M-AUDIO HAMMER 88 * elektrický MIDI klavír (test)

m-audio_hammer-88

Tento elektrický MIDI klavír do štúdia ma na prvý pohľad zaujal svojou eleganciou a dizajnovým minimalizmom.

 

Materiál a dizajn
Bočné strany sú vyhotovené z plastu, v ktorom je 3D logo M-Audio. Spodná časť je tiež z plastu, čo však vôbec neuberá jeho mohutnosti a  dominantnému dojmu z nástroja umiestneného na stojane. Predná časť s vrchnou je z jedného kusu zaobleného kovu. Vpredu je výrazné biele logo M-Audio. V ľavej časti sa nachádza napájania na sieťový adaptér, USB/MIDI, 5kolík MIDI Out a trojica klasických pedálov sustain, expression a soft. Medzi klaviatúrou a vrchnou doskou je červený filc, ktorý umocňuje pocit hrania na koncertnom krídle, čím celému nástroju dodáva luxusný nádych. Na pravej strane od klaviatúry sa nachádzajú dva Pitch bendre, Volume potenciometer a dve gumenné +/- tlačidlá.

 

Pripojenie a oživenie
Balenie obsahuje okrem nástroja  stojan na noty, USB kábel, „free download“ softvérové balíky: Ableton live lite, Air „mini grand'“ acoustic grand piano, Air „velvet'“ vintage elektrický klavír, Air „DB-33“ Tonewhelle organ simulator, SONiVOX „eighty eight ensamble“ Authentic piano instrument, Skoove - trojmesačná skúšobná verzia, ako sa najrýchlejšie naučiť hrať na piane.

Musel som použiť adaptér (nie je v príslušenstve), pretože fungujem cez zvukovú kartu, 5-kolík a moje VST zvuky. Po oživení nástroja sa rozžiaria Pitch bendre na červeno, a tým sa dokonalo zladia s červeným filcom.

 

Poďme hrať

88 klávesová dynamická, plne vyvážená kladivková mechanika ma tiež prekvapila. Dá sa na tom bez problému cvičiť (treba dokúpiť sustain pedál), komponovať a produkovať. Samozrejme oproti pianinu alebo krídlu sa dotýkame plastových, ľahšie sa stláčajúcich klávesov. Taktiež ťažko rozprávať o zvukoch alebo o invencii nástroja, keďže zvuky nemá. Nazval by som ho dobrý pomocník.

 

Koncertné využitie

Nie som veľkým zástancom MIDI kontrolerov lebo na pódiu sa môže stať všeličo. Zasekne sa PC, sekne VST, alebo vznikne latencia, ale proti gustu... každý koncertný klávesák rieši praktickosť a váhu, lebo nosiť skriňu sa nechce nikomu. Tu začína problém. Nástroj je celkom ťažký, hlavne kvôli hammer mechanike a kvôli umiestneniu Pitch bendrov vedľa klaviatúry je aj zbytočne dlhý. Ja osobne zdvíham nástroj zo stojanu alebo z kejsu za bočné časti a pri tomto nástroji je nemožné ho občiahnuť. Na druhej strane je jasné, že kladivková mechanika si žiada svoje a pre koho je prioritou klavírny feeling

hamer_88
Kompatibilita

Okrem PC a Macu sa môžete spoľahnúť aj na kompatibilitu s iPadom vďaka Apple iPad Camera Connection Kit.

 

Zhrnutie

M - Audio Hammer 88 je dobrý, dizajnovo minimalistický MIDI kontroler s vyváženou kladivkovou mechanikou, vhodný pre poloprofesionálov a profesionálov. Najlepší do štúdia na cvičenie, produkovanie alebo komponovanie. Za cenu necelých 470 € nie je o čom. Avšak skôr by som ho nechal na jednom mieste ako ho prenášať.

 

 

MARTIN MAJLO ŠTEFÁNIK

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 469 €

 

 

 

Článok patrí k časopisu: