnom živote a keď mám možnosť urobiť tak v spolupráci s takou úžasnou speváčkou, akou je Slávka Zámečníková, chápem to ako veľké privilégium. Urobím všetko preto, aby som si ho zaslúžil,“ hovorí o koncerte Marian Lapšanský. Program zostavený z diel Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmsa a ďalších uvedú spoločne 27. júla 2021 vo Veľkom evanjelickom kostole.

 

 

 

Premeny Stana Palúcha i komorná tvorba Vladislava Šarišského

Huslista, aranžér a multiinštrumentalista Stano Palúch sa na hudobnej scéne vyníma ako univerzálny hráč s presahom do swingu, fusion, world music, ale aj klasickej a ľudovej hudby. Stabilne vystupuje so svojím Pacora triom, je autorom hudby k filmom a divadelným hrám i k väčšine predstavení SĽUK-u a vyhľadávaným hudobníkom na Slovensku i v zahraničí. Na koncerte 23. júla 2021 predstaví svoju tvorbu za účasti hostí ako Daniela Tomešová (spev), Eugen Vizváry (klavír), Marcel Comendant (cimbal), Peter Korman (kontrabas) a Michal Fedor (bicie).

 

 

Päticu doteraz zverejnených koncertov dopĺňa autorský večer skladateľa a klaviristu Vladislava Šarišského, laureáta Medzinárodnej skladateľskej súťaže S. Prokofieva v Petrohrade a držiteľa čestných diplomov Hollywood Gold Awards a New York Movie Awards. Vladislav Šarišský je považovaný za pokračovateľa hudobnej tradície Mariána Vargu, Mareka Brezovského a Deža Ursínyho. Napísal hudbu k divadelným inscenáciám a filmom a ako skladateľ, aranžér, klavirista či hráč na ústnu harmoniku zároveň figuruje na desiatkach albumov klasickej, jazzovej i populárnej hudby. Výber zo svojej komornej tvorby uvedie 31. júla 2021 v spolupráci so Serenum Orchestra pod taktovkou Konstantina Ilievskeho.


 

 

Ďalšie koncerty plánuje festival zverejňovať postupne v priebehu júna.

 

 

Festival pod novým vedením

 

Vzhľadom na menovanie zakladateľa a dlhoročného riaditeľa festivalu Viva Musica! Mateja Drličku do pozície generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla má festival Viva Musica! od januára 2021 nové vedenie. Novou riaditeľkou festivalu sa stala Janka Kubandová, ktorá v tíme doteraz pôsobila na pozícii dramaturgičky a umeleckej manažérky. „Viva Musica! je už niekoľko rokov mojím srdcovým projektom. Rozhodnutie prijať ponuku viesť festival v týchto zložitých časoch nebolo vôbec jednoduché, ale som Matejovi vďačná za túto príležitosť i za to, že môžem naďalej pracovať s hudbou a umením, navyše s podporou skvelého Viva tímu, pretože Viva Musica! je najmä o ľuďoch,“ hovorí nová riaditeľka a dodáva: „Klasická hudba má úžasnú schopnosť robiť ľudí lepšími a tolerantnejšími, preto jej uvádzanie považujem obzvlášť v tejto dobe za veľmi dôležité.“

Viva Musica! festival vznikol v roku 2005 z iniciatívy hudobníka a manažéra Mateja Drličku, pod ktorého vedením sa vypracoval na jedno z najväčších podujatí v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Festival počas svojej doterajšej histórie divákom priniesol viac ako 400 koncertov v podaní umelcov a hudobných zoskupení z celého sveta. Bratislavu na jeho pozvanie navštívili také osobnosti ako John Malkovich, Philip Glass, Michael Nyman, Dmitry Hvorostovsky, Nigel Kennedy, Víkingur Ólafsson, Kronos Quartet či Ensemble intercontemporain a mnohí ďalší.

 

Viva Musica! festival sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Bratislavy, pána Matúša Valla.

 

Koncerty festivalu sa uskutočnia s dodržaním platných bezpečnostných a hygienických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR a Hlavného mesta SR Bratislava.

 

Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

 

 

Prehľad doteraz zverejnených koncertov:

 

17.7., Nádvorie Starej radnice – Ajna Marosz & Solamente naturali

20.7., Záhrada domu Albrechtovcov (Kapitulská ul.) – Pavel Haas Quartet

23.7., Nádvorie Starej radnice – Stano Palúch: Premeny

27.7., Veľký evanjelický kostol – Zámečníková & Lapšanský

31.7., Nádvorie Starej radnice – Vladislav Šarišský: ANieL

 

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

 

Predaj vstupeniek na koncerty bude spustený v najbližších dňoch.

 

Viac informácií na www.vivamusica.sk a na www.facebook.com/vivamusicafestival.