M-AUDIO UBER MIC * kondenzátorový USB mikrofón (test)

uber_mic

Firma M-Audio je veľmi dobre etablovaná na poli zvukového hardware. Aj ja som mal (a dodnes mám) ich zvukovky vo svojich nahrávacích systémoch a s ich kvalitou som bol vždy spokojný, hlavne preto, že za relatívne málo peňazí poskytli dosť veľa muziky. Dnes sa mi do rúk dostal ich nový produkt, štúdiový USB mikrofón Uber Mic, veľkomembránový štúdiový mikrofón, ktorý vďaka vstavanému USB rozhraniu vie poslúžiť, ako zvuková karta.

 

Ako to vyzerá

Zo škatule som vybral masívny valec čiernej farby so stabilným kovovým stojanom, redukciu na prichytenie do klasického mikrofónového stojanu a kvalitný USB kábel pre pripojenie k notebooku, alebo stolovému počítaču. Má to slúchadlový výstup na priamy posluch. Na mikrofóne je maličký LCD displej, na prednej i na zadnej strane po dva otočné kontroléry. Prvá dvojica je hlasitosť do  slúchadiel a direct monitoring (táto funkcia umožňuje posluch pri nahrávaní bez latencie.). Druhé dva potenciometre zabezpečujú úroveň gainu a prepínanie charakteristík mikrofónu. Toto by som rád vyzdvihol, lebo v tejto cenovej kategórii to nie je samozrejmosť. Celé zariadenie pôsobí veľmi pevne, stabilne i kompaktne.

 

Ako to fungujeuber_mic

No musím povedať že veľmi dobre. Zvukovo ma veľmi milo prekvapil. Hlava obsahuje tri veľkomembránové kapsle, prenos je pri samplovacej frekvencii 48 kHz čistý brilantný, či pri hovorenom slove, speve, alebo pri snímaní akustických nástrojov. Veľmi oceňujem možnosť prepínania charakteristík. Sú k dispozícii osmička, ľadvina, guľa i stereo. Stereo funguje naozaj veľmi pekne. Samozrejme aj ostatné polohy sú absolútne v poriadku. K mikrofónu nie sú potrebné nijaké ovládače, stačí ho prostredníctvom USB kábla pripojiť k počítaču, alebo notebooku. 

 

Kde sa to dá použiť

M-Audio Uber Mic je zariadenie, kde vidím mnoho spôsobov využitia. Predovšetkým, ako kvalitný štúdiový mikrofón na snímanie a záznam ľudského hlasu, ale i akustických nástrojov. No uplatní sa aj v rádiách, kde vďaka možnosti prepnúť ho do osmičkovej charakteristiky kvalitne obslúži moderátora s prípadným hosťom. Viem si ho predstaviť aj v televíznych strižniach pri nahrávaní komentárov. A keďže vie snímať stereo zvuk, mohol by poslúžiť aj pri nahrávaní bicích nástrojov ako room mikrofón.

 

Na záver

Som nadšený. V tom to prípade cena-výkon absolútne super. Veľmi vážne uvažujem o tom, že ho zaradím do svojho štúdiového setupu. Za cenu okolo 120 Eur nie je veľmi nad čím rozmýšľať.

 

MARTIN SABOV

 

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 119 €

 

Článok patrí k časopisu: