M-Audio Oxygen Pro Mini * USB MIDI kontroler (test)

oxygen_pro_mini

 

Môj prvý MIDI kontroler bol M-Audio Oxygen 8. Toho času kompaktný „macko“ predstavoval alternatívu ku veľkým štúdiovým keyboardom. Páčil sa mi nielen preto, že mi ho kamarát daroval za pár pív, ale veľkosťou sa hodil do provizórneho štúdia internátnej izby. O mnoho rokov neskôr sa mi do rúk dostáva Oxygen Pro Mini, idúci v jeho šľapajach - priestorovo nenáročný, cenovo dostupný a bohato funkčný. Na internáte už nebývam, avšak boj o centimetre stolné stále zostal. Podarí sa novému Oxygenu zaujať miesto, alebo skončí v krabici? Poďme recenzovať!

M-Audio Oxygen Pro Mini sa rozložením podobá na mnohé kompaktné kontrolery, ktoré sme v Novom Populári recenzovali. 37 mini-kláves, 8 padov, 4 fadery, 4 knoby a kopec tlačidiel. Šasi je plastové a robustné. Na dotyk a pri manipulácii nie práve najpríjemnejšie pôsobia jeho ostré hrany. Anglický výraz „cutting corners“ tu platí doslova. Klávesy majú dobrú váhu a výborne reagujú na dynamiku. Určité ich odstávanie je v tolerancii, ale citeľná vôľa zo strany na stranu môže komplikovať slajdovanie a oslabuje dôveru v dlhotrvajúcu odolnosť. Pri pravidelnom používaní by sa však mala overiť ešte v rámci záručnej lehoty. Pady, rovnako ako klávesy, reagujú dobre na dynamiku a rovnako aj im chýba aftertouch. Sú menšie než pady z vyšších radov Oxygenu, ale nič mi na nich neprekážalo. Ostatné ovládacie prvky (tiahla a potenciometre) plnia svoju úlohu a na dotyk pôsobia primerane svojej cene. Pochvalu si zaslúži hlavný nekonečný enkodér s jasnými klikmi a „šťukavé“ tlačidlá. Moderný trend OLED displejov neobišiel ani radu Oxygen. Napriek malej uhlopriečke zreteľne zobrazuje parametre a dobre sa číta.
 

oxygen

 

Oxygen je napájaný cez pribalený USB kábel (USB 2.0 typ B). Okrem neho nájdete aj konektor na sustain pedál a MIDI Out (cez mini TRS typ A). Dokážete ním ovládať nielen pluginy na PC, ale aj všetky hardvérové nástroje cez MIDI prepojenie. Vďaka tomu je horúcou alternatívou pre hardvéristov, ktorým sa len nedávno začali rozširovať možnosti malých MIDI kontrolérov (napr. Arturia Keystep, či Novation Launchkey Mini). Nezabudnite si však dokúpiť správny adaptér (minijack/päťkolík), pretože ten v krabici pribalený nie je.

Kontrolér má dva módy fungovania - DAW a Preset. V tom prvom sú ovládacie prvky namapované na funkcie v DAW. Kompatibilita je bohatá na všetky známe softvéry a pre tie menej známe môžete parametre ručne prispôsobiť. Fadermi ovládate hlasitosti, potenciometrami panorámu alebo sendy, padmi spúšťate klipy, atď. Tlačidlom Pad Bank prepínate medzi dvomi bankami a tak sa z malého Oxygenu stáva osem-kanálový plnohodnotný doplnok štúdia a konkurencia väčších kontrolérov.

V móde Preset dostávate plnú kontrolu nad strojom. Odomyká exotickejšie možnosti ovládacích prvkov ako napr. increment/decrement CC hodnôt a posielanie program change pomocou padov a tlačidiel, či nastavenie CC kanála pre sustain pedál. Chýba mi pár drobností ako nastavenie transportných tlačidiel v Preset móde a rozšírené možností v DAW móde, avšak celkovo som veľmi príjemne potešený, čo všetko tento krpec dokáže. Väčšinu nastavení je možné zmeniť priamo cez malý displej, no vrelo odporúčam oficiálny softvér od M-Audio, s ktorým prehľadne zmenežujete všetko čo treba.

 

 

Klasikou u dnešných kontrolérov je Scale mód (filtrovanie tónov podľa stupnice), Chord mód (akordy jedným tlačidlom), Arpeggiator pre klávesy a Note-Repeat pre pady. Nezvyknem tieto funkcie využívať v DAW, ale vďaka MIDI výstupu konečne nájdu uplatnenie pri externých hardvérových nástrojoch.

 

Ako býva zvykom, aj tento kontrolér prichádza s pribaleným softvérom: tri DAW (ProTools First, MPC Beats a Ableton Live Lite), plus šesť nástrojových pluginov od Air Music.

 

Ku kladom M-Audio Oxygen Pro Mini patria bohaté možnosti ovládacích prvkov, skvelá kompatibilita s DAW, MIDI výstup a cena 119 €. Celkovo priaznivý dojem narušujú klávesy, ktoré napriek dobrej odozve sú mechanicky slabšie (rovnako ako fadery a potenciometre). M-Audio stavia na kvalitnej Oxygen platforme, avšak v tomto prípade by sa rozhodnutia šetriť mohli prejaviť na úkor dlhotrvácnosti a ergonómie.

 

Pre koho áno: Začínajúci producenti, hardvéristi s obmedzeným priestorom alebo budgetom

Pre koho nie: Klávesáci a drevorubači

 

MAREK OSRMAN

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 119 €

 

Článok patrí k časopisu: