ĽUBOŠ BEŇA & BONZO RADVÁNYI * Slovak Blues Projekt (recenzia CD)

bena_radvanyi

Nebudem tajiť, mám rád blues. Hudba, kde ho nebola aspoň štipka, šla väčšinou mimo mňa. Dnes to už je trochu inak, ale pri blues znovu ožijem. Pretože toto ide priamo z duše, od srdca, pripomína jeho tlkot, asi preto je také výživné. Zasiahlo ma viac Chicago a Mayall a spol., ako Mississippi, ale keď som pred časom pre tento časopis recenzoval úžasnú nahrávku dua Beňa & Ptaszek Music Of The Mississippi River, musel som svoje názory korigovať. Skrátka blues musíte cítiť, mať ho pod kožou a keď ste ešte aj nebodaj interpret, tak tam to musí byť! A títo dvaja páni ho majú nielen pod kožou, ale priamo v srdci.

Po piatich rokoch vychádza ich druhé CD s desiatimi skladbami, spievanými anglicky a jednou v slovenčine. Autorom vlastných skladieb je Bonzo, texty sú väčšinou smutné, bluesové. Aj ten jediný slovenský, Stále prší,je o daždi. Bonzov bluesový spev nemá chybu, počúval by som ho od rána do večera. Zvuk dvoch rezofonických gitár (dobro) je niekde doplnený heligónkou (!) Mira Buzrla a el. gitarou Paľa Hrnčíka. Nedá mi tu nespomenúť si na Borisa Čiampora, neúnavného propagátora a skvelého virtuóza na ústnej harmonike a jeho vlastnoručne zostrojenú kanistrovú gitaru, na ktorej hrával svoje party na koncertoch B & The Money Makers Lukáš Hrončiak… Tu na podobnej hrá Ľuboš Beňa. Ten sa chytil aj basy a bicích, takže v nahrávacom štúdiu vznikla   plnohodnotná kapelová nahrávka, ktorá je skvelo zmixovaná a zaslúžila by si aj vinyl. Zvuk je svieži, ostrý a plnokrvný.

Kapela interpretuje vlastne klasický repertoár Slovak Blues Projekt, ktorý Beňa & Radvanyi hrávajú roky po festivalových pódiách. Preto nahrávka vznikla na jeden šup a je to na pohode a výsledku poznať.

Popri vlastných skladbách zaznejú aj stounsovky No ExpectationsWalking The Dog, ale aj I Woke Up This Morning od B. B. Kinga či klasika Willieho Dixona, You Can´t Judge A Book na záver.

Hudba z CD pominie šmahom a poslucháčovi nezostáva nič iné, ako zapnúť Repeat.

**** 

 

JÁN GRAUS

 

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: