M-AUDIO M-TRACK8X4M * USB-C zvuková karta (test)

 

Zvukových kariet je na našom trhu na výber naozaj požehnane. Výrobcovia sa musia veľmi snažiť, aby uspeli v konkurencii, preto kvalita zvuku je dnes už nutná samozrejmosť. Renomovaná firma M-Audio prichádza s novinkou v oblasti USB audio rozhraní, kartou M-Track 8X4M. 

Tak rozbalíme, nainštalujeme a popočúvame, čím nás prekvapí. Z krabice sme vytiahli kompaktný kus hardvéru, v podstate ako malý mix pult, napájací adaptér, USB káble (klasický i tzv. USB-C kábel, knižočku s manuálom a linky na stiahnutie softvéu ktorý je k tejto karte dodávaný. Zariadenie má osem vstupov: štyri mikrofónne, dva nástrojové a dva linkové. Tie linkové nemajú ovládač vstupnej citlivosti, ostatné áno. Mikrofónne vstupy majú fantómové napájanie (osobitné vypínače na vstupy 1-2 alebo 3-4). Nájdeme tu aj dva slúchadlové výstupy a štyri linkové výstupy. Nechýba ani MIDI In a Out, ale konektor je neštandardne 3,5 mm jack. V balení však nájdeme aj redukciu na DIN konektor.

Inštalácia prebehla bezproblémovo, po stiahnutí a nainštalovaní ovládača sa uhniezdila v systéme a všetky moje audio programíky ju okamžite našli a rozpoznali.

Najprv som pripojil dynamický mikrofón. Citlivosť na vstupe som musel zodvihnúť až na maximum, aby som v zázname dosiahol požadovanú úroveň, ale musím uznať, šum v pozadí nenastal. Zvuk čistý, brilantný frekvenčne vyvážený.

Kondenzátorový mikrofón fungoval podobne bez problémov a kvalitne. Vyskúšal som aj nástrojové vstupy, veľmi pekne fungovali. Zvukovo som nadšený. Používal som produkty firmy

M-Audio, vždy to bol lepší priemer v rámci svojej kategórie, ale myslím, že nastal veľký posun v kvalite zvuku a to k podstatne lepšiemu. Super! Príjemný bonus je aj to, že karta je použiteľná aj bez pripojenia k počítaču ako mini mixážny pult.

 

 

Ešte spomeniem výbavu softvéru, ktorý je ku karte dodávaný: 

Pro Tools First - odľahčená, verzia obľúbeného multitracku. Na jednoduché záznamy bohato postačuje

Eleven lite – virtuálny gitarový rack, príjemné, kvalitné simulácie gitarových aparátov a efektov

Ableton Live Lite – obľúbená aplikácia pre borcov, ktorí holdujú zvukovým slučkám

Air – kolekcia efektov

Strike, Xpand! - virtuálne syntetizátory

Mini Grand – virtuálne piáno

 

M-Audio M-Track 8X4M je nadštandardne kvalitné zvukové zariadene. V rámci poloprofesionálnych produktov v cenovej kategórii okolo 300 Eur patrí podľa mňa k tomu najlepšiemu, čo sa dá v súčasnosti zohnať. Jediné, čo mi trochu prekáža, je absencia digitálneho výstupu. Ale myslím, že kto si túto kartu obstará, bude určite spokojný. Hlavne s kvalitou zvuku.

 

MARTIN SABOV

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 299 €

Článok patrí k časopisu: