LUCIFER A HLAS ANJELOV * Hra o odpustení so skvelou hudbou

lucifer
 

4. októbra 2018 v Bratislave v Dome kultúry v Ružinove sa konala prezentácia divadelnej hry Lucifer a hlas anjelov. Podľa autora a režiséra diela Alexandra Striežencasa jedná o zvláštny počin: je to hudobná hra s virtuálnymi postavami, hercami a kapelou. Tie virtuálne postavy sú vlastne hriešne „mŕtve duše” (menovite: Etta James, Janis Joplin, Prince, Amy Winehouse, Leonard Cohen John Lennon) ktoré sa objavia v (niekedy pikantných) príbehoch a sprievodnej hudbe. Tú má na starosti skupina Deja vu, ktorej členkou je aj skvelá speváčka Dominika Pavlíková. Narácia hry je postavená na klasicky faustovskom dialógu Stvoriteľa a Lucifera, ktorý určuje smerovanie drámy. Druhým pilierom diela je hudba, ktorá sa voľne viaže k životným príbehom virtuálnych postáv. Hra sa venuje večnej téme dobra a zla, prezentuje cnosti a slabosti postáv. Príbeh vyzýva k dobru, tolerancii a optimizmu. 

 

Hlavnou postavou diela je talentovaný herec Krištof Tobiaš. Hovorí sa, že jablko nepadá ďaleko od stromu. Keď sa to na niekoho hodí, je to práve on.  Pochádza z rodiny hercov.     Takto rozpráva o sebe:
 

Môj otec je herec Boris Zachar, moja mama je Szidi Tobias, ktorá je známa ako herečka (toho času členka divadla Astorka). Je známa aj ako speváčka šansónov. Napriek tomu nie som presvedčený, že herectvo beriem ako povolanie do konca života. Som študentom štvrtého ročníka Vysokej školy múzických umení v Bratislave, a táto škola je veľmi obohacujúca čo sa týka skúseností a inšpiratívnych ľudí. Vďaka škole som sa dostal k viacerým postavám, mám možnosť hosťovať v SND v diele Williama Shakespeara Veselé panie z Windsoru, ale hral som aj Shakespearove Sonety v divadelných priestoroch SĽUK-u, ako aj divadelné predstavenia školské, ktoré sú celkom úspešné.  Koncom septembra  sme odohrali premiéru diela Starosta, kde hrám spolu s mojou mamou. Ďalším účinkujúcim tohto diela je Miroslav Noga. Jedná sa o tragikomédiu z pera uznávaného nemeckého dramatika Gerta Hoffmana.

Nedávno ma našiel autor diela „Lucifer a hlas anjelov“ Alex Strieženec a ponúkol mi, aby som zahral hlavnú rolu. Táto hra je pre mňa veľmi sympatické a konceptom zaujímavé dielo. Myslím si, že má veľké možnosti v rôznych kluboch, ale aj v otvorených priestranstvách a  rôznych festivaloch. Ponúka príjemný mix hudby a divadla. Táto hra mi dáva veľký priestor, lebo je to činoherná monodráma s kapelou. Tento koncept sa mi nesmierne páči, je pre mňa veľmi novátorský. Je vhodný na zabavenie publika širokého rozsahu  a myslím si, že je vtipným, poučným a zároveň stručným a príjemným, pritom nezaťažujúcim pre diváka. 

red.

 

Článok patrí k časopisu: