M-AUDIO BX5 D3 * aktívne nearfield monitory (test)

My, čo robíme so zvukom, sme takí rybári vĺn. Chytáme nepolapiteľné, ideme si uši vyušiť a potom o tom veľa veľa tárame (pri pive) a poniektorí aj píšeme (do fachmagazínov). Od šéfredaktora tohto plátku som tentoraz obdržal na testovanie neveľké aktívne monitory z domu M-Audio. Ich kubatúra napovedá, že sa budú hodiť predovšetkým ako blízkopoľové monitory do štúdia, čo ich však nediskvalifikuje z iných aplikácií. Svoje si zastanú aj v rôznych strižniach, postprodukciách a aj doma u kohosi, kto neznáša všakovaké tie vodeodolné BT valčeky, ale je darebný káblovať priveľa komponentov.

Je fakt na palicu, že si dnes môžete zadovážiť solídne aktívne monitory za plus mínus stovku eur. No dobre, je to vyrobené v PRC, kde pracovná sila nestojí takmer nič, ale otázkou je, v akej kvalite a aký dobrý je napokon finálny prednes predmetných búdok. M-Audio BX5 D3 sú v poradí treťou generáciou štúdiových monitorov línie BX. Oproti svojim predchodkyniam prinášajú vyšší výkon a vďaka výkonovej rezerve aj čistejšie podanie. Dvojcestný zosilňovač dáva súhrnný výkon 100 W (60 W pre woofer a 40 W pre tweeter). Päťpalcový basák s membránou z tkaného kevlaru v tlmiacej gumenej obrube má vysokoteplotnú cievku. Jednopalcový výškač má kupolku z prírodného hodvábu a je precízne magneticky tienený. Vďaka počítačovej optimalizácii sľubuje viac presne definovaných detailov. Spolu sa postarajú o pokrytie frekvenčného spektra v rozpätí 52 Hz až 35 kHz. Na kompaktnom podaní basov sa podieľa nielen basreflex, ale aj technológia Acoustic Space Control, ktorá koriguje nedokonalosti akustiky miestnosti v oblasti spodného pásma. Spomenuté vyústenie basreflexu sa nachádza na zadnej strane ozvučnice, kde ho sprevádzajú terminály XLR, TRS 6,3 mm a potenciometer hlasitosti. Takto zvolená konektivita umožňuje bezproblémové pripojenie nielen štúdiových mixpultov a počítačových zvukoviek, ale aj DJ zariadení a syntezátorov, samplerov a iných keyboardov. Medzi meničmi svieti v aktívnom stave dióda, ktorá je viditeľná pod správnym uhlom natočenia sústav.

m-audio_bx5

Monitory som si postavil u seba v štúdiu hneď vedľa mojich rádovo drahších aktívnych sústav Dynaudio DBM50. Niežeby som chcel porovnávať monitory rozdielnej kubatúry, veľkosti a ceny. Preto som svoje búdy natvrdo odpojil a v ušiach mi ostala iba stopa ich prednesu. Po sprevádzkovaní BX-pätiek tretej generácie som bol milo prekvapený. Vyhrnul sa na mňa kultivovaný zvuk a keď sa môj sluch adaptoval, našiel som v ňom množstvo dobre prekreslených a vykreslených detailov. Priestorové podanie OK. Bez problémov som lokalizoval nástroje na šírke osi a porcoval im v prípade potreby priestory z dozvukových mašiniek Lexicon a TC Electronic. Basový menič z kevlarovej tkaniny pracuje agilne, precízne a s dostatkom objemu. Kontrabas je vzhľadom k priemeru membrány len nepatrne zmenšený, ostáva mu však drevitá farebnosť a plne naturálny charakter. Máličko potlačené stredy (ako dôsledok základnej ekvalizácie, prednesovej charakteristiky a kompromisu podania jedným stredobasovým meničom) sú dostatočne informatívne a pásmo ľudského hlasu interpretujú prirodzene a bez zbytočne zvýraznených sykaviek. Crossover je nastavený tak, že štafeta vyšších stredov je podaná tweetru elegantne a prakticky bezo švu. Okrem svojich mixov som počúval aj audiofilské nahrávky - niektoré vo vysokom rozlíšení, monitoroval som vlastné nahrávanie a pri žiadnej z týchto činností som sa nestretol s problémami či akýmkoľvek dôvodom na bazálnu nespokojnosť. Ak si uvedomíme, v akej cenovej kategórii sa pohybujeme, potom je spokojnosť odôvodnená.

Aktívne monitory M-AUDIO BX5 D3 príjemne prekvapili. Za rozumný peniaz predstavujú dobrú voľbu pre menšie projektové štúdiá, strižne a postprodukčné pracoviská s blízkopoľovým monitoringom. Nestratia sa ani v domácnosti. Bez potreby samostatného zosilňovača a siahodlhého zapájania vám po kábli ozvučia rôzne externé zdroje. Rigídna konštrukcia ozvučnice pôsobí seriózne, zvuk stredobasového meniča z tkaného kompozitu a hodvábnej kaloty tweetra je v danej cenovej kategórii výnimočne presný a detailný. Decentný dizajn s diskrétnym priesvitom arktickej LED-ky, indikujúcej aktívny stav sústav, všetko završuje. Ďalší šikovný štúdiový produkt z domu M-AUDIO je na svete.

Andrej Turok

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 129 € / ks

Článok patrí k časopisu: